Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Dyskusja dookoła Kościoła - podsumowanie wyników sondy wśród Elblążan na temat likwidacji Funduszu Kościelnego

03.04.2012, 09:40:50 Rozmiar tekstu: A A A
Dyskusja dookoła Kościoła - podsumowanie wyników sondy wśród Elblążan na temat likwidacji Funduszu Kościelnego
źródło: www.gf24.pl

Ucichły dyskusje nad likwidacją Funduszu Kościelnego, które jeszcze niedawno rozgrzewały do czerwoności również Elblążan. O sprawie pisaliśmy w artykule „Jak wycenić swoją wiarę? Fundusz, czy odpis na Kościół?”.  W zamieszczonej przez nas sondzie zadaliśmy naszym czytelnikom  pytanie, czy Fundusz należy zlikwidować. W podsumowaniu jej wyników pomocne okazały się komentarze Elblążan do artykułu.

Do wczoraj, do godziny 19:00, w naszej sondzie udział wzięło 606 czytelników. Zdecydowana większość, bo aż 522 (86%) na pytanie czy fundusz kościelny powinien zostać zlikwidowany, odpowiedziało, że tak. 76 uczestników sondy odpowiedziało przecząco.

Liczby zdają się mówić same za siebie. Elblążanie nie chcą dokładać do interesu działającego pod nazwą Kościół, finansować „czarnej mafii” (komentarz czytelnika ~nie katol) i „czarnych wron” (komentarz ~t). „Kościół i tak żyje ponad stan, a przecież Bóg wzywał do skromności” (komentarz ~Matteo). „A poza tym, jak im się nie podoba, to niech wracają do Watykanu” (komentarz ~666).

„W końcu księża to zazwyczaj pedofile i  kobieciarze (komentarz ~ft), a w najlepszym wypadku bogaci panowie na włościach z drogimi samochodami w garażu”.

Inne głosy dają się słyszeć po drugiej stronie. „Zostawcie Kościół – są ważniejsze problemy do rozwiązania” (komentarz  ~ chrześcijanin). „Sami  i tak nic nie dajecie, więc nie macie prawa zabierać głosu w tej sprawie” (komentarz ~ktoś). „Księża może nie są doskonali, ale dziecko ochrzcić trzeba” (komentarz ~Do Materialistów).

Nie podejmę się w tym miejscu rozstrzygnięcia tego sporu. Przede wszystkim dlatego, że jak pokazują przytaczane argumenty, nie o jakiekolwiek rozwiązanie problemu tu chodzi, ale o wymianę ciosów. Także dlatego, że obie strony zdają się w równym stopniu odchodzić od sedna sprawy.

Z Funduszu Kościelnego opłacana jest nie tylko część składek ubezpieczenia zdrowotnego duchownych, ale też remonty zabytków, czy działalność charytatywna Kościołów i związków wyznaniowych. Liczba mnoga wcale nie jest tu przypadkowa. Ogłuszeni jakimś amokiem zdajemy się nie pamiętać, że Fundusz Kościelny to nie tylko sprawa Kościoła Rzymskokatolickiego, ale też innych wyznań. Ich rolę się marginalizuje, wykorzystując moment na chyba ślepe ataki na Kościół katolicki - próżną instytucję pasożytującą na organizmie państwowym.

Nie ma tu miejsca na dyskusje o tym, w którą stronę faktycznie powinny podążać relacje państwo – Kościół w Polsce. Nie ma rozmów na temat katolicyzmu w naszym kraju, ale nie tego spod znaku biurokratyzacji i wskazywania wrogów, tylko tego, który zawsze sięga głębiej.

 

Aleksandra Żyła

 

Oceń tekst:

Ocen: 15

%53.3 %46.7


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ jan
  Wtorek, 03.04

  przegnac ta czarna holote na 4 strony swiata!! niech ich watykan sponsoruje a nie biedne polskie panstwo

 2. 2
  +23
  ~ abpDziwiszSIE
  Wtorek, 03.04

  opodatkowac koscioly!! ksieza placic podatki. rozliczac sie z tacy! najlepiej rozgonic to cale towarzystwo. placic za wiare ? gdzie my zyjemy?! nauki przedmalzenskie -> prowadzi ksiadz?! a co on wie o zyciu w rodzinie?! parodia do kwadratu!! jestesmy bardzo ale to bardzo zacofani ! nikt mi nie bedzie mowil jak mam zyc a juz na pewno nie ksiadz

