Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Kolejne konsultacje społeczne za nami. Elblążanie rozmawiają o mieszkalnictwie w mieście.

28.04.2012, 09:00:44 Rozmiar tekstu: A A A
Kolejne konsultacje społeczne za nami. Elblążanie rozmawiają o mieszkalnictwie w mieście.
fot. AS

Za nami kolejne konsultacje społeczne dotyczące najważniejszych tematów z życia miasta. Jest to element prac nad „Analizą społeczno - gospodarczą Elbląga”. Będzie ona częścią Strategii rozwoju Elbląga 2020+. Piątkowe spotkanie, 27 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim, zgromadziło władze miasta i mieszkańców, którzy dyskutowali o problemie funkcjonowania mieszkalnictwa w mieście.

Z dokumentu „Analizy” dowiedzieliśmy się m.in. tego, jak działa Gospodarka mieszkaniowa Gminy Miasta Elbląg, realizowana Programem Budownictwa na lata 2007-2010. Dyskutowano także o tym, jak miasto rozwija budownictwo socjalne, które ma zabezpieczyć w lokale osoby mniej zamożne oraz ułatwić osobom wychodzenie z zadłużenia, powstałego w wyniku nieterminowego regulowania należności w zajmowanych lokalach o wyższym standardzie. Obecnie w Elblągu występuje deficyt w lokalach socjalnych.

Tekst „Analizy” nanosi też informacje o stanie sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych będących w zasobach wspólnot mieszkaniowych, systemach rozbiórki niektórych budynków w mieście oraz określał stan przydziału mieszkań dla osób niepełnosprawnych.

Dokładne informacje na ten temat można znaleźć w tekście „Analizy społeczno-gospodarczej” w podtemacie „Mieszkalnictwo”, który dostępny jest na stronie

Piątkowe spotkanie w Ratuszu Staromiejskim skupiło nieznaczną ilość osób zainteresowanych tematem mieszkalnictwa w naszym mieście. – Dzieje się coś bardzo niedobrego. – powiedział w trakcie dyskusji Edmund Szwed, prezes Stowarzyszenia Akcja Wspierania Aktywności. – Ubolewam nad tym, że ci, którzy mają problem z mieszkaniami, a właściwie z jego brakiem, szczególnie bardzo młodzi ludzie, których nie stać na swoje lokum omijają takie spotkania, na których chcemy się postarać o wprowadzenie nowych rozwiązań tego problemu. – powiedział Szwed.

Uczestnicy piątkowej debaty dyskutowali przede wszystkim o następujących problemach:

- kwestii funduszy remontowych, które w 2010 roku zostały zniesione uchwałą, a które po grudniu 2010 roku zostały bezprawnie pobrane od właścicieli lokali, i które zostały zawarte w obecnym tekście „Analizy” i wymagają poprawy i aktualizacji. Padło również pytanie, jak miasto ma zamiar rozwiązać ten problem, gdyż właścicieli lokali już niedługo mogą zacząć się domagać zwrotu bezprawnie zabranych im pieniędzy na wyżej wymienione fundusze remontowe. Pozostało one bez odpowiedzi.
- problemie lokali socjalnych czy tez lokali zastępczych dla rodzin najbiedniejszych
- stworzenie możliwości rozwoju gospodarki mieszkaniowej poprzez zagospodarowywanie terenów, na których mieszkalnictwo może się rozwijać.

Na spotkaniu zostało również ustalone wpisanie w „Analizę Społeczno-Gospodarczą” lub udostępnienie Elblążanom na stronie autorskiego programu „Komunalne budownictwo mieszkaniowe”, które gotowy jest poddać publicznej ocenie pan Edmund Szwed, prezes Stowarzyszenia Akcja Wspierania Aktywności. Program ten, jak zapewnia Szwed jest programem, który zawiera innowacje dotyczące uzdrowienia budownictwa komunalnego i który, w fazie ewentualnego wykonania, nie angażuje na tym etapie w żaden sposób środków finansowych z budżetu miasta.

Kolejne spotkanie odbędzie się 7 maja, godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejski,  – Temat: „Pomoc społeczna”.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ abpDziwiszSIE
  Sobota, 28.04

  ale ludzi przyszlo hahaha. smiech na sali...pustej sali...

 2. 2
  --2
  ~ Magda
  Sobota, 28.04

  Sala faktycznie prawie pusta. A później narzekają jeden z drugim, że nie wiedzą, co się dzieje w mieście, władza ich nie słucha itp.

 3. 3
  +1
  ~ gdzie było info o konsultacjach?Nie przypominam sobie :)
  Sobota, 28.04

  Nowaczyk nie wiecoe, ze was urzędasów ludzie maja głęboko w d***e, tak samo jak urzędasy-wy Elblążan ?

