Piątek, 17.05.2024, Imieniny: Weronika, Slawomir, Brunon

Topnieją szanse na utrzymanie się w I lidze. Arka pokonała Olimpię 4:1!

24.03.2012, 17:55:15 Rozmiar tekstu: A A A
Honorową bramkę dla Olimpii zdobył z rzutu karnego Tomasz Chałas (fot. Michał Kalinowski)

Pierwszoligowa inauguracja wiosny w Elblągu wypadła bardzo blado. W prestiżowym meczu 22 kolejki, grająca po raz pierwszy w tym roku na własnym stadionie Olimpia, wysoko uległa Arce Gdynia 1-4 (0-1). W 62 minucie, gdy do remisu z rzutu karnego doprowadził Tomasz Chałas, wynik spotkania był jeszcze otwarty. Ostatnie pół godziny meczu, to jednak popis gry arkowców, którzy strzelili trzy bramki i odnieśli zasłużone zwycięstwo w Elblągu.

Blisko 3 tysiące, spragnionych sportowych emocji kibiców na trybunach (w tym około pół tysiąca z Gdyni), głośne śpiewy i słoneczna pogoda – tak wyglądało sobotnie popołudnie na stadionie przy ul. Agrykola. Niestety atmosferę piłkarskiego święta popsuli piłkarze Olimpii, którzy po przeciętnym meczu, zostali rozbici przez Arkę 1-4.

Różnica dzieląca obie drużyny w tabeli, dała się mocno zauważyć na boisku. Elblążanie w pierwszej połowie grali nieporadnie, bojaźliwie i z trudem udawało im się przedostać pod pole karne rywala. Ze strony gdynian, non stop sunęły ataki na bramkę strzeżoną przez Grzegorza Szamotulskiego. Bramkarzowi Olimpii do 39 minuty udawało się wychodzić z nich obronną ręką. W tej właśnie minucie, sytuacji sam na sam z popularnym „Szamo” nie zmarnował Bartosz Flis i otworzył wynik meczu.

Na drugą połowę podopieczni trenera Olega Raduszko, wyszli już bardziej zmotywowani i w 62 minucie dopięli swego. W polu karnym faulowany był Tomasz Chałas a sędzia podyktował „jedenastkę”, którą na gola, silnym strzałem w środek bramki, zamienił sam poszkodowany. Niestety radość elbląskich kibiców nie trwała długo. Zaledwie cztery minuty później Arka wykonywała rzut rożny. Najwyżej do dośrodkowania wyskoczył Sławomir Mazurkiewicz i przy biernej postawie obrońców oraz bramkarza, głową skierował piłkę do siatki.

Arkowcy nie spoczęli na laurach i poszli za ciosem. Efektem tego były dwie kolejne bramki. W 79 minucie po składnej akcji przyjezdnych, Piotr Tomasik z lewej strony zagrał piłkę wzdłuż bramki do Patryka Jędrzejowskiego, a temu nie pozostało nic, jak tylko dołożyć nogę. W doliczonym czasie gry, elblążan skarcił jeszcze Flis. Młody napastnik Arki przelobował Szamotulskiego i tym samym zdobył swoją drugą bramkę w tym meczu.

Krótko mówiąc Arka była dziś znacznie lepszym zespołem od gospodarzy i odniosła w pełni zasłużone zwycięstwo. Z kolei Olimpia nie pokazała nic, co mogłoby napawać optymizmem przed kolejnymi meczami i dawać nadzieję na utrzymanie.

Powiedzieli po meczu:

Petr Nemec, trener Arki Gdynia
- Myślę, że cały mecz mieliśmy pod kontrolą. Choć na drugą połowę wyszliśmy zbyt bardzo rozluźnieni prowadzeniem, myśląc, że nic już nam się nie może stać. No i stało się. Z kolei ten karny znów sprowokował nas do lepszej gry. Końcówka z trzema bramkami, rozstrzygnęła mecz i wyglądała tak, jak ja sobie to wyobrażałem. Po ostatnim ciężkim meczu we Wrocławiu, cieszę się, że moi piłkarze wytrzymali, choć musiałem zrobić dwie wymuszone zmiany za Radzewicza i Krajanowskiego. Uważam, że dziś też graliśmy na ciężkim terenie i co jest pocieszające, mecz rozstrzygnęli młodzieżowcy – Flis strzelił dwie bramki, Jedrzejowski jedną.

Szymon Szałachowski, drugi trener Olimpii
- Długo wyczekiwane przez nas wszystkich derby, okazały się być dla nas niestety przegrane. W naszym zespole było dziś za dużo nerwowości. Podnieśliśmy się po stracie bramki i nieźle weszliśmy w mecz w drugiej połowie. Arka oddała po 20 minutach drugiej odsłony pierwszy strzał na bramkę zakończony golem. Podcięło nam to skrzydła i nie za bardzo mogliśmy cokolwiek zrobić. Przegraliśmy bitwę, myślę, że nie przegraliśmy jeszcze wojny. Zrobimy wszystko, by w najbliższym wyjazdowym meczu podnieść się i grać dalej.

Olimpia Elbląg – Arka Gdynia 1-4 (0-1)
Bramki: 0-1  Flis (39'), 1-1 Chałas (62'–k.), 1-2 Mazurkiewicz (66'), 1-3 Jędrzejowski (79'), 1-4 Flis (90')

Olimpia: Szamotulski - Nadzijewskij, Borsukow, Scherfchen, Derbich, Tiszkiewicz (61’ Matwijów), Kolosow (67’ Czoska),  Lubenow, Kaczmarczyk, Bartosiak (56’ Miecznik), Chałas

Arka: Szlaga - Wallace, Krajanowski (83’ Bochenek), Mazurkiewicz, Pruchnik, Jarzębowski, Kuklis, Radzewicz (46’ Jędrzejowski), Tomasik, Surdykowski (76’ Ivanowski), Flis

Sędziował: Piotr Siedlecki (Warszawa)
Żółte kartki: Szamotulski,  Borsukow, Kolosow (Olimpia) oraz Kuklis, Tomasik, Surdykowski (Arka)
Widzów: ok. 3 tys.

W następnym meczu (1 kwietnia o godz. 12:30) elblążan czeka daleka wyprawa do Bytomia, na mecz ze znajdującą się w strefie spadkowej Polonią. Jeżeli Olimpia poważnie myśli o utrzymaniu się w I lidze, musi te spotkanie koniecznie wygrać.