Wtorek, 4.08.2020, Imieniny: Dominika, Jan, Protazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

"Budowa miejskiego źródła ciepła to najbardziej korzystny wariant dla mieszkańców"

17.12.2019, 22:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Budowa miejskiego źródła ciepła to najbardziej korzystny wariant dla mieszkańców"

Tematem dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego były plany wobec dostaw ciepła. Głos w tej sprawie zabrali m.in. Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak, Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk i Przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Michał Missan. Co politycy mieli do powiedzenia?
 

Konferencję rozpoczął Prezydent Elbląga, który w swoim stanwisku przedstawił obecną sytuację. Wobec braku chęci wypracowania konstruktywnych, wspólnych rozwiązań w kwestii docelowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło oraz zamiaru sprzedaży aktywów nie widzę celowości prowadzenia dalszych negocjacji z tak nieodpowiedzialnym partnerem – zaznaczył Witold Wróblewski.


- Porozumienie o poufności również traktuję, jako nieważne. Uważam, że mieszkańcom należy się wyjaśnienie co do tego, jakie warunki postawiła firma Energa w proponowanej umowie. A były one gorsze niż w obowiązującej dotychczas umowie. Umowa miała obowiązywać przez 26 lat, przy czym tylko strona sprzedająca miała prawo ustalania ceny i wypowiadania umowy praktycznie z dnia na dzień. Jednocześnie zabraniała nam inwestowania przez ten okres we własne źródła ciepła. Czy takie zapisy gwarantowałyby mieszkańcom ciepłe kaloryfery? Z całą pewnością nie, dlatego na pewno nie zgodzę się na takie warunki – dodał Prezydent Elbląga.
 

- Umowa z Energą jest podpisana na czas nieokreślony i tylko my, jako odbiorca, mamy prawo wypowiedzieć tę umowę, czego nie robimy i nie chcemy robić. W tej umowie jest wyraźny zapis, że wytwórca ciepła ma obowiązek utrzymania w należytym stanie technicznym urządzeń i na tę okoliczność pobierał odpowiednie opaty, bo w cenie ciepła była też część dotycząca tzw. amortyzacji – wyjaśniał Janusz Nowak. - Próba przerzucania odpowiedzialności na nas jest nieodpowiedzialna.
 

Wiceprezydent odniósł się do stwierdzenia, że to Prezydent jest odpowiedzialny za zabezpieczenia miasta w ciepło. - Wpływ ma ograniczony, bo ciepło wytwarza spółka państwowa, my je przesyłamy. (…) Prezydent daje wszystkim możliwość inwestowania w źródła i przesył zarówno energii elektrycznej, cieplnej, jak i gazu.


W listopadzie br. Rada Miejska zwołała nadzwyczajną sesję. Tematem miało być ciepłownictwo. - Chcieliśmy partnersko rozmawiać z Energię Wytwarzanie, stworzyć warunki, by radni mogli poznać model docelowy, ale również wyrazić swoje zaniepokojenie i poznać modele, które opracowaliśmy – opowiadał Antoni Czyżyk.


Sesja nie odbyła się, gdyż na 1,5 godz. przed jej rozpoczęciem Prezydent Elbląga otrzymał informację, że przedstawiciele Energi Kogeneracja nie będą w niej uczestniczyć. - W tym przypadku objęci tajemnicą poufności nie mogliśmy przekazać warunków umowy i musieliśmy tę sesję unieważnić – przypominał Antoni Czyżyk.

 

Należy zwrócić uwagę na to, że rozmowy z Energą toczą się bardzo  długo. Wydaje mi się, że pochylanie się samorządu elbląskiego nad całą organizacją jaką jest Energa, czyli nad pracownikami, nowymi technologiami, było odpowiedzialnością samorządu, aby nie stwarzać zagrożenia, że chcemy być w konkurencji do Energi, tylko dać im szansę do przedstawienia czegoś, co będzie mogło być akceptowalne przez samorząd i mieszkańców. Tak się nie stało. Nie poznaliśmy tego modelu

– zaznaczył Antoni Czyżyk.


- W związku z tym, że Prezydent stracił zaufanie do naszego kontrahenta (Energi – przep.red.) rozpatrywaliśmy różne warianty – opowiadał Janusz Nowak.

Ostatecznie Prezydent Elbląga planuje wybudować własne, miejskie źródło ciepła.  - Spotykaliśmy się z pytaniami, czy Miasto myśli o tym, żeby zabezpieczyć mieszkańców w przypadku, gdyby Energa powiedziałaby, że już nie będzie grzać, chociaż z mocy prawa nie może tego zrobić. Dzisiaj możemy upublicznić wariant najbardziej korzystny dla mieszkańców, czyli samorządowy – budowa własnego, miejskiego źródła ciepła. Będziemy robić wszystko, aby mieć realny wpływ na cenę ciepła– zaznaczył Janusz Nowak.

Jak Przewodniczący RM ocenił decyzję Prezydenta? - To odpowiedzialność. Samorząd umie też w trudnych sytuacjach podejmować odpowiedzialne decyzje – stwierdził Antoni Czyżyk. - Myślę, że to spotka się z zadowoleniem mieszkańców, że myślimy o takim rozwiązaniu. (…) My, jako samorząd Elbląga, chcemy partnersko rozmawiać z Energą Kogeneracją w celu bezpieczeństwa cieplnego w Elblągu. Tak się stało. Dzisiaj ten partner stawia nas pod ścianą, a nie zawsze z przyłożonym pistoletem do głowy jest możliwość negocjacji.


