Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Ulga rehabilitacyjna czy na pewno masz prawo do jej odliczenia?

17.04.2012, 09:00:52 Rozmiar tekstu: A A A
Ulga rehabilitacyjna czy na pewno masz prawo do jej odliczenia?

30 kwietnia upływa termin złożenia rocznego zeznania podatkowego. Urząd Skarbowy w Elblągu informuje, kto i jak może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną lub masz na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, sprawdź, czy poniesione przez Ciebie wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych uprawniają do ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom niepełnosprawnym. Jednak ta niepełnosprawność musi być potwierdzona odpowiednimi orzeczeniami lekarskimi. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują, że ilekroć jest mowa o osobach zaliczonych do:

1) I grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku, do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji;
b) znaczny stopień niepełnosprawności,
2) II grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku, do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy;
b) umiarkowany stopień niepełnosprawności.

OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA POZOSTAJĄCA NA UTRZYMANIU PODATNIKA — to współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe, jeżeli są osobami niepełnosprawnymi, pozostają na utrzymaniu podatnika, a ich dochody nie przekraczają w roku podatkowym kwoty 9120 zł.

Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności nie oznacza, że podatnik automatycznie w swoim rozliczeniu podatkowym uwzględnia ulgę rehabilitacyjną. Aby ze zwolnienia skorzystać, trzeba ponieść odpowiednie wydatki. To one, bowiem pomniejszają dochód, który jest podstawą opodatkowania PIT. Nie każdy wydatek dotyczący osoby niepełnosprawnej uprawnia do odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Odliczeniu podlegają wyłącznie te wydatki poniesione przez osobę niepełnosprawną lub podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę, które zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatki na cele rehabilitacyjne, oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

Należy pamiętać, że katalog wydatków zarówno nielimitowanych jak i limitowanych (limit do kwoty 2280) ma charakter zamknięty. Oznacza to, że odliczeniu podlegają tylko te wydatki, które zostały w nim wymienione. W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odpisać wydatki związane między innymi z:

- Opłaceniem przewodników osób niewidomych I i II grupy inwalidztwa, oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa

- Utrzymaniem przez osoby niewidome psa przewodnika

- Używaniem samochodu osobowego ( stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej) na potrzeby związane z przejazdem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Osoba niepełnosprawna może także odliczyć wydatki na zakup leków, które zgodnie z zaleceniem lekarza stosowała stale lub czasowo. W rozliczeniu za 2011r odliczeniu podlega jedynie nadwyżka wydatków ponad kwotę 100 zł miesięcznie. Oznacza to, że osoba niepełnosprawna, która wydała na leki 350 zł miesięcznie, do odliczenia ma 250 zł. Samego odliczenia można dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć formularz PIT/O i dokładnie w pozycji 15 lub też 16 ( w przypadku odliczeń małżonka) należy wpisać kwotę wydatkowaną na cele rehabilitacyjne, które chcemy odliczyć od swojego dochodu za 2011r.

Pamiętajmy, że wszystkie wydatki należy udokumentować fakturą odzwierciedlają rzeczywiście poniesione wydatki na cele rehabilitacyjne. Przeświadczenie o tym, że wystarczy mieć jakąkolwiek grupę inwalidzką uprawnia do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej nie jest słuszne. Zaleca się wnikliwe przeanalizowanie zasad korzystania z ulgi rehabilitacyjnej by w przyszłości dokonując rozliczenia podatku dochodowego za ubiegły rok podatkowy robić to zgodnie z wytycznymi i uwarunkowaniami, jakie nam wskazuje ustawodawca, jak również by uniknąć konieczności zwracania niesłusznie odpisanej ulgi wraz z jej odsetkami.

 

Sławomir Tymuszkin, Urząd Skarbowy w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Niewidomy
  Wtorek, 17.04

  Panie Tymuszkin z US w Elblagu, odpowiedz pan na proste pytanie:-"- Opłaceniem przewodników osób niewidomych I i II grupy inwalidztwa, oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa"_jeśli więc potrzebuje w danej chwili pomocy osoby obcej w okonywaniu barier np. w miescie , będąc osoba na wóżku lub niewidoma ,czy mam przeto , żądać potem od tej osoby dokumentu z PESEL i NIp tej osoby przygodnej , dzięki uprzejmości której uzyskałem pomoc?To sa chore przepisy w US, nie pasujące do rzeczywistości dnai codziennego panie Tymuszkin.

 2. 2
  0
  ~ podatnik
  Środa, 18.04

  to jest źle przepisane z ustawy a gdzie wyrazy takie jak \" lub\" i \"albo\" przy każdym punkcie, przecież to ma duże znaczenie!? proszę zatem nie wprowadzać w błąd!!! 1) I grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku, do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono: a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji; b) znaczny stopień niepełnosprawności, 2) II grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku, do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono: a) całkowitą niezdolność do pracy; to jest żle przepisane z ustawy! b) umiarkowany stopień niepełnosprawności.

 3. 3
  0
  ~ ; praktyk ;)
  Czwartek, 19.04

  No to prawda ulga rehabilitacyjna jest mocno obwarowana małymi kruczkami trzeba się nieźle wgryźć w temat by nie narobić baboli przy jej rozliczaniu. Tekst jest ok zwięźle i na temat kto chce go rozwinąć we własnym zakresie niech poszerza swoją wiedzę do boju emeryci :).

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0654170513153