Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Ankietowani są za przekopem Mierzei Wiślanej

29.03.2012, 12:09:45 Rozmiar tekstu: A A A
Ankietowani są za przekopem Mierzei Wiślanej
fot. KB

27 marca, odbyły się w Elblągu pierwsze konsultacje społeczne poświęcone „Prognozie oddziaływania na środowisko Programu Wieloletniego pod nazwą Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Organizatorem spotkania był Urząd Morski w Gdyni. 

W 2006 roku, Jarosław Kaczyński ogłosił elblążanom: - Przekopiemy Mierzeję i powstanie kanał żeglugowy łączący Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim, dzięki czemu Elbląg i umiejscowiony tu port morski będą mogły się rozwijać. - Czy jego słowa pokryją się kiedyś z rzeczywistością? To się jeszcze okaże. 

Wracając na ziemię - z początkiem roku 2012, na stronie internetowej Urzędu Morskiego pojawiła się ankieta, dzięki której można było oceniać cztery, różne projekty przekopu Mierzei Wiślanej. Pod uwagę brane były: Skowronki, Nowy Świat, Przebrno i Piaski. 

Wśród ankietowanych 82 % stanowili mężczyźni. Przeważały osoby w wieku 18- 40 lat z wykształceniem wyższym. Aż 41 % z nich to byli mieszkańcy Elbląga. Wyniki pokazały, że z 2736 odpowiedzi, aż 74 % ankietowanych było za poparciem inwestycji. 44 % popierających przekop, wskazało Skowronki, jako miejsce docelowe przedsięwzięcia.  

Według Macieja Przewoźniaka, kierownika dwudziestoosobowego zespołu organizującego ankietę oraz prognozę oddziaływania przekopu na środowisko, najlepszymi wariantami są Nowy Świat i Skowronki, umiejscowione w gminie Sztutowo. Słuszność tych rozwiązań potwierdził także przewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Wcisła. Ich zdaniem, oddziaływanie inwestycji na środowisko, będzie w tych miejscach najmniejsze oraz odpadnie konieczność porozumiewania się w tym temacie ze stroną rosyjską. 

Zdaniem większości elblążan, przekop jest dobrym rozwiązaniem, niosącym szansę na rozwój społeczno-gospodarczy miasta i jego utworzenie nie powinno być być aż tak wielkim problemem. 

Kolejne konsultacje przebiegać będą w następującym harmonogramie: 

- Sztutowo - 29 marca, o godz. 17, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy, ul. Gdańska 55
- Krynica Morska - 3 kwietnia, o godz. 16, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Gdańska 108 

 

Katarzyna Buczek

Oceń tekst:

Ocen: 6

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ AborygenMiejscowy
  Czwartek, 29.03

  Choć w procesie przygotowania koncepcji brałem czynny udział bardzo sceptycznie odnoszę się samego przedsięwzięcia i jego realizacji. Referendum jest tu żadnym argumentem a tylko kontynuacją niechlubną, bo niepopartą żadnymi logistycznymi analizami i studiami działań. Dla znakomitej większości tych rozstrzygaczy pojęcie toru wodnego, mariny, warunków żeglugowych - to pojęcia tak odległe jak antypody. Ale głos ludu – to polityka – udupimy każdy interes ale w imię wyższych celów. Typowy sen idioty.

 2. 2
  +14
  ~ zbik
  Czwartek, 29.03

  Istotą pomysłu na przekop jest uniezależnienie się od rosyjskich kaprysów. Ale to nie w smak aborygenom.

 3. 3
  +5
  ~ Wojciech Ławrynowicz
  Czwartek, 29.03

  Aborygen masz w 100% racje. Byłem ....słuchałem ...to następne bicie piany :( To jak z budową Truso ...słowa ...słowa ... słowa. Ale jak maja tak wglądać konsultacje społeczne, to lepiej ich wcale nie robić. Minimalna informacja o spotkaniu!!! Konsultacje na których było mniej niż 10 osób (razem na sali z organizatorami było23 osoby, w tym urzędnicy i dziennikarze). Zabrakło przeciwników przekopu. Przecież bez wysłuchania ich argumentów to żadne konsultacje tylko papierowa fikcja. A może przeciwnicy mają racje i argumenty na to by nie robić przekopu? Tylko merytoryczna debata na argumenty może wykazać która strona ma racje. Jedyne słowo jaki mi się nasuwa to SKANDAL!!! Sztuka dla sztuki... szkoda na takie pseudo "konsultacje" publicznych pieniędzy. JESTEM ZWOLENNIKIEM IDEI PRZEKOPU. Ale po tym spotkaniu nie bardzo w wierze, że to się stanie. Tylko kilku polityków będzie robiło sobie smażyło promocje, a kilku naukowców kasę za badania i ekspertyzy. :(

 4. 4
  +3
  ~ Wojciech Ławrynowicz
  Czwartek, 29.03

  W przedstawionej diagnozie nie rozważa się funkcji przekopu jako kanału ulgi. A dla mnie poza rozwojem turystyki to najważniejszy argument za przekopaniem mierzei. Jak przyjdzie wielka powódź (OBY NIGDY), to może zabraknąć tych kilkunastu centymetrów o które można obniżyć lustro zalewu w ciągu doby używając przekopu jako kanału ulgi (wyliczenia przeciwnika przekopu) i żuławy i Wyspa Nowakowska zostaną zlane tak jak w 25.03.1888. OBYM NIGDY NIE MIAŁ RACJI !!!

 5. 5
  +7
  ~ kopcie
  Czwartek, 29.03

  Kopcie a nie pi.....cie.

 6. 6
  +4
  ~ rejtan
  Czwartek, 29.03

  kopcie do diabła!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! czekamy minimum 6 lat a tak wogóle to te pomysły projektu przekopania mierzeji ma już kilkaset lat a jak nie to rząd PO niech podda sie do dymisji i PIS nam wybuduje bo PO za bardzo kacapom w d....pę włazi nie beda nam kacapapy zamykać cieśninę Piławska nie bedziemy musieli być zdani na ich fochy! a ja jeszcze urobkiem z przekopu przegrodził bym zalew żeby syf i gó...a nie zanieczyszczały naszej części zalewu

 7. 7
  0
  ~ jasio
  Czwartek, 29.03

  a kto wiedział że beda konsultacje !!!!!!!!!!!!???????????????????/

 8. 8
  +2
  ~ zły
  Czwartek, 29.03

  aborygen miejscowy wyjzż z d....py Putinowi ,Słoneczku Peru i Bul prezydentowi

 9. 9
  +7
  ~ Wojciech Ławrynowicz
  Czwartek, 29.03

  "rejtan" i "kopcie" też tak myślę jak wy. Nawet w 26 marca 2006 roku zrobiłem na heepening „Kto może nad morze” podczas którego symbolicznie kopaliśmy. Ale obawiam się, że ja już nie doczekam przekopu przez mierzeje.Jako ciekawostkę podam, że 1000 lat wcześniej wikingowie przekopali ponad kilometr przekopu przez wyspę Samso. A wikingowie lub Prusowie przekopali Mierzeje Kurońską. Mieli do dyspozycji łopaty, kosze wiklinowe i wozy zaprzężone w woły. Ale nie mieli "polskiego piekła".

 10. 10
  +6
  ~ Szpadel
  Czwartek, 29.03

  Kopać a nie ryć w kółko to samo !!!!!!!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.1994678974152