Piątek, 3.05.2024, Imieniny: Maria, Nina, Aleksander

Wiarus najlepszy w I lidze, a Duet w II

15.02.2010, 09:59:31 Rozmiar tekstu: A A A

Tydzień po SuperLidze, rozgrywki w Elbląśkiej Lidze Halowej zakończyły zespoły z I i II ligi. Znamy już nie tylko zwycięzców poszczególnych lig, ale także drużyny, które nie zdołały obronić się przed spadkiem. Prowadzący niemal przez większą część rozgrywek Wiarus wygraną z Exclusive Sport/PC Koni przypieczętował swoją dominację i awans do SuperLigi. W II lidze prowadzący do tej pory Paradoks, nie zdołał obronić fotela lidera i tym samym nie wywalczył mistrzostwa.

W tegorocznych rozgrywkach ELH, na placu gry pozostały już tylko drużyny z III ligi, które w najbliższą sobotę rozegrają aż dwie kolejki. Zakończenie zmagań na tym szczeblu zaplanowano na 27 lutego.

I liga
Prowadzący niemal przez większą część rozgrywek Wiarus wygraną z Exclusive Sport/PC Koni przypieczętował swoją dominację i awans do SuperLigi. Lider przez dwadzieścia minut miał problemy z rywalami, ale później przechylił szalę zwycięstwa na woja stronę. W pierwszej odsłonie to przeciwnicy pierwsi wyszli na prowadzenie po golu Pawła Wielgata. Jeszcze przed przerwą do remisu doprowadził Robert Chodziński. W drugiej odsłonie znów Exclusiv Sport prowadził, tym razem dzięki bramce Damiana Wielgata. Cieszył się z niego jednak bardzo krótko, bo chwilę później do wyrównania ładnym strzałem z dystansu w samo okienko doprowadził Tomasz Bandurski. To był sygnał dla lidera na poprawę gry. W ciągu ostatnich siedmiu minut Wiarus jeszcze trzy razy cieszył się ze zdobyczy bramkowej. Na 3:2 podwyższył Przemysław Gruszka, w 25 min. było już 4:2 po golu z rzutu karnego, bramkarza Sebastiana Adamczyka, a wynik meczu na 5:2 ustalił Bandurski.

W kiepskim stylu z rozgrywkami żegna się Unijna Szkoła Europejska. Wprawdzie wicelider uzyskał awans do SuperLigi, ale ostatniej potyczki w tym sezonie do udanej nie zaliczy. USE niemal przez całą pierwszą połowę prowadziło 1:0 po golu Daniela Czajki. Po przerwie Straż Pożarna zabrała się za odrabianie strat, a zrobiła to na tyle skutecznie, że po pięciu minutach prowadziła już 3:1 po dwóch trafieniach Piotra Kołeckiego i jednym Michała Rakoczego. USE odpowiedziało wprawdzie golem Patryka Kurleto, ale ostatnie słowo należało do rywali. Trzy kolejne trafienia przypieczętowały wygraną 6:2 Straży Pożarnej i jednocześnie dały tej ekipie trzecie miejsce.

Do tej pory na najniższym stopniu podium znajdowało się G-9, ale do pełni szczęścia zabrakło im kilku sekund. W pojedynku ze Stokrotkami G-9 po 22 minutach gry i bramkach Jarosława Leśniewskiego i Michała Ollera prowadziło 2:0. Stokrotki za odrabianie strat zabrały się dopiero w ostatnich minutach, ale zrobiły to bardzo skutecznie. W 29 min. bramkę kontaktową strzelił Jakub Haryński, a do remisu doprowadził już po ostatnim gwizdku arbitrów z przedłużonego rzutu karnego Bartosz Zienkiewicz. Remis kosztował G-9 bardzo wiele, bo nie tylko stratę punktów, ale także miejsca na podium.

Do końca ważyły się losy drużyn, które walczyły o utrzymanie. Bliski szczęścia był Fiat Auto-El, bo do 20 minuty prowadził 2:0, dzięki golom Karola Rutkowskiego i Krzysztofa Bielińskiego. W 25 min. bramkę kontaktową strzelił Maciej Sobierajski i na boisku zaczęła się prawdziwa „nerwówka”. Lepiej w tej sytuacji odnaleźli się zawodnicy Laguny, którzy i tak nie mieli już szans na utrzymanie. Na niewiele ponad dwie minuty przed końcem ponownie na listę strzelców wpisał się Sobierajski doprowadzając do remisu. Mecz ostatecznie zakończył się remisem 2:2, który dla Fiata Auto-El oznaczał spadek do II ligi.