 4. 4
  +8
  ~ Sprawiedliwość
  Sobota, 28.04

  Nie piję nie palę na urlop nie wyjeżdżam pracuje na dwóch etatach .Kupiłem mieszkanie płace czynsz hipotekę fundusz remontowy.Po przeczytaniu tego artykułu dochodzę do wniosku że jestem frajerem dlaczego mi miasto nie dało mieszkania w gratisie czy ja jestem gorszy od tych żuli chociażby z hotelowca.

 5. 5
  0
  ~ stefan
  Sobota, 28.04

  mieszkalnictwo to także wstydliwy dla poprzedniego prezydenta temat , wstrzymania na nascie lat budownictwa jednorodzinnego .sprzedaż dzialek w urzedzie powoli rusza , bedzie w tym roku nie 2 - 3 rocznie , tylko kikadziesiąt .mam nadzieję., bo wolnych terenów pod zabudowę zazdrości nam wiele miast ,a wladze nie potrafią tego nadmiaru wykorzystać.

 6. 6
  0
  ~ ala
  Sobota, 28.04

  Też przegapiłam to spotkanie,ale na następne na pewno przyjdę.

 7. 7
  0
  ~ ZIEMIA ZA 1zł, czemu nie w Elblagu ?
  Sobota, 28.04

  Zaraz zaraz. A działki dla młodych , pod budowe domu za 1 zł?Tak sie juz praktykuje .na razie jest projekt PSL, ma wyglądać w założeniu tak : Młodzi Polacy, którzy zdecydują się wrócić z emigracji dostaną za bezcen ziemię pod budowę domu. To nowy pakiet społeczny „Z myślą o rodzinie” autorstwa PSL.. Do planów ludowców dotarli dziennikarze „Rzeczpospolitej”. Ustalili, że w najbliższych dniach PSL przedstawi pakiet społeczny pod hasłem „Z myślą o rodzinie". Będzie to seria projektów ustaw i propozycji społecznych z zakresu polityki rodzinnej, demograficznej i edukacyjnej. Celem ludowców jest zachęcenie młodych emigrantów do powrotu do Polski.W ramach programu „Ziemia za złotówkę" młodzi Polacy dostaną za symboliczną kwotę działkę pod budowę domu. Oferta będzie dotyczyć osób, które zdecydują się wrócić do Polski lub zamiast wyjazdu za granicę, wybudują w kraju dom i tutaj założą rodzinę. Warunkiem otrzymania działki byłaby bowiem deklaracja wybudowania na niej w ciągu pięciu lat domu. Całość zabezpieczona byłaby wekslem. Na działki miałaby być przeznaczona ziemia z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych, do której należą niemal dwa miliony hektarów, w tym 300 tys. jest obecnie niewykorzystanych. Więcej pomocy dla potencjalnych emigrantów - Młodzi nie będą wyjeżdżali masowo za granicę, jeśli ich sytuacja w kraju będzie stabilna. Muszą mieć mieszkanie i pracę - mówi była minister pracy i wiceszefowa PSL Jolanta Fedak. Dlatego poza działkami PSL przewiduje także pomoc reemigrantom w znalezieniu pracy. Otóż każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na utworzenie miejsca pracy dla osób powracających z zagranicy otrzymałby dofinansowanie z Funduszu Pracy. Ważne – takie firmy nie mogłyby zatrudniać na tzw. umowach śmieciowych.jeśl wola Nowaczyka bedzie zaczerpnąc informacji w tym temacie , mozna by było ten projekt przenieśc na nasz elblaski grunt, czyli udostepnic ziemię za złotówke młodym Elblążanom. Jak znam zycie bedzie to kusiło do dokonania sprzedaży z duzym zyskiem, ale nalezałoby tak sporządzić umowy "kupna ziemi za zeta:" Jeśli ten projekt zda egzamin, moim skromnym zdaniem PO straci dużo zwolenników na rzecz PSL.

 8. 8
  +1
  ~ bezi
  Sobota, 28.04

  Ludzie, nie rozumiem was, może zamiast wylewać jad w komentarzach, albo poruszać tak ważne problemy jak internauta poniżej w komentarzach niestety, trzeba się było po prostu pofatygować na piątkowe spotkanie?

 9. 9
  +1
  ~ erwwwo
  Sobota, 28.04

  No mnóstwo osób,,, ale co się dziwić. Konsultacje polegają na czymś innym, sztukę walą żeby później nikt nie wypomniał, że nie było śmiesznych spotkań. No normalne jaja sobie robią.

 10. 10
  0
  ~ Nytatyta
  Poniedziałek, 30.04

  Widzę, że najliczniej na sali zgromadziły się krzesła. Pewnie jako przedstawiciele firm meblowych.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9477989673615