Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Koniec taniej benzyny? Sprawdziliśmy ceny na elbląskich stacjach

23.02.2015, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Koniec taniej benzyny? Sprawdziliśmy ceny na elbląskich stacjach
fot. Adrian Sajko (Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu)
REKLAMA

 Kierowcy coraz rzadziej zwracają uwagę na ceny paliwa, które od jakiegoś czasu znów zaczęły wzrastać. Przez okres trzech tygodni, nasza redakcja przyglądała się prowadzonej polityce cenowej w naszym mieście. Kilkugroszowe podwyżki sprawiły, że za litr benzyny elblążanie zapłacą już o 30 groszy więcej. Czy to koniec taniego tankowania?

Nie tak dawno, w naszej sondzie przeprowadzonej na ulicach Elbląga, mieszkańcy miasta wypowiadali się w kwestii cen paliwa. Kierowcy zadeklarowali, że zauważają jej wzrost lub spadek. Spora część osób stwierdziła, że pomimo ceny wybierają swoją własną zaufaną stację, dzięki której mają pewność, iż paliwo jest dobrej jakości.

Pomimo wprowadzonej "opłaty zapasowej" przez nasz rząd, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia, ceny ropy na rynkach światowych spadły na tyle wysoko, że kierowcy praktycznie nie odczuli wzrostu cen. Stacje benzynowe zaczęły konkurować ze sobą, a uczestnicy ruchu drogowego płacili za litr benzyny blisko 4 zł.

Nieoczekiwanie ceny paliw znów zaczęły piąć się w górę. Nasza redakcja postanowiła sprawdzić wielkość skali tego procederu i wzięła pod lupę dwie elbląskie stacje. Pierwszą wybraliśmy ze względu na konkurencyjne ceny, kolejna jest siecią ogólnopolską.

Jeszcze trzy tygodnie temu ceny kształtowały się następująco :

Stacja 1
ON 4,19 zł
98 4,45 zł
95 4,09 zł
LPG 1,93 zł

Stacja 2

ON 4,36 zł
98 4,54 zł
95 4,29 zł
LPG 2,13 zł

Dziś, 23 lutego, ceny jakie oferują stacje kształtują się następująco :

Stacja 1

ON 4,45 zł
98 4,49 zł
95 4,30 zł
LPG 1,89 zł

Stacja 2
ON 4,49 zł
98 4,75 zł
95 4,64 zł
LPG 1,97 zł

W ostatnim czasie ceny paliw wzrosły w granicach 30 groszy. Zauważalny jest również minimalny spadek cen gazu.

Stacje benzynowe wiedzą co robić, by kierowcy nie byli do końca świadomi podwyżek. Zamiast "drastycznego" wzrostu, ceny są podnoszone codziennie zaledwie o kilka groszy. W natłoku codziennych zajęć ludzie zazwyczaj nie zauważają tego procederu. Z kolei stacje nie udzielają żadnych informacji dotyczących obniżek lub podwyżek. -Taka jest polityka firmy- słyszeliśmy praktycznie w każdej rozmowie telefonicznej prowadzonej z przedstawicielami elbląskich stacji.

Polscy analitycy sugerują, że wzrost cen jest wynikiem marży, której firmy nie zdążyły jeszcze w pełni doliczyć do kosztów. Notowania na kolejne miesiące zmieniają się jak w kalejdoskopie, gdyż są brane pod uwagę zmniejszające się nakłady inwestycyjne przeznaczone na wydobycie surowców. Występuje obawa, że już niedługo nastąpi koniec taniej ropy, a kierowcy znów będą musieli zapłacić blisko 5 zł za litr paliwa.

Póki co, mieszkańcy miasta, pomimo wyraźnie droższego tankowania powinni być zadowoleni, ponieważ ceny są niemal o 90 groszy niższe niż przed rokiem. Radzimy jednak zwracać uwagę na podwyżki i sugerować się najbardziej korzystnymi ofertami.  
 

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ lol
  Poniedziałek, 23.02

  chyba tańsze

 2. 2
  +9
  ~ eWA ...
  Poniedziałek, 23.02

  BO KASA PAŃSTWOWA PUSTA JAK BĘBEN , TO CENA PALIWA DO GÓRY , TAKA JEST PRAWDA ........................

 3. 3
  +3
  ~ koko
  Poniedziałek, 23.02

  Budżet pusty to ceny paliw w górę . To samo czeka nas z cichym podnoszeniem podatków lokalnych,cen ciepła i wody. Wszystko dla dobra obywatela. Podwyzki ustawowo ma zagwarantowane tylko budzetówka ,

 4. 4
  +5
  ~ eee
  Poniedziałek, 23.02

  ja tam leje od Putina po 3,4pln

 5. 5
  +6
  ~ turban
  Wtorek, 24.02

  złodzieje z PO,PSL dalej kradna ciagle im mało. ceny paliw w gore a pensje POdatnikow ani drgna w gore. Zielona wyspa!

 6. 6
  +6
  ~ Mieszkaniec_E-g
  Wtorek, 24.02

  cena do góry, ale po cichu wprowadzony przez rząd nowy podatek paliwowy - tzw. opłata zapasowa na pewno nie zostanie zdjęta... http://niewygodne.info.pl/artykul5/01972-Rzad-wprowadzil-nowy-podatek--oplate-zapasowa.htm

 7. 7
  --2
  ~ MARIANNEKK
  Wtorek, 24.02

  Witam . Osobiście nic nie mam do cen paliw , ale ja tankuje polską ropę na obwodnicy i jest tańsza niż na tej stacji koło media expertu na grunwaldzkiej.

 8. 8
  +2
  ~ kierowca
  Wtorek, 24.02

  i ludzie nie kumają tego, że to wszystko jest przez nich i sami sobie na to pracują swoim egoizmem i głuPOtą - skoro rządzący mimo takich afer, takie podnoszenia POdatków, takiej ogólnej tandety i wtop, ciągle mają takie POparcie, to oczywistym jest, że dalej robią to samo aby żyło się lepiej IM

 9. 9
  +4
  ~ klasyk
  Wtorek, 24.02

  Ropa staniała o 100 $ cena na stacjach o 1 zł w dół, ropa zdrożała o 10 $ na stacjach 30-40 groszy podwyżki - ch........ d............. i kamieni kupa

 10. 10
  +1
  ~ Tomek
  Wtorek, 24.02

  Najlepsze stacje to te na Grzechotkach :-)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.328192949295