Jeszcze więcej emocji było w pojedynku Szewczyka z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym. Obie drużyny by być pewne utrzymania nie mogły pozwolić sobie na porażkę. Mecz lepiej rozpoczął WSzZ i po kwadransie prowadził 1:0, a na listę strzelców wpisał się Tomasz Filipowicz. Kiedy na początku drugiej połowy na 2:0 podwyższył Jarosław Sawicki, wydawało się, że WSzZ powinien dowieźć korzystny wynik do końca meczu. Tymczasem w 21 i 25 min. bramkarza rywali pokonał Marcin Czarnuch i mieliśmy wynik 2:2. W tym momencie nadal poza I ligą był Szewczyk, który do utrzymania potrzebował wygranej. A o ich zwycięstwie zadecydowały ostatnie minuty. W jednym z kontrataków, bramkarz WSzZ chcąc ratować sytuację interweniował wślizgiem poza polem karnym, a że było to już czwarte przewinienie, dlatego też arbitrzy wskazali na przedłużony rzut karny, który na bramkę zamienił Grzegorz Peret. Do końca meczu mimo okazji z obu stron wynik nie uległ już zmianie i w I lidze na przyszły sezon pozostaje Szewczyk.

Po ostatnim meczu odbyło się uroczyste zakończenie sezonu oraz wręczenie nagród. Puchary a także nagrody rzeczowe powędrowały do trzech pierwszych drużyn, natomiast pozostałe ekipy otrzymały pamiątkowe statuetki. Rozdano także nagrody indywidualne. I tak w sezonie 2009/2010 królem strzelców został zawodnik Dreamu Tomasz Nowicki, zdobywca 21 bramek. Dwie kolejne nagrody powędrowały do piłkarzy Wiarusa. Za najlepszego bramkarza uznano Sebastiana Adamczyka, a najlepszym zawodnikiem został Tomasz Bandurski.. W tym sezonie tytuł Fair Play otrzymała Dream, który w całych rozgrywkach została ukarana zaledwie sześcioma żółtymi kartkami.

Komplet wyników 13. kolejki:

Wiarus - Exclusive Sport/PC Koni 5:2 (1:1)
0:1 - Paweł Wielgat (12.), 1:1 - Chodziński (14.), 1:2 - Damian Wielgat (17.), 2:2 - Bandurski (18.), 3:2 - Gruszka (22.), 4:2 - Adamczyk (25.), 5:2 - Bandurski (27.).

Fiat Auto-El - Laguna 2:2 (1:0)
1:0 - Rutkowski (12.), 2:0 - Bieliński (20.), 2:1 - Sobierajski (25.), 2:2 - Sobierajski (28.).

Boma Meble - C.R.P. Wopal 0:1 (0:0)
0:1 - Przybyła (21.).

AC Mapei - Dream 1:4 (1:2)
0:1 - Rypiński (7.), 0:2 - Kurowski (10.), 1:2 - Jurewicz (14.), 1:3 - Bieńko (25.), 1:4 - Kurowski (29.).

Straż Pożarna - Unijna Szkoła Europejska 6:2 (0:1)
0:1 - Czajka (1.), 1:1 - Kołecki (18.), 2:1 - Kołecki (20.), 3:1 - Rakoczy (23.), 3:2 - Kurleto (24.), 4:2 - Raczyński (25.), 5:2 - Bojanowski (27.), 6:2 - Ratajczyk (28.).

G-9 - Stokrotki 2:2 (1:0)
1:0 - Jarosław Leśniewski (15.), 2:0 - Oller (22.), 2:1 - Haryński (29.), 2:2 - Zienkiewicz (30.).

Szewczyk - WSzZ 3:2 (0:1)
0:1 - Filipowicz (10.), 0:2 - Sawicki (17.), 1:2 - Czarnuch (21.), 2:2 - Czarnuch (26.), 3:2 - Peret (28.).

II liga
Ostatnia kolejka mogła przynieść zmiany w tabeli i tak też się stało, a co ciekawsze zmiany zaszły także na tych najważniejszych pozycjach. Prowadzący do tej pory Paradoks, nie zdołał obronić fotela lidera i tym samym nie wywalczył mistrzostwa II ligi. Przeszkodził mu w tym zespół Amatorów, który wygrał 3:2.

Amatorzy ostatnie w tym sezonie spotkanie rozegrali w zaledwie pięcioosobowym składzie, ale nie przeszkodziło im to w odniesieniu zwycięstwa i sprawieniu sporej niespodzianki. Ku zdumieniu większości kibiców po dwunastu minutach Amatorzy prowadzili już 3:0, a bramkarza Paradoksu dwukrotnie pokonał Adrian Zdunek i raz Karol Jarosiński. Jeszcze przed przerwą Paradoks zdołał strzelić bramkę, co zapowiadało emocje po przerwie. I faktycznie dotychczasowy lider starał się zmienić niekorzystny wynik i w 25 min. za sprawą Daniela Kłosowskiego strzelił nawet bramkę kontaktową, jednak mądrze broniący się Amatorzy na więcej rywalom w tym meczu nie pozwolili. Porażka sprawiła, że Paradoks nie mógł być pewnym pierwszego miejsca i musiał czekać na wynik swoich najgroźniejszych konkurentów.

