Poniedziałek, 29.04.2024, Imieniny: Piotr, Robert, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Mam tytuł Uczelni Wyższej, nie mogę znaleźć pracy. Sprawdź Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe

09.07.2013, 07:00:07 Rozmiar tekstu: A A A
Mam tytuł Uczelni Wyższej, nie mogę znaleźć pracy. Sprawdź Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe
fot. Monika Skowrońska

Coraz częściej słyszy się, że tytuł magistra to przeżytek, że dyplom Wyższej Uczelni nie jest gwarancją znalezienia wymarzonego zawodu na rynku pracy. Pracodawcy szukają specjalistów z fachem w ręku. Potrzebę modernizacji kształcenia zawodowego dostrzegło Ministerstwo Edukacji Narodowej, które od 1 września 2012 r. wprowadziło nową formę kształcenia zawodowego dla dorosłych – kwalifikacyjne kursy zawodowe (KKZ).

Oprócz szerokiej oferty kierunków szkół policealnych, które dają możliwość kształcenia w wielu dziedzinach, są dostępne kursy doszkalające, poszerzające umiejętności, kursy zawodowe i wiele wiele innych. Bogata oferta kierunków kształcenia czy kursów, ma na celu ułatwienie osobom, które chcą się przekwalifikować, zdobycie dodatkowych umiejętności i znalezienie pracy w nowym zawodzie.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe, umożliwiają uzyskanie lub uzupełnienie kwalifikacji zawodowych w danej profesji. - Na zawodowych kursach kwalifikacyjnych osoby dorosłe (min. 18 lat) mogą uzyskać kwalifikacje zawodowe i dyplom technika w wybranym zawodzie. Celem tych kursów jest zdobycie nowych kompetencji, które umożliwią szybkie podjęcie nowej pracy – mówi Agata Adamowska z jednej z elbląskich Szkół Policealnych.

Aby uczestniczyć w kwalifikacyjnym kursie zawodowym, nie trzeba mieć wykształcenia średniego. - Na przykład, w szkole policealnej jest kierunek technik administracji, do szkoły policealnej mogą zapisać się osoby posiadające wykształcenie średnie, ale jest słuchaczka, która chodzi w ramach KKZ na ten kierunek jednocześnie uczęszczając do Liceum Ogólnokształcącego. Kiedy uzyska ona wykształcenie średnie i skończy KKZ, może zdawać egzamin państwowy i dostać dyplom technika – mówi Agata Adamowska.

Takie rozwiązanie jest dużym ułatwieniem dla uczniów. - Jednocześnie można robić dwie szkoły a do tej pory było tak, że zapisać się do szkoły policealnej i zdawać egzamin na technika np. administracji trzeba było mieć wykształcenie średnie. Po tym kursie, osoba w, nim uczestnicząca ma wykształcenie średnie i uprawnienia. Jeśli osoba nie ma wykształcenia średniego a ukończy KKZ, ma kwalifikacje bez tytułu technika – mówi pracownica szkoły policealnej.

Osoba, która ukończy kwalifikacyjny kurs zawodowy i zda egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, otrzymuje świadectwo potwierdzające te umiejętności. Zdobycie wszystkich kwalifikacji (K1,K2,K3) składających się na dany zawód wraz z potwierdzeniem odpowiedniego poziomu wykształcenia oznaczać będzie zdobycie pełnego zawodu, co zostanie potwierdzone stosownym dokumentem – dyplomem z tytułem technika, tytułem zawodowym.

Najbardziej rynkowymi zawodami, na jakie zapisują się osoby w naszej szkole, jest technik usług kosmetycznych i technik usług fryzjerskich – mówi Agata Adamowska. - Na tych kursach nabywa się konkretne umiejętności i wiadomo, gdzie można szukać pracy. Istnieje też możliwość otwarcia własnych salonów, bo po kursie także ma się takie uprawnienia. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także kursy tzw. krótkie, 30 czy 100 godzinne takie jak np. stylizacja paznokci – dodaje.

