Niedziela, 1.10.2023, Imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii EUROVIA

Elbląskie drogi uzależnione od budowy DW 503 i 504. Kiedy to się zmieni?

20.03.2014, 07:00:07 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląskie drogi uzależnione od budowy DW 503 i 504. Kiedy to się zmieni?
fot. Adrian Sajko
REKLAMA

Aleja Grunwaldzka to prawdziwe wyzwanie dla kierowców. Od około 16:00 droga jest praktycznie nieprzejezdna. Często widzimy rządek samochodów od jednego skrzyżowania, aż do następnego. Czy na tej ulicy są szanse na usprawnienie ruchu dużej ilości samochodów?

Sygnalizacja świetlna zwykle zapala się w taki sposób, że nie zdążymy przejechać przez jedno skrzyżowanie i już w oddali widzimy czerwień. Oczywiście jest to spowodowane natłokiem samochodów, jednak czy sygnalizacja świetlna nie powinna być dopasowana do natężenia ruchu w danej porze dnia? - Każdorazowo programy pracy sygnalizacji  są tworzone w oparciu o średniodobowe natężenie ruchu drogowego z uwzględnieniem różnych natężeń ruchu w ciągu doby na poszczególnych pasach ruchu – tłumaczy Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego. - Natężenie ruchu jest badane co 5 lat. Ostatnie miało miejsce w 2008 roku. W roku 2013 z pomiarów zrezygnowaliśmy, gdyż ruch układał się nietypowo. Było wiele objazdów z powodu prowadzonych prac na 503 i 504 i z tego względu badania nie byłyby wiarygodne. Kolejny pomiar ruchu zaplanowany jest na rok 2015.

Na odcinku Al. Grunwaldzkiej od dworca do Al. Tysiąclecia skumulowane są liczne skrzyżowania, a co za tym idzie także sygnalizacja świetlna. Uniemożliwia to płynną jazdę w przypadku większej ilości samochodów na jezdni, nie mówiąc już o sprawnym ustąpieniu miejsca karetce czy wozowi strażackiemu. Szczególne wątpliwości budzi przystanek tramwajowy na Al. Grunwaldzkiej zaraz obok dworca kolejowego i dostosowane do niego przejście dla pieszych razem z sygnalizacją świetlną. Od tego miejsca dzieli nas około 50 metrów do skrzyżowania z ul. Żeromskiego, gdzie mógłby się znaleźć wspomniany przystanek, bez potrzeby dostawiania kolejnej „blokady” dla kierowców. Z czego wynika przesycenie sygnalizacją świetlną na tej drodze? - Na Al. Grunwaldzkiej i Tysiąclecia, czyli  od dworca do starówki,  znajduje się 7 skrzyżowań skanalizowanych wyposażonych w sygnalizacje świetlne – odpowiada Łukasz Mierzejewski. - Czas ich budowy był różny: od roku 1996 do roku 2005, więc niektóre rozwiązania drogowe na tej ulicy dalej funkcjonują, mimo tego, że były zaproponowane prawie 20 lat temu.

Płynność ruchu na tej drodze jest uzależniona od budowy DW 503 i 504. Badanie natężenia ruchu drogowego zaplanowane zostało na 2015 rok, więc kierowcy być może doczekają się usprawnienia ruchu drogowego na tym odcinku jezdni.

 

Maciej Traczyński

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Galeria / ul. Grunwaldzka sygnalizacja świetlna ( zdjęć 5 )
Dodano: 2014-03-19 |  fot. Adrian Sajko

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ kierowca
  Czwartek, 20.03

  jak zwykle urzędowi rzecznicy wymyślają dyrdymały - co ma wspólnego przebudowa 503 i 504 z korkami na Grunwaldzkiej?

 2. 2
  +4
  ~ Karol
  Czwartek, 20.03

  Łukaszu, w cywilizowanych krajach przejścia dla pieszych zlokalizowane są po obu krańcach przystanków. Nie tylko kierowcy poruszają się po tym mieście, są jeszcze piesi, w tym korzystający ze zbiorkomu. samochód i tak porusza się szybciej niż człowiek. proszę wziąć to w końcu pod uwagę

 3. 3
  +3
  ~ v1
  Czwartek, 20.03

  A miało być lepiej za Wilka.

 4. 4
  +1
  ~ Yunit
  Czwartek, 20.03

  Można zlikwidować sygnalizację przy przystanku tramwajowym na Grunwaldzkiej, a przejście ulokować przy skrzyżowaniu z Mickiewicza (wraz z przesunięciem północnego przystanku do przejścia). Piesi i kierowcy będą szczęśliwsi :)

 5. 5
  +7
  ~ WAM SZCZOTKI KLEPAĆ A NIE POLITYKĘ ROBIĆ...
  Czwartek, 20.03

  na Grunwaldzkiej są korki ponieważ nie ma Obwodnicy Wschodniej, poprzednicy to rozumieli, a Nowaczyk zaczął nawet ją budować, ale teraz pełniący tymczasowo, mam nadzieję urząd ekipka z wilkiem na czele, nie ma pojęcia o najpilniejszych potrzebach tego miasta...kilka dni temu ukazał się artykuł z informacją że nie będą budowali pierwszej części tej Obwodnicy na którą jest już pozwolenie, były przygotowane pieniądze z Uni, wybrana firma w przetargu itd., itd.....byle do wyborów bo zepsują to miasto.....

 6. 6
  0
  ~ Obserwator
  Czwartek, 20.03

  W wielu wypadkach temu są winni sami kierowcy. Nie umieją ruszać z pod świateł. Najpierw pierwszy, później drugi itd. Do tego robią to tak niemrawo, że ostatni w korku nie zdąży się nawet ruszyć, gdy znów zobaczy zapalające się czerwone światło.

 7. 7
  +3
  ~ wawa
  Czwartek, 20.03

  no cóż to było do przewidzenia, tyle krzyku, tyle obietnic ale tak to jest jak się wygrywa z 17% poparciem, to jest więcej niż żalosne, całe szczęście, że to już niedługo i pogonimy całe to niesławne bractwo

 8. 8
  0
  ~ Pan Samochodzik
  Środa, 04.06

  Bez względu na inne sprawy, np. na przebudowę w innym miejscu, sygnalizacja świetlna na 3 kolejnych skrzyżowaniach powinna być zsynchronizowana tzn. w danej chwili na 3 kolejnych skrzyżowaniach powinny być podobne światła - albo dla ruchu na wprost albo w poprzek. Chociaż mam wrażenie że obecnie w niektórych miejscach tak już jest.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2586770057678