Niedziela, 5.05.2024, Imieniny: Irena, Waldemar, Iryda

Specjaliści przed Specjalem i Krometem

09.02.2010, 11:03:31 Rozmiar tekstu: A A A

Dobiegły końca zmagania w SuperLidze w sezonie 2009/2010. Po raz czwarty mistrzostwo Elbląskiej Ligi Halowej zdobyli Specjaliści. W niedzielę na zakończenie rozgrywek świeżo upieczony mistrz ograł 5:1, obrońcę tytułu Energę EC , nie pozostawiając złudzeń, do kogo w tym sezonie powędruje główne trofeum. Druga lokata w tym sezonie przypadła drużynie Specjal, a trzecia Krometowi. Za tydzień w rozgrywkach ELH poznamy rozstrzygnięcia w I i II lidze.

SuperLiga
W miniony weekend w SuperLidze rozegrane zostały aż dwie kolejki, które przyniosły ostateczne rozstrzygnięcia. Po raz czwarty mistrzem Elbląskiej Ligi Halowej zostali Specjaliści, którzy pierwsze miejsce przypieczętowali już w sobotę pokonując aż 5:0 Metrotest. W niedzielę na zakończenie rozgrywek świeżo upieczony mistrz ograł 5:1, obrońcę tytułu Energę EC , nie pozostawiając złudzeń, do kogo w tym sezonie powędruje główne trofeum. Wynik niedzielnej konfrontacji otworzył w 6 min. Paweł Tomaszewicz. Jeszcze przed przerwą do wyrównania doprowadził Adam Niedźwiedzki. Po przerwie do bramki trafiali już tylko Specjaliści, a strzelanie ponownie rozpoczął Paweł Tomaszewicz. Kolejne trafienia zaliczyli: Sebastian Gryka, Łukasz Gładek i Kamil Piotrowski.

Tytuł wicemistrzowski przypadł Specjalowi, który o podium musiał walczyć do ostatniego meczu. A wszystko przez sobotnią stratę punktów i remis 1:1 z Krometem. Wynik ten sprawił, że Specjal, by znaleźć się na podium, musiał w niedzielę pokonać Bogdankę i jeszcze liczyć na potknięcie rywali. Pierwsze z zadań zostało wykonane, bo Specjal po zaciętym i bardzo nerwowym, niestety nie tylko na boisku, meczu pokonał Bogdankę 5:2. Wprawdzie to rywale pierwsi cieszyli się z prowadzenia po tym jak w 3 min. na listę strzelców wpisał się Michał Tomczyk, ale w kolejnych minutach trafiali już tylko piłkarze Specjala. Wystarczyły niespełna trzy minuty, by Specjal prowadził 3:1, po dwóch golach Łukasza Wolaka i jednym Daniela Koguta. Po przerwie na 4:1 podwyższył Rafał Jakimczuk i było już praktycznie po zawodach. Wprawdzie Bogdanka jeszcze na chwilę poderwała się do walki, dzięki bramce Macieja Anuszka, jednak ostatnie trafieni w meczu zaliczy tuż przed końcem Wiesław Korzeb. Jak się później okazało, najgroźniejsi rywale do wicemistrzostwa stracili w swoich meczach punkty, dzięki temu Specjal zajął drugie miejsce.

W tym sezonie trzecia lokata przypadła Krometowi i zdecydował o tym ostatni mecz sezonu z ekipą REM. Kromet by myśleć o podium musiał zdobyć komplet punktów, a już pierwsze minuty pokazały, że nie będzie to łatwe zadanie. REM objął prowadzenie po golu Marcina Konieczki, i dopiero tuż przed przerwą do remisu doprowadził Daniel Baran. Po przerwie dzięki bramce Roberta Popiołka, Kromet nawet prowadził 2:1, ale z przewagi cieszył się tylko cztery minuty, bo do kolejnego remisu doprowadził Jakub Czyżak. Wynik meczu na 3:2 ustalił w 29 min. Daniel Baran, zapewniając podium swojej drużynie.