Wśród kierunków proponowanych na kwalifikacyjnych kursach zawodowych znalazły się między innymi takie jak: Betoniarz – zbrojarz, Cukiernik, Mechanik – monter maszyn i urządzeń, Monter – elektronik, Murarz – tynkarz, Optyk – mechanik, Piekarz, Rolnik, Ślusarz, Technik architektury krajobrazu, Technik budownictwa, Technik elektryk, Technik logistyk, Technik mechanik, Technik technologii żywności i wiele wiele innych.

Rozszerzona liczba zajęć w specjalistycznych pracowniach pozwala przygotować się nie tylko do zaliczenia egzaminu, ale przede wszystkim do podjęcia pracy zawodowej. - Kwalifikacyjne kursy zawodowe dają możliwość szybkiego przekwalifikowywania się, pozwalają uzupełnić wiedzę oraz zdobyć nowe uprawnienia zawodowe – Agata Adamowska.

Rozwiązania proponowane przez Szkoły Policealne wychodzą naprzeciw potrzebom osób dorosłych, które podejmują dalsze kształcenie lub doskonalenie zawodowe w trakcie pracy zawodowej. Nowy system kształcenia zawodowego umożliwia zwiększenie mobilności zawodowej osób dorosłych oraz szybsze reagowanie na potrzeby rynku pracy i gospodarki.

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ elblazanin
    Wtorek, 09.07

    A Wilk po Jańskim znalazł dobrą fuche za 12000 zł

  2. 2
    +5
    ~ pracodawca z południa Polski
    Wtorek, 09.07

    ...pani Marta Kierszka buja w obłokach i próbuje się wylansować, tylko nie wiem czemu i po co...realia rynku pracy biegną innymi torami, niż określa je autor artykułu. Wiem co piszę jestem pracodawcą - nie małym, zatrudniam około 50 -ciu pracowników....

  3. 3
    +2
    ~ Elektorat anty komuszy
    Wtorek, 09.07

    Do elblazanin.Co to jest na prezydenta te 12 tysia. Gelertowa jest pielegniarka i zarabia około 35 tysia miesiecznie .

  4. 4
    +5
    ~ Jak to
    Wtorek, 09.07

    Młodzi wykształceni ambitni nie mają pracy a w naszych urzędach zatrudnia się emerytów mundurowych z emeryturami dużo wyższymi od średniej krajowej.

  5. 5
    --2
    ~ fachura
    Wtorek, 09.07

    haha w ogóle mi nie żal tych studentów....większość to lenie i pijaki żyjący na koszt starych..później budzi się taki w wieku 23 lat i zaczyna swoją karierę od Mc Donalda..

  6. 6
    0
    ~ JASNOWIDZ
    Wtorek, 09.07

    Większość się kształci , bo ma wrodzony wstręt do roboty . Należy brać lopatę to ręki i tyrać , a nie czekać na lekki chleb. Pracy w tym ustroju kapitalistycznym nie będzie , a jak będzie to głodowa płaca .

  7. 7
    +2
    ~ dsd33
    Wtorek, 09.07

    Bardzo enigmatyczny ten artykuł. Co to za szkoły policealne? Nie słyszałam o takiej szkole w Elblągu, która miałaby świetnie wyposażone pracownie i dla technika usług fryzjerskich i dla betoniarza - zbrojarza. Ile czasu trwa taki kurs, gdzie odbywa się część praktyczna. jakie są opłaty? Kursy kwalifikacyjne jak najbardziej, ale w szkołach, które przygotowują uczniów w tych zawodach, maja wyposażone pracownie i miejsca praktyk, kontakty z pracodawcami i nauka trwa około 1,5 roku (trzy semestry) i jest za darmo. Są szkoły, które mają w swojej ofercie edukacyjnej kształcenie w tych poszukiwanych kierunkach i wykształconą kadrę. to jest bardzo dobry pomysł i należałoby iść tą drogą

  8. 8
    0
    ~ komentator
    Środa, 10.07

    karolina, szczescia tam nie znajdziesz :>

  9. 9
    0
    ~ jarrow
    Środa, 10.07

    Inżynier mechanik nie potrafi używać teraz średnicówki lub suwmiarki. Przy wiertarce dostaje palpitacji. Ot mamy "fachofców" z Bożej łaski. Wyjeżdżajcie na wyspy do garów i nie ośmieszajcie się w Polsce.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7681069374084