Niedziela, 21.04.2024, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Wybaczyć, ale nie zapomnieć. Elbląskie obchody 72. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

13.04.2012, 14:52:08 Rozmiar tekstu: A A A
Wybaczyć, ale nie zapomnieć. Elbląskie obchody 72. rocznicy Zbrodni Katyńskiej
fot. Aleksandra Żyła

W piątek, 13 kwietnia na cmentarzu Agrykola odbyły się obchody 72. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele elbląskich władz, duchowieństwa, kombatanci, delegacje służb mundurowych i uczniowie elbląskich szkół.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji ofiar Katynia w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych, następnie zgromadzeni przemaszerowali pod Krzyż Katyński na cmentarzu Agrykola. Tam uroczyście odegrano hymn państwowy, odczytano Apel Pamięci, młodzież z Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków przestawiła program artystyczny. Na zakończenie obchodów złożono kwiaty i wieńce pod Krzyżem Katyńskim.

O tym, jak ważne jest upamiętnienie jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii naszego kraju mówił Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga. - 21 tysięcy najświetniejszych obywateli Polski przedwojennej złożyło ofiarę za to, żebyśmy dziś żyli w wolnym kraju – mówił prezydent Elbląga. - Kwiat polskiej inteligencji, oficerowie Wojska Polskiego, Policji, duchowni, prawnicy, naukowcy, artyści ponieśli śmierć w Katyniu, Charkowie, Bykowni i Miednoje. Za to należy im się szacunek i pamięć w naszym mieście.

Dużą radością napawała organizatorów obecność na obchodach młodych ludzi. - Zależy mi na tym, żeby młodzież uczestniczyła w takich uroczystościach i przez to budowała swój związek z Elblągiem i ojczyzną – mówił Grzegorz Nowaczyk.

W podobnym tonie wypowiadała się Maria Sadłowska, przedstawicielka elbląskich Rodzin Katyńskich: - Nas jest coraz mniej, liczymy, że młodzi ludzie będą podtrzymywali tradycję. Musimy wybaczać, ale nie zapominać o swojej historii. Chciałabym, żeby pokolenie naszych dzieci i wnuków miało świadomość tego, co się wydarzyło i mądrym postępowaniem potrafiło zapobiec podobnym wypadkom w przyszłości.

- Jestem tu, żeby oddać hołd poległym – mówi Katarzyna Mikiciuk, 19-letnia elblążanka. - Czuję, że jest to mój obowiązek jako Polki.

- Wydaje mi się, że obowiązkiem każdego obywatela jest w tym dniu uczcić pamięć swoich przodków, którzy zginęli za naród – dodaje Łukasz Depko , uczeń III klasy w ZSTI. 
 

Aleksandra Żyła

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Elbląskie obchody 72. rocznicy Zbrodni Katyńskiej ( zdjęć 18 )
Dodano: 2012-04-13 |  
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Figo
  Piątek, 13.04

  Jak platformiarze zlikwidują historię w szkołach,to młode pokolenie nic nie będzie wiedziało o Polsce.PO co cofać pamięcią i grzebać sie w historii.Do przodu.Abyście szczeżli żli ludzie,którzy nie dbaja o swoją Ojczyzne!!!

 2. 2
  --1
  ~ rejtan
  Piątek, 13.04

  pięknie!!!! 10 kwietnia dzieci ze szkół nie puszczali zakazali udziału,oleli ofiary Smolenska a teraz Popaprancy Parti Obłudy hipokryci chełpią sie i udają jacy to patrioci panie Nowaczyk gdzie Pan był 10 kwietnia czy ci Polacy co zgineli w Smoleńsku to jacyś gorsi!!!!!!!!! Ustąp chłopie wstydu oszczędż!!!

 3. 3
  +1
  ~ jasio
  Piątek, 13.04

  oj a dziś to nie policzyłaś ile było osób?? bo 10 tego liczyłaś i coś ci mało wyszło

 4. 4
  0
  ~ Elg.
  Piątek, 13.04

  A przypadkiem ci panowie się nie poddali Armii Czerwonej zamiast walczyć za ojczyznę i jak trzeba zginąć bohaterską śmiercią?Na Wołyniu bestialsko wymordowano dziesiątki tysięcy cywili kobiet dzieci całych rodzin i jakoś nikt nic na ten temat nie mówi co więcej stawia się oprawcom pomniki pod Olsztynem. Żenada

 5. 5
  +2
  ~ Patriota
  Piątek, 13.04

  Cześć i chwała bohaterom który walczyli o wolną Polskę.

 6. 6
  +2
  ~ Patriota
  Piątek, 13.04

  Cześć i chwała bohaterom którzy walczyli o wolną Polskę.

 7. 7
  +1
  ~ elblążanin
  Sobota, 14.04

  cienko coś z frekwencją! żeby nie wojsko i uczniowe którzy musieli to słabiutko ale dobre i to, 10-tego bez przymusu było więcej ludzi jak tak beda uczyć historii to pies z kulawą nogą nie przyjdzie

 8. 8
  +1
  ~ anonim
  Niedziela, 15.04

  no akurat ci bohaterowie to sie nie nawalczyli,poszli do niewoli bez oddania strzalu,ze kacapy ich potem wymordowali to fakt niezaprzeczalny ale z tym ich bohaterstwem to bym nie przesadzal.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1625409126282