Postawę Prezydent popiera też Klub Radnych PO

 

Czy mieszkańcy byliby bezpieczni, gdybyśmy  podpisali umowę na 26 lat z  możliwością wypowiedzenia przed dostawcę, czyli przez Energę, z dnia na dzień? Finalnie za rok, dwa, pięć moglibyśmy zostać bez ciepła. Dzisiaj, na szczęście mamy rozwiązanie samorządowe

– podkreślił Michał Missan.


Przewodniczący Klubu Radny PO przyznał, że ma swoją teorię na temat postępowania Energi. - W świetle informacji, jakie się pojawiły o sprzedaży spółki mam nową koncepcję. Myślę, że ta umowa miała napompować wartość spółki. Spółka z wieloletnią umową z miastem i to na takich warunkach na pewno podniosłaby jej cenę. Chciałby z całą stanowczością powiedzieć, że radni i prezydenci, nie pozwolimy, żeby w tym mieście kiedykolwiek zabrakło ciepła – stwierdził Michał Missan.

- Nie ma żadnego zagrożenia wstrzymania dostaw ciepła do elbląskich mieszkań – zaznaczył Witold Wróblewski. - Dziś jesteśmy pewni – nie możemy opierać bezpieczeństwa dostaw ciepła na narzuconych rozwiązaniach, zabezpieczających jedynie interes monopolistycznej spółki, a nie miasta i mieszkańców. Przyjęta przez nas koncepcja gwarantuje, że już nikt nigdy nie będzie szantażował nas elblążan zimnymi kaloryferami.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ elo
  Wtorek, 17.12

  Proponuje termy od Protasa

 2. 2
  +8
  ~ 1125
  Wtorek, 17.12

  Słupnik ,łóżkowy,tancerz będą ekocieplarnnie budować,z kierownikę Nowakę z 391 głosami ,paranoja.

 3. 3
  +11
  ~ karnawałowe zwidy ?
  Wtorek, 17.12

  Czy jest jeszcze ktoś w mieście kto powtórzy pianie z kampanii wyborczej "Czyżyk jest mądry, odpowiedzialny, najlepszy w mieście i właściwy człowiek na miejscu przewodniczącego RM" ? Bełkoczą z Missanem niczym facet z tabliczką Kosiniak - Kamysz. Wszyscy przeszli do psl? W Betlejem ogłaszano cud, ale żeby osły z tamtych czasów dalej wędrowały po świecie i ogłaszały to samo? Piękny okres świąteczny i pokazówki z biskupem, a po występach łotrowskie łganie. "My chcemy". Powiedzcie raz wreszcie co jest, jak i kiedy będzie np. w sprawie ciepła. Macie odrobinę przyzwoitości? O honor nie pytam, skoro czerepak rządzi miastem. Jest jak na autohandlu na parkingu.Zalecam miej wiadomych napojów , bo efekty odczują mieszkańcy. Firmujecie podwyżkę zamiast realizacji "słowa honoru" przez "Kosiniaka".

 4. 4
  +18
  ~ Pucio
  Wtorek, 17.12

  A ja chcę lotnisko jak na metropolie przystało , wlasne termy, wlasne cieplo, lotnisko to moze i port pasażerski ?

 5. 5
  +19
  ~ odrobina pracy dla miasta
  Wtorek, 17.12

  Jest adwent i chrześcijanie powinni powstrzymać się od spożywania napojów procentowych w nadmiarze. Z tego bełkotu wynika, że chłopcy nie zachowują postu. Dlaczego nie macie minimum wstydu i rządząc w mieście z woli głosujących (nie wyborców) nie wykonujecie tylko ciągle "wydaje wam się"? W okresie pamięci 13, 17 grudnia i w okresie adwentu chrześcijańskiego takie brednie? Prawie koszerne, ale nie strawne. Miejcie honor i zapracujcie na swoje pensje samorządowe. Jest już ogłoszony największy port oceaniczny na Bałtyku, remont Bażantarni utrudniony przez minoga a nie pogodę, plan odkupienia od kolegów Chrobrego, muszla w Bażantarni, węzeł przesiadkowy, Zdrój, ... Czas na kosmodrom i lot kozła z czerepakiem poza zasięg wpływu na miasto.

 6. 6
  +16
  ~ Jam ci plebs
  Środa, 18.12

  Pytam się jaśnie tlustetego zapoconego prezydenta - GDZIE ZNAJDZIESZ FRAJERÓW FIZOLI DO PRACY ZA NAJNIŻSZA KRAJOWĄ. Pytam się celowo o plebs bo jak sądzę stanowiska dyrektorów kierowników sekretarek za WYWINDOWANE STAWKI już obstawiles.

 7. 7
  +10
  ~ Iwo
  Środa, 18.12

  Energia to bankrut.akcje lecą w dół od dłuższego czasu. Z cenami ciepła zrobiłby co chcieli.

 8. 8
  --3
  ~ Do: ~ karnawałowe zwidy ?
  Środa, 18.12

  Pajacu uryna czyni cuda wiesz o tym a kolonoskopia nie zaszkodzi......idź do psychiatry jest jeszcze nadzieja, a za dwa miesiące dni będą już coraz dłuższe....Czyżby partnerka tobie już nie dawała?!

 9. 9
  +13
  ~ Elblążanin
  Środa, 18.12

  ...to już w końcu wiemy, „co” w temacie ciepła. Szkoda tylko, że prezydent nie dopowiedział, „za ile” i „kiedy” i „skąd finansowanie”. To miasto jest biedne jak mysz kościelna. Rozwiazanie słuszne, tylko dlaczego tak późno. Zmarnowanych kilka lat. W tym czasie miasto spokojnie mogło mieć własne źródło ciepła.

 10. 10
  +9
  ~ Wariaty, nie warianty!
  Środa, 18.12

  Warianty ? KŁAMSTWO, KŁAMSTWO, KŁAMSTWO! Jedyny to umowa, chociażby płacić 120 zł/GJ.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.