Najmniej powodów do zadowolenia po zakończeniu zmagań miały drużyny Feniks Znicz i Hydrobud Etna. Obie nie zdołały zgromadzić na tyle dużo punktów, by zająć bezpieczną lokatę i niestety w przyszłym sezonie zagrają w I lidze.

Po ostatnim meczu odbyło się uroczyste zakończenie sezonu oraz wręczenie nagród. Puchary a także nagrody rzeczowe powędrowały do trzech pierwszych drużyn, natomiast pozostałe ekipy otrzymały pamiątkowe statuetki. Rozdano także nagrody indywidualne. I tak w sezonie 2009/2010 królem strzelców został zawodnik Bogdanki Kamil Kuczkowski, zdobywca 19 bramek. Za najlepszego bramkarza uznano Mariusza Millera (Specjaliści), a najlepszym zawodnikiem został Tomasz Augustyńczyk (DRE). W tym sezonie tytuł Fair Play otrzymała Lira I, która w całych rozgrywkach została ukarana zaledwie pięcioma żółtymi kartkami. Po raz pierwszy organizatorzy przyznali także nagrodę specjalną. Osobowością ligi, pod uwagę brany był nie tylko obecny sezon ale kilka ostatnich lat, został Jacek Ulaszek z drużyny Asenhajmer. Organizatorzy docenili u zawodnika wysoką kulturę osobistą i zasady Fair Play, jakimi kieruje się w czasie rozgrywek.

Komplet wyników 12. kolejki:

Asenhajmer - Lira I 3:1 (1:1)
0:1 - Lasota (7.), 1:1 - Buchalski (14.), 2:1 - Krzysztof Gołębiewski (26.), 3:1 - Krzysztof Gołębiewski (30.).

DRE - Służby Miejskie 5:4 (2:2)
1:0 - Augustyńczyk (2.), 2:0 - Wołyniec (5.), 2:1 - Strach (10.), 2:2 - Strach (15.), 2:3 - Gorgol (19.), 3:3 - Augustyńczyk (20.), 3:4 - Strach (24.), 4:4 - Żuraw (26.), 5:4 - Augustyńczyk (29.).

Metrotest - Specjaliści 0:5 (0:3)
0:1 - Gryka (6.), 0:2 - Piotrowski (10.), 0:3 - Gryka (15.), 0:4 - Wielgat (20.), 0:5 - Kazimierczak (21.).

Specjal - Kromet I 1:1 (0:1)
0:1 - Baran (5.), 1:1 - Kowzan (19.).

REM - Hydrobud Etna 2:2 (0:2)
0:1 - Filipowicz (11.), 0:2 - Sadowski (14.), 1:2 - Masztaler (29.), 2:2 - Masztaler (30.).

Feniks Znicz - Pujan I 1:4 (0:1)
0:1 - Zboch (10.), 0:2 - Zboch (16.), 1:2 - Folc (24.), 1:3 - Paweł Banaszek (24.), 1:4 - Zboch (30.).

Energa EC - Bogdanka 1:4 (0:1)

0:1 - Tomczyk (5.), 0:2 - Kuczkowski (16.), 1:2 - Niedźwiedzki (17.), 1:3 - Tomczyk (25.), 1:4 - Tomczyk (30.).

Komplet wyników 13. kolejki:

Hydrobud Etna - Asenhajmer 4:3 (2:2)
1:0 - Kowalski (2.), 1:1 - Krzysztof Gołębiewski (6.), 2:1 - Sieńczak (7.), 2:2 - Krzysztof Gołębiewski (15.), 3:2 - Zieliński (18.), 4:2 - Kowalski (27.), 4:3 - Kaczmarczyk (28.).

