Czwartek, 24.09.2020, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Miesiąc Wojsk Inżynieryjnych w 16 PDZ

12.04.2012, 13:30:58 Rozmiar tekstu: A A A
Miesiąc Wojsk Inżynieryjnych w 16 PDZ
Foto: st. chor. Sławomir Tessar

Miesiąc kwiecień – w uznaniu wysiłku saperskich zmagań na wszystkich frontach wojennych – w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest „Miesiącem Wojsk Inżynieryjnych”. Dzień 16 kwietnia to doroczne Święto żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych –  „Święto Sapera”.


Przed 67 laty dzięki ofiarności Saperów, ich pełnej oddania dla Ojczyzny postawie, żołnierze Wojska Polskiego mogli sforsować Odrę i Nysę Łużycką, uczestnicząc w operacji doprowadzającej do zakończenia II wojny światowej. Do pięknej karty saperskich zasług i dokonań zaliczyć należy także powojenne osiągnięcia i dorobek kolejnych pokoleń żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych. W pamięci lokalnych społeczności na długo pozostanie niezwykła odwaga, poświęcenie i upór Saperów, jakie demonstrowali podczas rozminowywania powierzonych rejonów, a także budowy i odbudowy zniszczonych mostów.
 
Obecnie nasi saperzy wykonywali i wykonują także zadania w ramach misji szkoleniowo – stabilizacyjnych i pokojowych w Afganistanie, Iraku, Libanie, Syrii, Kosowie, a także Czadzie,  oczyszczając teren z min, niewybuchów i niewypałów oraz  likwidując składy amunicji. Wykonują prace inżynieryjne związane z rozbudową baz, odbudową dróg, mostów i lotnisk. Saperzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej realizują w ramach 6 Patroli Rozminowania, oczyszczanie i rozminowanie z przedmiotów wybuchowych, niewypałów i niewybuchów – głównie z  czasów II Wojny Światowej – na terenie 5 województw. W I kwartale 2012 roku zrealizowali bardzo wiele zgłoszeń w ramach których, wykryli i rozminowali 284 szt. miny przeciwpiechotne i przeciwpancerne, 87 bomb lotniczych, 1100 pocisków artyleryjskich i moździerzowych, 197 granatów ręcznych i przeciwpancernych oraz 8492 szt. innej amunicji. Razem podjęto 10160 sztuk różnego rodzaju niewypałów i niewybuchów, które zostały zdetonowane i zniszczone na wojskowych poligonach.
 
Z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych, Dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Janusz Bronowicz wydał specjalny rozkaz, w którym podziękował Saperom naszej dywizji za ciężką i jakże niebezpieczną służbę zarówno w kraju jak i w czasie misji zagranicznych. 

Dziękując za wzorową postawę w czasie realizacji procesu szkolenia oraz wykonywania specjalistycznych i niebezpiecznych zadań składamy wszystkim Saperom najlepsze życzenia i gratulacje.

mjr Zbigniew Tuszyński,
Rzecznik prasowy 16 PDZ

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.