A Duet z takich prezentów nie zwykł rezygnować i dzięki wygranej 4:1 z Legionistami wywalczył pierwsze miejsce. Wygrana jednak wcale nie przyszła łatwo. Wprawdzie do przerwy gole Konrada Kotowskiego i Damiana Fudali dały Duetowi prowadzenie 2:0, jednak po przerwie bramkę zdobyli także Legioniści i gra nabrała rumieńców. Emocji do końca nie brakowało, ale o zwycięstwo Duetu zadbali strzelcy bramek: Bartosz Drewek i Kamil Piotrowski.

Z promocji cieszyli się także piłkarze Zagłady, którzy wygrywając 6:3 z The Reds, zajęli trzecie miejsce premiowane awansem. Zagłada już przed meczem była pewna, że nikt jej nie wydrze awansu z rąk i ta zbytnia pewność widoczna była zwłaszcza w pierwszej odsłonie. To The Reds dwukrotnie wychodziło na prowadzenie po golach Kamila Dolaty i Michała Staszczyka, ale za każdym razem rywalom udawało się wyrównać i po kwadransie gry mieliśmy wynik 2:2. Po przerwie do bramki trafiali już niemal tylko piłkarze Zagłady. Na prowadzenie wyprowadził ich Wojciech Świniarski, a kolejne dwa gole Marcina Bednarczyka przesądziły już losy tego pojedynku. W ostatniej minucie obie drużyny zadały jeszcze po jednym ciosie i mecz zakończył się wynikiem 6:3.

Z II ligą żegnają się wspomniani już piłkarze The Reds, zawodnicy LZS Markusy oraz Legioniści. Ci ostatni mieli jeszcze szansę przeskoczyć w tabeli ZUO, jednak jak już wcześniej informowaliśmy, przegrali 1:4 ze zwycięzcą II ligi ekipą Duetu.

Podobnie jak w innych ligach, po ostatnim meczu odbyło się zakończenie rozgrywek oraz wręczenie nagród. Trzy pierwsze ekipy otrzymały puchary oraz nagrody rzeczowe. Nie zabrakło także nagród indywidualnych. Królem strzelców z 13 trafieniami został Paweł Kleinwachter (Paradoks). Najlepszym bramkarzem uznano Tadeusza Kędzierskiego z Legionistów, a najlepszym zawodnikiem Dawida Zielińskiego (Duet). Statuetka Fair Play powędrowała do drużyny Pujan II, która w całym sezonie otrzymała zaledwie siedem żółtych kartek. Organizatorzy także w II lidze przyznali nagrodę specjalną. Za prawdziwie Sportowy gest otrzymał ją Robert Falkenberg, opiekun zespołu Auto-Postek/PDiM. Wyróżnienie zostało przyznane po meczu 10. kolejki w którym Auto-Postek/PDiM grał z The Reds. Wówczas to Robert Falkenberg widząc, że drużyna rywali (która w tym meczu grała bez zawodników na zmianę) w czasie przerwy nie zdołała odpocząć, tuż przed rozpoczęciem drugiej połowy oddał przysługujący jego drużynie czas dla zespoły rywali, by ci mieli więcej czasu na odpoczynek.

Komplet wyników 11. kolejki

Zagłada - The Reds 6:3 (2:2)
0:1 - Dolata (4.), 1:1 - Tymiński (13.), 1:2 - Staszczyk (14.), 2:2 - Konopka (15.), 3:2 - Świniarski (24.), 4:2 - Bednarczyk (26.), 5:2 - Bednarczyk (27.), 6:2 - Tymiński (30.), 6:3 - Dolata (30.)

Amatorzy - Paradoks 3:2 (3:1)
1:0 - Jarosiński (4.), 2:0 - Zdunek (7.), 3:0 - Zdunek (12.), 3:1 - Witek (13.), 3:2 - Kłosowski (25.)

ZUO Elbląg - Pujan II 2:5 (2:3)
0:1 - Łukasz Nocoń (4.), 1:1 - Szulc (5.), 1:2 - Gajewski (5.), 2:2 - Szulc (6.), 2:3 - Chęsy (10.), 2:4 - Kończyński (20.), 2:5 - Gajewski (27.)

Auto-Postek/PDiM - Dowodzenie 7:3 (2:1)
1:0 - Durnaś (2.), 2:0 - Kiełtyka (10.), 2:1 - Olczak (13.), 2:2 - Blumerski (20.), 2:3 - Maciej Szymanowski (21.), 3:3 - Stryjewski (23.), 4:3 - Załucki (24.), 5:3 - Załucki (24.), 6:3 - Załucki (26.), 7:3 - Stryjewski (29.)

Duet - Legioniści 4:1 (2:0)

1:0 - Kotowski (2.), 2:0 - Fudala (10.), 3:0 - Drewek (16.), 3:1 - Gomułka (24.), 4:1 - Piotrowski (30.)

Kromet II - LZS Markusy 2:2 (0:1)

0:1 - Małkiewicz (5.), 1:1 - Nawrocki (18.), 2:1 - Nawrocki (19.), 2:2 - Podkościelny (25.)