Służby Miejskie - Metrotest 3:8 (2:0)
1:0 - Jaszkiewicz (9.), 2:0 - Łukasz Tomaszewski (15.), 2:1 - Stępień (16.), 2:2 - Stępień (22.), 2:3 - Lech (23.), 2:4 - Stępień (25.), 2:5 - Stępień (25.), 2:6 - Stępień (26.), 2:7 - Stępień (28.), 2:8 - Pietrzkiewicz (29.), 3:8 - Brzezicki (30.).

Feniks Znicz - DRE 3:5 (1:4)
0:1 - Augustyńczyk (3.), 0:2 - Tomasz Zając (5.), 1:2 - Folc (12.), 1:3 - Borysiewicz (14.), 1:4 - Sadowski (15.), 2:4 - Daniel Dąbrowski (24.), 2:5 - Iwankowski (28.), 3:5 - Kręgiel (29.).

Specjal - Bogdanka 5:2 (3:1)
0:1 - Tomczyk (3.), 1:1 - Wolak (8.), 2:1 - Kogut (9.), 3:1 - Wolak (10.), 4:1 - Jakimczuk (16.), 4:2 - Anuszek (27.), 5:2 - Korzeb (30.).

Pujan I - Lira I 1:5 (0:1)
0:1 - Grubecki (8.), 0:2 - Jan Rogala (23.), 0:3 - Grubecki (24.), 1:3 - Zboch (24.), 1:4 - Sielezin (25.), 1:5 - Jan Rogala (27.).

Specjaliści - Energa EC 5:1 (1:1)
1:0 - Tomaszewicz (6.), 1:1 - Niedźwiedzki (13.), 2:1 - Tomaszewicz (20.), 3:1 - Gryka (23.), 4:1 - Gładek (25.), 5:1 - Kamil II Piotrowski (28.).

Kromet I - REM 3:2 (1:1)
0:1 - Konieczki (11.), 1:1 - Baran (14.), 2:1 - Popiołek (16.), 2:2 - Czyżak (20.), 3:2 - Baran (29.).

I liga
W najbliższą niedzielę czeka nas ostatni akcent obecnego sezonu w rozgrywkach I ligi. Nadal mamy sporo niejasności, ale już tylko w dolnej części tabeli. Z tytułu mistrzowskiego mogą się już cieszyć piłkarze Wiarusa, a dał im to bezbramkowy remis z C.R.P. Wopal. Mimo, że mecz nie przyniósł goli, to mógł się podobać kibicom. Obie drużyny grały ciekawy futbol, a jedno na co można narzekać, to słaba skuteczność pod obiema bramkami. Zdobyty jeden punkt sprawił, że Wiarus na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek może cieszyć się z pierwszego miejsca i awansu do SuperLigi.

Także gratulacje z powodu awansu mogą przyjmować piłkarze Unijnej Szkoły Europejskiej, którzy przysłowiową kropkę nad „i” postawili w konfrontacji z ostatnią w tabeli Laguną. Spotkanie tylko w pierwszej połowie było dość wyrównane, choć po kwadransie i bramce Andrzeja Szydłowskiego, USE prowadziło 1:0. Po przerwie worek z bramkami rozwiązał się na dobre, a piłkarze USE wykorzystywali niemal każdą nadarzającą się okazję, dzięki czemu zasłużenie wygrali 6:0.

Niesamowicie ciekawie zapowiada się natomiast walka o utrzymanie. Wcześniej z widmem spadku pogodzili się już zawodnicy Laguny, ale nadal sprawą otwartą jest, jakie dwie inne drużyny w przyszłym sezonie zagrają w II lidze. Walka rozegra się pomiędzy Szewczykiem, Fiatem Auto-El i WSzZ, choć przy niekorzystnych wynikach zajmujące dziesiątą pozycję Stokrotki, także nie mogą być pewne utrzymania. Przedostatni w tabeli Szewczyk, by pozostać w gronie I-ligowców musi w ostatnim meczu pokonać WSzZ i liczyć na potknięcie Fiata Auto-El. Szewczyk mógł już w niedzielę być bliżej utrzymania, jednak w bardzo ważnym meczu przegrał 2:3 z G-9. Pojedynek wyśmienicie rozpoczęli rywale i już w pierwszej minucie objęli prowadzenie po golu Rafał Lisieckiego. Chwilę później mocną odpowiedź zafundował Szewczyk, a dwa trafienia Marcina Czarnucha sprawiły, że do przerwy zespół ten prowadził 2:1. W drugiej odsłonie do bramki trafiało już tylko G-9. W 25 min do wyrównania doprowadził Michał Oller, a trzy punkty dla ekipy G-9 zapewnił Rafał Kołodziejski.

