Środa, 24.07.2019, Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

TABELE I WYNIKI: SEZON 2019/2020

Piłka nożna

»   II liga

»   III liga - grupa I

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPORT

Marek Kucharczyk - od zawodnika do sędziego BALTIC CUP

12.10.2018, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Marek Kucharczyk - od zawodnika do sędziego BALTIC CUP

Komisja sędziowska rozpoczynającego się dziś (12 października) 19. Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup" i 24. Polish Open Championships liczy 17 sędziów zagranicznych i 8 z Polski. Wśród nich jest człowiek, który kiedyś był zawodnikiem, później trenerem występujących na tym turnieju tancerzy, a dziś na nim sędziuje.


Marek Kucharczyk – bo o nim mowa – w Międzynarodowym Festiwalu Tańca „Baltic Cup" bierze udział od samego początku, czyli od 2000 roku. Kiedyś sam był oceniany na tym turnieju, dziś to on ocenia.


- Początkowo uczestniczyłem w „Baltic Cup" jako tancerz Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar", później, kiedy zdobyłem uprawnienia instruktorskie, tańczyli tu moi podopieczni – mówi Marek Kucharczyk.


Bo żeby zostać sędzią, wcześniej trzeba być tancerzem, ponadto posiadanie tytułu sędziego poprzedza staż i egzamin.


- Sędziowanie na turniejach nie należy do łatwych zadań – dodaje Antoni Czyżyk, trener i sędzia taneczny, dyrektor CSE „Światowid", który jest organizatorem MFT „Baltic Cup". – Konieczna jest wiedza, ale też przekonanie o słuszności podejmowanych decyzji, zwłaszcza że równolegle z pracą sędziów pary oceniają widzowie, którzy we własnym zakresie także dokonują porównania ich umiejętności. Bywają tu spore rozbieżności, dlatego trzeba być odpornym psychicznie.


Jak podkreśla Marek Kucharczyk najtrudniejszy w pracy sędziego na turniejach tańca jest właśnie ten stres związany z oczekiwaniami publiczności.


- My, sędziowie, mamy kryteria, według których oceniamy zawodników – mówi Marek Kucharczyk. – Patrzymy, czy para tańczy do muzyki i jak ją interpretuje, oceniamy choreografię i zachowanie odpowiedniego rytmu w tańcu, a także zwracamy uwagę na relację partner - partnerka. Mniej istotne, ale także oceniane, są stroje tancerzy.


Podczas „Baltic Cup" stosowany będzie system sędziowania 3.0. Sprowadza się on do oceny dwóch "komponentów" technicznych i dwóch artystycznych Sędziowie mają do dyspozycji stopniowanie ocen co 0,25 punktów w skali od 0 do 10. W ćwierćfinale i w półfinale sześciu sędziów ocenia pary w kryterium technicznym, a sześciu w artystycznym, natomiast w finale oba kryteria ocenia cały skład sędziowski.
 

- Co ważne system ten w praktyce powoduje, że jeden sędzia nie jest w stanie "pociągnąć" mocno pary w górę lub w dół, ponieważ w sytuacji, gdy oceny danego sędziego odbiegają znacząco od średniej, wówczas jego noty nie są brane pod uwagę - wyjaśnia Marek Kucharczyk.


W tegorocznej edycji tancerzy oceniać będą sędziowie z krajów regionu Morza Bałtyckiego oraz z Włoch, Hiszpanii, Francji,  Austrii, Izraela, Malty i Holandii. 


Przypomnijmy – Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup" odbędzie się w dniach 12-14 października w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR mieszczącej się przy alei Grunwaldzkiej 135 w Elblągu. Współorganizatorami wydarzenia są Światowa Federacja Tańca Sportowego, Federacja Tańca Sportowego i Stowarzyszenie „Jantar". Patronat Honorowy nad BALTIC CUP objęli Gustaw Marek Brzezin - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Witold Wróblewski - Prezydent Elbląga. Festiwal realizowany będzie ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przy współudziale finansowym samorządu Miasta Elbląga oraz ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. MFT "Baltic Cup" dofinansowany został także w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec.
 

Informacja nadesłana

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ Fan Gargamela
  Piątek, 12.10

  Marku gratulacje! Uważaj tylko na fałszywych ludzi zwłaszcza tego kołka Gargamela co twoim zegarkiem się interesował.

 2. 2
  +4
  ~ kolo
  Piątek, 12.10

  Czyżby szykowała się zmiana na stanowisku szefa MOSiR? Bo ten news jest we wszystkich poczytnych portalach elbląskich.

 3. 3
  0
  ~ WueS
  Piątek, 12.10

  Gratulacje:-)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.