Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Obchody Święta Weterana w 16 PDZ

30.05.2012, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Obchody Święta Weterana w 16 PDZ

W dniu 29 maja 2012 roku, po raz pierwszy obchodziliśmy DZIEŃ WETERANA DZIAŁAŃ poza Granicami Państwa – święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 roku.

Tegoroczne obchody odbyły się na szczeblu centralnym jak i w wymiarze lokalnym, a obchodom Dnia Weterana towarzyszyło wiele uroczystości upamiętniających weteranów misji wojskowych. Patronat nad centralnymi uroczystościami, które odbyły się 29 maja w Warszawie, objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Bronisław Komorowski. Uroczystości związane z Dniem Weterana w 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbyły się tym razem w Olsztynie.

W tych centralnych obchodach na szczeblu 16 Dywizji udział wzięli zaproszeni goście w osobach Dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Janusz Bronowicz, Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski, Jan Maścianica, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Jacek Protas, przedstawiciele duchowieństwa, środowisk kombatanckich ale nade wszystko weterani działań poza Granicami Państwa, przedstawiciele Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Reprezentowali oni jednostki wojskowe 16 PDZ jak i innych jednostek wojskowych z terenu województwa warmińsko – mazurskiego. Organizatorem uroczystości był Komendant Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie oraz Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Po raz pierwszy w międzynarodowej misji pokojowej, żołnierze Wojska Polskiego uczestniczyli w 1953 roku w Korei, gdzie nadzorowali przebieg procesu zawieszenia broni. Dalej były m. in. Syria, Liban, Kosowo, Irak, Afganistan, Czad, Gruzja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Tadżykistan, Egipt, Namibia i inne. Razem 71 misji i operacji poza granicami kraju, w których udział wzięło ponad 84 tysiące żołnierzy z biało – czerwonym emblematem na mundurach. Województwo warmińsko – mazurskie – teren stacjonowania 16 PDZ ale i wielu jednostek już nieistniejących czy podlegających innym Związkom Operacyjnym, w ciągu tych lat poniosło swoją ofiarę – 15 poległych oraz 313 poszkodowanych – to nasz tragiczny bilans męstwa i poświęcenia naszych żołnierzy.

W czasie wczorajszej uroczystości w Olsztynie, właśnie weterani byli jej głównymi bohaterami oraz pamięć o tych, którzy w niej nie mogli uczestniczyć, ale pamiętać o nich będziemy zawsze. W jej trakcie wręczone zostały między innymi „Gwiazdy Iraku” oraz „Gwiazdy Afganistanu” – odebrali je uczestnicy tych misji. To właśnie do weteranów były skierowane słowa podziękowań, gratulacji i życzeń, które w swoich wystąpieniach przekazali Vice Wojewoda Warmińsko – Mazurski, Marszałek Województwa, Dowódca 16 PDZ, oraz pozostali goście. Minutą ciszy uczczono także pamięć wszystkich poległych. Uroczyste spotkanie zakończyła wspólna fotografia i żołnierski obiad.

 

mjr. Zbigniew Tuszyński
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.124006986618