 3. 3
  +5
  ~ Rp.
  Wtorek, 03.04

  Minęła rocznica śmierci papieża Polaka. Wypada złożyć hołd tej postaci. A jednak papież to suweren odrębnego państwa, o hierarchii absolutystycznej. Gdy powiedziałem raz księdzu, ze ziemia jaką posiada wokół plebanii należy do Watykanu, to się szczerze zdziwił. Ale tak właśnie jest z państwem kościelnym. Ma ono u nas swoje posiadłości. Mówimy o papieżu Polaku i bardzo dobrze, szczycąc się tym, ale w sytuacjach, gdy trzeba było stanąć w obronie polskiej racji stanu, , m.innymi przy zawieraniu konkordatu, Ojciec Sw. stanął po stronie Watykanu, bo to jego obowiązek. Mamy więc do czynienia z pewnym mitem. Wesołych Swiąt.

 4. 4
  +13
  ~ t
  Wtorek, 03.04

  tym czarnym wronom ani grosza oni zyja w takim luxusie ze sie w glowie nie miesci za wszystko kasuja pogrzeby chrzciny sluby itd opodatkowac tych darmozjadow

 5. 5
  +2
  ~ KKK
  Wtorek, 03.04

  Mozecie pisac na Kosciol co chcecie tylko wiecie co :D z Kosciolem nikt nie wygral od ponad 2000 lat :D i teraz tez nie wygracie :) i co jest najlepsze :D ze na starosc bedziecie tam chodzic :) pozdrawiam i wcale nie jestem Ksiedzem, ani nie glosuje na PIS :)

 6. 6
  +6
  ~ dwdwiz
  Wtorek, 03.04

  zero obiektywizmu pani Żyłłło. "Ich rolę się marginalizuje, wykorzystując moment na chyba ślepe ataki na Kościół katolicki - próżną instytucję pasożytującą na organizmie państwowym."

 7. 7
  --4
  ~ anonim
  Wtorek, 03.04

  temat zastępczy...nie widziałam takiej tacy,jak na zdjęciu.Wioski są bardzo biedne.Najmniej dają ludzie zamożni i zapewne Ci to komentują.Każdy temat można interpretować na własne potrzeby.Apeluję przynajmniej o szacunek. Negatywnie odezwą się tylko ludzie,którzy mają nieczyste sumienie i są niewierzący.Pozdrawiam.

 8. 8
  --2
  ~ POLKA
  Wtorek, 03.04

  Za likwidacje stoczni szczecińskiej, wzięli 22 mln premii!!!!!!! Takich kwiatków w naszej sponiewieranej Polsce jest masa. Wszystkie spółki skarbu państwa wypłącają ciagle odprawy za nasze podatki. To co dajemy na KOŚCIÓŁ to kropla w morzu. Tak jak nasz ukochany i umiłowany Papiez mówił, zło idzie z zachodu. Człowiek, który w nic nie wierzy jest pusty. Nie odwracajcie sie od wiary, człowiek musi w cos wierzyć. Co bedzie z przyszłoscia naszego narodu. Nie uogólniajcie wszystkiego. Wśród ksiezy tez są żłi ludzie, ale to przecież tylko ludzie. Rządy chcą odsunąć od wiary społeczeństwo, pozbawic nauczania historii, chcą mieć baranów, którzy beda na nich pracować. Zastanówcie sie co piszecie. Współczuję idiotom....

 9. 9
  --2
  ~ am
  Wtorek, 03.04

  Fotografia tej tacy zrobiona jest trochę na " wyrost " Najczęściej lecą te "brzęczące " ...

 10. 10
  +5
  ~ szatan
  Wtorek, 03.04

  DO KKK jestes w błedzie. Od 40 lat tam nie chodze nie płace i na pewno tam tam nie pojde. Juz sie nie martw o mnie. MOje zwłoki zabierze niezalezna firma i zrobi z nimi to co mam napisane w testamencie i na pewno kosciol nie wejdzie w parade bo nie wynajme tej firmy "kosciola" tzw monopol sie skonczyl, to nie te czasy a nawet w prl nie wszyscy szli z nimi :) to nie ma nic wspolengo z waira bo wiara jest niezbadana i na pewno nie chce jej od posredników. megalomani!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0789358615875