Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Kościół pw. św. Mikołaja

13.01.2006, 11:24:10 Rozmiar tekstu: A A A

Kościół pw. św. Mikołaja został zbudowany w XIII wieku i od początku swojego istnienia był jedynym kościołem katolickim w Elblągu, aż do poświęcenia 3.07.1905 roku drugiej świątyni pod wezwaniem św. Wojciecha.

Od 26.04.1251 roku przez blisko dziesięć lat w kościele pw. św. Mikołaja rezydował pierwszy, warmiński biskup, Anzelm. 26.04.1777 roku w wyniku uderzenia piorunu wybuchł pożar, który doszczętnie zniszczył świątynię oraz część Starego Miasta. Odbudowa trwała wiele lat. Wieżę, która mierzy obecnie 95 m, zaczęto wznosić 24.10.1906 roku, a ukończono w 1907 roku. Oprócz sześciu brązowych dzwonów zainstalowano na niej również zegar, który wskazywał elblążanom godzinę do 1945 roku.

Kościół spłoną po raz kolejny w czasie walk o miasto 2.02.1945 r. 25.03.1992 r. wraz z powstaniem Diecezji Elbląskiej został uznany za katedrę. Obecnie znajduje się tam wiele zabytkowych dzieł sztuki, m. in.: późnogotycki ołtarz „Pokłon Trzech Króli” z 1511 r., chrzcielnica wykonana przez mistrza Bernhusera z 1387 r., renesansowa ambona z 1588 r. W katedrze znajdują się również relikwie Świętego Krzyża Chrystusowgo, które zostały podarowane w 1232 r. przez Wenecjan, Fryderykowi II. Cesarz z kolei przekazał je Wielkiemu Mistrzowi Zakonu Krzyżackiego, Hermannowi von Salza. Mistrz przywiózł je do Elbląga i umieścił w zamkowym kościele krzyżackim pw. św. Andrzeja.

Relikwie znajdowały się tam do czasu zburzenia krzyżackiego zamku przez mieszczan 12.02.1454 r., ciesząc się wielką czcią i gromadząc w kościele rzesze wiernych.

Czesław Latoch

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ erg
  Sobota, 14.01

  Nota bene - św. Mikołaj jest patronem żeglarzy. Pierwtne wymiary świątyni wynosiły (bez wieży) 50,5 m długości*, 28,5 m szerokości i 23 m wysokości. Obecne sklepie nawy głównej jest zbudowane ok. 6 m niżej od pierwotnego. *Jedną z najdłuższych świątyń w Polsce jest Katedra Oliwska - 110 m długości.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.