Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Senat przegłosuje dzisiaj ustawę w sprawie ograniczenia wolności zgromadzeń? (aktualizacja)

26.07.2012, 15:30:30 Rozmiar tekstu: A A A
Senat przegłosuje dzisiaj ustawę w sprawie ograniczenia wolności zgromadzeń? (aktualizacja)
Fot. arch. redakcji

Jak podaje dzisiejsza Gazeta Wyborcza” Senat ma dzisiaj zadecydować o tym, czy ograniczyć wolność zgromadzeń. Projekt poddany pod senackie głosowanie jest reakcją na zeszłoroczne burdy i manifestacje, które miały miejsce w Warszawie 11 listopada.

Przypomnijmy: 11 listopada zeszłego roku doszło do starć z okazji obchodów Święta Niepodległości. W Warszawie zostały zorganizowane dwie duże manifestacje: środowisk narodowych i ich przeciwników z grup antyfaszystowskich. Szybko na ulicach stolicy doszło do brutalnych starć pomiędzy demonstrującymi. Zamieszki przerodziły się w regularną bitwę stoczoną na Placu Konstytucji. Demonstranci z obu grup walczyli nie tylko ze sobą, ale atakowali też policję.

Reakcją na te zamieszki była propozycja projektu przedstawiona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego dotycząca ograniczenia wolności zgromadzeń. Projekt, jak pisze „Wyborcza” powstał w rekordowym tempie 12 dni, bez wcześniejszych konsultacji społecznych i analiz sytuacyjnych. Z miejsca poparła go prezydent warszawy, Hanna Gronkiewicz-Walt, jak i posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy w Senackie, który rozpatrywać będzie projekt mają ... większość.

W założeniu ustawa wydłuża z trzech do sześciu dni ostateczny termin zgłoszenia zgromadzenia, co uniemożliwi zorganizowanie go w reakcji na bieżące wydarzenia; pozwala zakazać zgromadzenia, jeśli wcześniej "w tym samym miejscu i czasie" zgłoszono już inne, a władza uzna, że zagrozi to zdrowiu, życiu i mieniu oraz że nie jest w stanie zgromadzeń rozdzielić, co daje władzy szeroki margines dowolności; nakłada wiele nowych obowiązków na przewodniczącego zgromadzenia i odpowiedzialność karną, jeśli zgromadzenie wymknie mu się spod kontroli (grzywna do 7 tys. zł), co może odstraszyć od organizowania legalnych zgromadzeń. - pisze „Gazeta Wyborcza”.

Ustawę krytykują wszyscy posłowie, oprócz partii skupiającej władzę, a także prawnicy, prokuratorowie i eksperci, a nawet działacze dawnego, opozycyjnego podziemia. Regulacja ta bowiem niesie za sobą niebezpieczeństwo ograniczenia jednej z podstawowych konstytucyjnych wolności w demokratycznym państwie.

- Uważam, że nie należy ograniczać wolności zgromadzeń, bo nie każdy zbiera się, by wywoływać burdy - mówi 25-letni Dominik, elbląski student. - Ograniczenie doprowadzi do znaczącego pogorszenia konstytucyjnego standardu wolności organizowania pokojowych zgromadzeń -argumentuje chłopak. - Jeśli zmieniać to tylko standardy działania policji przy ochronie takich marszów.

W tej chwili w Senacie najprawdopodobniej trwa głosowanie. Do sprawy będziemy jeszcze wracać.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktualizacja:

Wczoraj Senat przyjął kontrowersyjna nowelizację Prawa o zgromadzeniach. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 55 senatorów, przeciw - 34, jeden senator wstrzymał się od głosu. Poparcie Senatu uzyskało 13 poprawek do nowelizacji spośród 22 zaproponowanych.

Poprawki


Przywrócono termin trzech dni roboczych na złożenie zawiadomienia o zgromadzeniu. ( do tej pory było 6 dni) W myśl tej poprawki decyzja o zakazie zgromadzenia musiałaby być dostarczona organizatorowi nie później niż 24 godziny przed datą zgromadzenia.

Zrezygnowano także z wymogu dołączania do zawiadomienia o zgromadzeniu zdjęcia organizatora. Inna zmiana sprecyzowała, że do postępowań dotyczących zgromadzeń zgłoszonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosuje się dotychczasowe przepisy.

Senatorowie zmienili też przepisy karne wprowadzające kary grzywny: do 7 tys. zł dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego, oraz do 10 tys. zł dla uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego tego zgromadzenia. Zgodnie z poprawką Senatu kary te będą mogły maksymalnie wynosić do 5 tys. zł.

Senatorowie odrzucili jednak poprawkę, która zakładała, że w przypadku sytuacji nagłych, gdy niemożliwe jest powiadomienie gminy na trzy dni wcześniej, organizator będzie mógł poinformować organy władzy najpóźniej na dobę przed datą demonstracji.

Nowelizacja trafi teraz ponownie do Sejmu.

 

 

opr.
AS

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Figo
  Czwartek, 26.07

  PO ma w zadzie opinie społeczeństwa,tak było z przedłużeniem wieku emerytalnego,zebrani kilka milionów podpisów i co? Nic mają większość i wszystko przegłosują.Obłuda to złota moneta PO.Konsultacje społeczne?Gdzie,kiedy?Szok ta PO sprzedaje POLSKĘ.

 2. 2
  +5
  ~ jol
  Czwartek, 26.07

  jeszcze protestowac nam zabronia! NWO coraz blizej !

 3. 3
  +4
  ~ karol
  Czwartek, 26.07

  http://www.youtube.com/watch?v=8zDBR-ikjIA tak wygladaly zeszloroczne zamieszki w warszawie, zadna telewizja tego nie pokazala,

 4. 4
  +5
  ~ POlska to chory skorumpowany kraj
  Czwartek, 26.07

  Czyli co,jak spotkam sie z kilkoma znajomymi przy grillu to na mnie i moje "zgromadzenie" milicja wytoczy armatki wodne i inne tego typu atrybuty?

 5. 5
  +5
  ~ P-Owca
  Czwartek, 26.07

  Ale po co protestować gdy jest tak super i gdy nami rządzą tacy światli platformianie ! Czyżbyście byli pisowcami ze wam sie protestow zachciewa ?

 6. 6
  +12
  ~ Ola
  Czwartek, 26.07

  Już przegłosował- na TAK ;-( Kochani wyborcy PO- My NARÓD POLSKI DZIĘKUJEMY WAM ZA TO, CZEGO PRZEZ OSTATNIE WIEKI NIE ZROBILI ZABORCY, NAJEŹDŹCY itp kanalie, a co wprowadziły nasze polskie POkanalie. Dziękujemy, kiedyś rozliczymy Was również, ponieważ współodpowiedzialność za rozpad Państwa ponosicie również Wy, ci którzy zamiast mózgu macie trociny i pozwoliliście dojść do władzy mafii Zbycha, Rycha, Zdzicha, Donaldinio, KomoRuska... ;-(

 7. 7
  +1
  ~ partia z narodem
  Piątek, 27.07

  w komunie też nie było wolno i nic nie pomogło

 8. 8
  +10
  ~ zoro
  Piątek, 27.07

  znowu szumowiny u władzy dążą do zniewolenia ludzi

 9. 9
  +10
  ~ franc
  Piątek, 27.07

  gorzej jak za komuny robia palant... robi sie druga rosja i zady putina czas spadac z tego kraju

 10. 10
  +1
  ~ ja
  Piątek, 27.07

  możecie mnie zamknąć ale powiem jedno Platforma Obywatelska = SS. Faszyści rządzą tym krajem!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1462202072144