Szansy na poprawę miejsca w tabeli nie wykorzystał także Fiat Auto-El, który zremisował ze Stokrotkami 2:2. Losy pojedynku rozstrzygnęły się już do przerwy. Po golu Kacpra Mostowca Fiat prowadził 1:0, ale bramki Bartosza Zienkiewicza i Macieja Piekarskiego dały Stokrotkom prowadzenie. Tuż przed przerwą do siatki trafił jeszcze Kamil Czyżak i jak się później okazało był to ostatni gol tego meczu. Po przerwie mimo kilku okazji, żadna z drużyn nie zdołała umieścić piłki w siatce i mecz zakończył się wynikiem 2:2.

Utrzymania na kolejkę przed końcem nie zdołali sobie zapewnić także piłkarze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, którzy musieli uznać wyższość Exclusive Sport/PC Koni. Pierwsza odsłona nie zapowiadała jednak takiego obrotu sprawy, a dodatkowo to WSzZ po golu Jakuba Sznajdera prowadził 1:0. W drugiej połowie rywale nie tylko odrobili straty, ale także dwukrotnie wychodzili na prowadzenie. Za każdym razem jednak WSzZ odrabiał straty. Dopiero trzy bramki zdobyte w ciągu dwóch ostatnich minut podcięły skrzydła zawodnikom WSzZ, którzy nie zdołali już odpowiedzieć choćby jednym trafieniem i mecz zakończył się wygraną Exclusive Sport 6:3.

Komplet wyników 12. kolejki

Laguna - Unijna Szkoła Europejska 0:6 (0:1)
0:1 - Szydłowski (2.), 0:2 - Olejnik (19.), 0:3 - Szydłowski (21.), 0:4 - Czajka (23.), 0:5 - Grzeszczak (25.), 0:6 - Cieśluk (26.).

Stokrotki - Fiat Auto-El 2:2 (2:2)
0:1 - Mostowiec (1.), 1:1 - Zienkiewicz (11.), 2:1 - Piekarski (13.), 2:2 - Czyżak (15.).

Dream - Boma Meble 5:0 (2:0)
1:0 - Tomasz Nowicki (5.), 2:0 - Tomasz Nowicki (11.), 3:0 - Tomasz Nowicki (22.), 4:0 - Tomasz Nowicki (26.), 5:0 - Lubowiecki (27.).

C.R.P. Wopal - Wiarus 0:0

Exclusive Sport/PC Koni - WSzZ 6:3 (0:1)
0:1 - Sznajder (15.), 1:1 - Damian Wielgat (22.), 2:1 - Stefański (23.), 2:2 - Sznajder (26.), 3:2 - Gumiński (27.), 3:3 - Sawicki (28.), 4:3 - Stefański (28.), 5:3 - Stefański (29.), 6:3 - Damian Wielgat (30.).

Szewczyk - G-9 2:3 (2:1)
0:1 - Lisiecki (1.), 1:1 - Czarnuch (3.), 2:1 - Czarnuch (6.), 2:2 - Oller (25.), 2:3 - Kołodziejski (30.).

AC Mapei - Straż Pożarna 2:3 (0:2)
0:1 - Bojanowski (8.), 0:2 - Wawryszuk (12.), 1:2 - Arkadiusz Klemens (23.), 2:2 - Dawidowicz (29.), 2:3 - Korniak (30.).