Poniedziałek, 28.09.2020, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Elbląg ma swoich kandydatów do europarlamentu? Sprawdziliśmy

03.04.2019, 15:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg ma swoich kandydatów do europarlamentu? Sprawdziliśmy

Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. Komitety wyborcze mają jeszcze niecałe dwa tygodnie, aby zgłosić listy kandydatów na europosłów. Część nazwisk już poznaliśmy. Wśród osób, które wystartują z okręgu warmińsko-mazursko-podlaskiego, na razie jest tylko dwóch elblążan: Władysław Mańkut (Koalicja Europejska) i Robert Koliński (Lewica Razem).

Pełne listy poznamy w połowie kwietnia. Jednak część komitetów wyborczych już wcześniej zaprezentowało swoje "dziesiątki" do PE.

Znamy więc już wszystkich kandydatów PiS z okręgu nr 3 (warmińsko-mazursko-podlaskiego) z Karolem Karskim, obecnym europosłem na czele.

- Przydzielono nam piątą pozycję. Znajdzie się na niej kandydat z Elbląga - przekonywał jeszcze pod koniec lutego poseł Jerzy Wilk.

Wbrew tym zapewnieniom "piątką" PiS z okręgu nr 3 nie jest elblążanin, a Joanna Karpowicz, rektor Uczelni Jańskiego w Łomży.

Kandydata związanego z Elblągiem znajdziemy natomiast na warmińsko-mazursko-podlaskiej liście Koalicji Europejskiej, czyli zjednoczonych pod wspólnym szyldem: PO, PSL, SLD, Nowoczesnej i Zielonych. Na trzecim miejscu znalazł się tu Władysław Mańkut (SLD), były wojewoda elbląski, senator V i VI kadencji.

Drugi kandydat z Elbląga znajdzie się na liście Lewicy Razem, czyli komitetu, w skład którego wchodzą Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza oraz organizacje społeczne.

Jest nim Robert Koliński z partii Razem (10 miejsce na liście). Pełnej listy tego komitetu jeszcze nie znamy, ale taką informację znajdziemy na FB Razem warmińsko-mazurskiego.

Na pierwszym miejscu listy Lewicy Razem w okręgu nr 3 jest działacz samorządowy z Olsztyna Bartosz Grucela.

Całą dziesiątkę kandydatów na europosłów z wamińsko-mazursko-podlaskiego zaprezentowała również Wiosna Roberta Biedronia. Nie znajdziemy tu nikogo z Elbląga. Jedynką jest Monika Falej, działaczka społeczna z Olsztyna.

Wybory do Europarlamentu odbędą się 26 maja tego roku. Do 16 kwietnia jest czas na rejestrację list wyborczych, a wcześniej na zbieranie podpisów. Informacje o utworzeniu komitetu wyborczego trzeba bowiem zgłosić do PKW do 6 kwietnia.

Na początku maja natomiast konieczne jest zgłoszenie kandydatów, którzy będą pracować w obwodowych komisjach wyborczych. Do 24 maja trwać będzie kampania wyborcza.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +36
  ~ wyborca
  Środa, 03.04

  Mańkut - Człowieku ile razy będziesz jeszcze kandydował ? Co wybory to Mańkut .... Jeszcze zostały mu na Sołtysa i Prezydenta ... oczywiście Polski :-)

 2. 2
  +5
  ~ miejsce w szyku
  Środa, 03.04

  gdyby wybory były tylko dla praworęcznych, to z potęgi oceanicznej i kolei nadzalewowej nikt by nie był na liście wyborczej. Tyle jesteśmy warci jako miasto i region. Ale dla 3 piętra ważny jest kawałek darmowego tortu, bo to symbol dojenia miasta przez frakcje. Dla chcącego 2-3 lata i idziemy ku przyjemnemu i rozwijającemu się miastu - sypialni dla większych, albo jak dotychczas i zaniedbany chutor jak teraz.

 3. 3
  +17
  ~ Grupa Refendalna
  Środa, 03.04

  Kotlinski - z zawodu bezrobotny :)

 4. 4
  +12
  ~ A po
  Środa, 03.04

  Do gnoju a nie na urzedy .

 5. 5
  +9
  ~ Krakacze
  Środa, 03.04

  Pojedziecie i wybierzecie ich bo wyborcy to cwoki.

 6. 6
  +21
  ~ AnnaL.
  Środa, 03.04

  Czy ten Pan Władysław Mańkut i Jego otoczenie nie mają za grosz samokrytycyzmu. Krótko pracował w ABB. Brak słów żeby pisać. Nie robił nic.

 7. 7
  +10
  ~ Czytelnik
  Środa, 03.04

  Proszę zagłosujcie tak by Polska nie wstydziła się ,,czynów,, rodaków w Parlamencie Europejskim.

 8. 8
  +21
  ~ czy masz honor
  Środa, 03.04

  Ten Pan to grabarz LSD. Wstydu nie ma. Jakie LSD taki kandydat. To już chyba jego 7 a może 10 przegrane wybory. Już po wyborach samorzadowych powinien mieć honor i odejść. No coż.

 9. 9
  +5
  ~ jurek w.
  Środa, 03.04

  I tak moi drodzy wygląda Parlament Europejski , tyle jest wart co kandydaci, nic dziwnego, że Angole wychodzą z tego "zgrupowania"

 10. 10
  +13
  ~ Adf
  Środa, 03.04

  i nie ma na kogo głosować, same partyjniactwo

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.