Wtorek, 2.06.2020, Imieniny: Marianna, Marzena, Erazm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Radny chcę zachęcić elblążan do rezygnacji z plastiku. "Metodą małych kroków możemy to osiągnąć"

01.10.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radny chcę zachęcić elblążan do rezygnacji z plastiku. "Metodą małych kroków możemy to osiągnąć"
Radny Platformy Obywatelskiej Robert Turlej chciałby, aby w naszym mieście została zdrożona ekologiczna kampania „Elbląg bez plastiku”, która zachęcałaby mieszkańców do rezygnacji z korzystania z wyrobów plastikowych. Jak ten pomysł ocenia Prezydent Elbląga Witold Wróblewski?
 
- Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci i następne pokolenia mogły cieszyć się środowiskiem naturalnym, które nas otacza – wyjaśniał Robert Turlej. - W związku z tym coraz więcej miast ogranicza użycie plastiku. Niestety, nasze złe nawyki stały się ogromnym zagrożeniem dla środowiska. Chciałbym, abyśmy wspólnie rozpoczęli kampanię zachęcająca mieszkańców do rezygnacji z korzystania z wyrobów plastikowanych.
 
 
Nie da się tego zrobić od razu, ale metodą małych kroków możemy to osiągnąć
 
– zaznaczył radny.
 
Zdaniem Roberta Turleja, niektóre zmiany można wprowadzić od razu dając tym dobry przykład innym. - Od 217 roku apeluję o przeprowadzenie kampanii zachęcającej mieszkańców do picia kranówki – stwierdził radny. - W kilku szkołach pojawiły się poidełka, a uczniowie uczą się dobrych nawyków. Ograniczenie używania plastiku to konieczność, dlatego też proszę o zastąpienie wody w butelkach plastikowanych zdrową elbląską wodą z kranu, serwowaną podczas posiedzeń Rady Miejskiej.
 
 
Kampanie „Elbląg bez plastiku” należy prowadzić wśród mieszkańców wszystkich grup wiekowych. Zaczynając od edukacji maluchów, współpraca z przedszkolami, szkołami, kończąc na seniorach – współpraca z kołami seniora, Uniwersytetem III Wieku. W ramach kampanii warto zorganizować takie działania jak konkursy dla mieszkańców, pikniki ekologiczne, działania edukacyjne
 
– wymieniał Robert Turlej.
 
Jak na pomysł radnego zareagował Prezydent Elbląga Witold Wróblewski? - Coraz częściej mamy do czynienia z niepokojącymi informacjami o nadprodukcji opakowań plastikowanych, które negatywnie wpływają n środowisko naturalne – zapewnia Witold Wróblewski. - Elbląg, podobnie jak inne Polskie miasta wdraża działania wpisujące się w odważną inicjatywę „Miasto bez plastiku”, polegające zarówno na promocji ekologicznych postaw, dbanie o naturę, ale przede wszystkim na zmniejszeniu zużycia plastiku w życiu codziennym.
 
 
Już kilka tygodni temu z konferencji prasowych odbywających się w Urzędzie Miejskim w Elblągu zniknęły plastikowe butelki z wodą, które zastąpiły szklane karafki, wypełnione wodą źródlaną z opakowań wielokrotnego użytku. Podobnie jest na posiedzeniach komisji i sesji Rady Miasta. Pragnę zapewnić, iż w miarę możliwości, podczas organizowanych przez miasto imprez sukcesywnie ograniczane będzie wykorzystanie jednorazowych artykułów plastikowanych
 
– zaznaczył Witold Wróblewski.
 
To nie jedynie rozpoczęte działania. - Gmina Miasto Elbląg przystąpiła do pilotażowego projektu wyposażenia samorządów w żółte pojemniki do segregacji odpadów „rePETa”, w tym pod nazwą „Świat bez odpadów”, realizowanego przez Fundację Nasza Ziemia, w ramach Jubileuszu 25. akcji Sprzątania Świata – Polska, finansowanego ze środków Fundacji Coca Cola. Charakterystyczne żółte kosze na odpady z tworzyw sztucznych, wielomateriałowe i metale zostaną umiejscowione w przestrzeni publicznej miasta, a przede wszystkim w budynkach elbląskiej oświaty i w obiektach sportowych. Celem projektu jest wzmocnienie infrastruktury do segregacji odpadów w przestrzeni publicznej – dodał Witold Wróblewski.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ nic nowego
  Wtorek, 01.10

  Nic nowego od dawna pozamieniałam już w domu urządzenia z plastiku na szklane. Znam osoby , które też tak zrobiły.Musztarda po obiedzie.

 2. 2
  +14
  ~ Kim Ir Słupnik
  Wtorek, 01.10

  Metodą małych kroków to chory może iść do toalety. Kolejny radny bezradny, jak dziecko we mgle.

 3. 3
  +16
  ~ wicia
  Wtorek, 01.10

  Ale nie tak jak podczas ostatniej Sesji RM. Woda w dzbankach szklanych, ale przelana z butelek plastikowych.

 4. 4
  +11
  ~ kontra-kas
  Wtorek, 01.10

  POmysły YTrlajgroszla. I będzie tak, jak z kontra pasem dla rowerów na ul.Wspólnej. Nie używany, zatarty, oznakowanie zniknęło, zastawiony samochodami. Ważne, że kasa wydana publiczna na fanaberie Turlajgroszka.

 5. 5
  +10
  ~ nowa cenzura czuwa
  Wtorek, 01.10

  Jakie to mądre - obaj się "wypowiedzieli". Zaistnieli. Ten proces trzeba zacząć od producentów wyrobów i opakowań. Kozioł używa "opakowań wielokrotnego użytku", oczywiście nie z tworzywa sztucznego. Pewien leonard już w 1975 roku nosił napoje w karnistrze metalowym. Trzeba, panie Turlej, zorganizować automaty skupujące plastikowe opakowania w sklepach - vide Europa, Skandynawia. od gadanie nic się nie zmieni - soki, napoje, woda, chemikalia, obudowy, karoserie, .... , torby, siatki, zgrzewki, ... . Od producenta i automatów skupujących trzeba zacząć. Panie kozioł - butelki z napojami też powinny być wielokrotnego użytku i skupowane. Jeden tramwaj ze zniszczonymi krzakami, to za mało.

 6. 6
  +11
  ~ Mayk
  Wtorek, 01.10

  Zakazać produkcji plastyku i po temacie a nie mieszkańcy to maja robić paranoja KO.

 7. 7
  +9
  ~ Picus
  Wtorek, 01.10

  Radni nie macie innych problemow to sypiemy przykladami ,kapielismp miejskie zaroslo zielskiem a żniw noe ogladxa oe. Amfiteatr teren zarosl już drzewami i będzie las a tu ogrodzenie a może ten grzyby rosną. Itd.

 8. 8
  +6
  ~ Pisus
  Wtorek, 01.10

  Radni nie macie innych problemow to sypiemy przykladami ,kąpielisko miejskie zaroslo zielskiem a żniw nie oglszacie . Amfiteatr teren zarosl już drzewami i będzie las a tu ogrodzenie a może tam grzyby rosną. Itd.

 9. 9
  +8
  ~ dfvf
  Wtorek, 01.10

  Dzbanki i butelki filtrujące wodę z kranu to najlepszy wynalazek na ograniczenie plastikowych butelek.

 10. 10
  +8
  ~ do dfvf
  Wtorek, 01.10

  A dzbanek filtrujący wodę i filtr oczywiście z plastiku, dobre.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.