Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

16 PDZ w walce: tym razem w wirtualnej przestrzeni

17.05.2012, 12:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
16 PDZ w walce: tym razem w wirtualnej przestrzeni
Fot. nadesłane

Spór o dostęp do złóż surowców naturalnych, podsycany napięciami o charakterze etnicznym, stanowił hipotetyczne tło taktyczne do przeprowadzenia ćwiczenia Wojsk Lądowych pod kryptonimem „Granica 12”. W ćwiczeniu brały udział wydzielone siły 16 PDZ, działając w ramach dywizji jak i innych Związków Operacyjnych. Łącznie – w ćwiczeniu brało udział ponad 270 żołnierzy Dowództwa i jednostek 16 PDZ.

Wojska Lądowe przeprowadziły największe w 2012 roku ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo. Na terenie całej Polski, od 8 do 14 maja, ponad dwa tysiące żołnierzy kierowanych przez Dowódcę Wojsk Lądowych generała broni Zbigniewa Głowienkę realizowało trening kierowania działaniami taktycznymi w ramach operacji połączonej na lądzie, morzu i w powietrzu. Praktycznie zastosowano systemy teleinformatyczne umożliwiające przeniesienie scenariusza potencjalnego konfliktu zbrojnego do realiów funkcjonowania dowództw i sztabów.

W „Granicy 12” udział wzięło Dowództwo Wojsk Lądowych i 2. Korpus Zmechanizowany. W charakterze głównych ćwiczących wystąpiły dowództwa 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania oraz 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga. Na terenie kraju ćwiczyły między innymi dowództwa 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, pułków artylerii, przeciwlotniczych, chemicznych i saperów oraz innych jednostek wojskowych odpowiedzialnych za utrzymanie łączności i sprawne działanie logistyki. Do działania włączyli się również przedstawiciele Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej oraz Policji.

Wirtualna walka charakteryzowała się dynamiką, intensywnością oraz zwrotami wydarzeń w konflikcie zbrojnym pomiędzy zwaśnionymi państwami broniącej się Wislandii i agresywnej Mondy. Zastosowanie podczas „Granicy 12” technologii informatycznych, w tym oprogramowania systemu JTLS (Joint Theater Level Simulation), pozwoliło uzyskać efekty realnego pola walki w czasie rzeczywistym. Wszystkie działania niosły wymierne konsekwencje. Błędne lub spóźnione decyzje mogły powodować straty i niepowodzenia. Zaawansowana technologia informatyczna nie wybaczała pomyłek zawinionych przez człowieka. O skali trudności świadczyć może liczba podejmowanych decyzji. Przykładowo, tylko jedna doba walki wymuszała wydanie piętnastu tysięcy rozkazów na różnych poziomach dowodzenia.

Istotę ćwiczenia stanowiła ocena i weryfikacja decyzji podejmowanych przez dowódców – w tym przez Dowódcę 16 PDZ. Doskonalenie dowodzenia i pracy sztabów jest trwale wpisane w proces przygotowania Wojsk Lądowych do prowadzenia działań w warunkach wojny oraz sytuacji kryzysowych. „Poszukujemy optymalnych rozwiązań systemowych. Naszym celem jest ciągłe doskonalenie żołnierzy wchodzących w skład zespołów operacyjnych stanowisk dowodzenia”, podkreślił Dowódca Wojsk Lądowych generał broni Zbigniew Głowienka.

Organizacyjnego wsparcia w przeprowadzeniu „Granicy 12” udzieliła Akademia Obrony Narodowej. Rembertowska uczelnia udostępniła potencjał Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych. Teleinformatyczne oprzyrządowanie ćwiczenia pozwoliło realizować w cyberprzestrzeni scenariusze odwzorowujące realia pola walki.

Przyjęte na potrzeby ćwiczenia nazwy państw (na przykład Wislandia i Monda), stron konfliktów, bloków militarnych, sojuszy czy stref odpowiedzialności nie odnosiły się do jakichkolwiek rzeczywistych uwarunkowań politycznych, ekonomicznych czy militarnych mających odzwierciedlenie w istniejącym świecie polityki. Nie można ich utożsamiać z żadnym państwem, związkiem lub środowiskiem. Natomiast ćwiczone scenariusze powinny uwzględniać współczesne realia i odwzorowywać potencjalne sytuacje konfliktu asymetrycznego. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie i doskonalenie umiejętności oficerów sztabowych.

W zgodnej ocenie dowódców jednostek Wojsk Lądowych, „Granica 12” przyczyniła się do podniesienia poziomu współdziałania wojsk w warunkach dynamicznie zmieniającej się sytuacji na polu walki.


 

Rzecznik prasowy 16 PDZ,
mjr Zbigniew Tuszyński

         

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0886898040771