Czwartek, 9.02.2023, Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Prezydent Wróblewski pozwał radnych PiS. Sąd zdecyduje, czy prowadzili "brudną kampanię wyborczą"

02.03.2019, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Wróblewski pozwał radnych PiS. Sąd zdecyduje, czy prowadzili "brudną kampanię wyborczą"
Fot. Archiwum redakcji

Prezydent Elbląga spotka się w sądzie z radnymi opozycji. Witold Wróblewski skierował przeciw: Piotrowi Opaczewskiemu i Rafałowi Traksowi pozwy za nieprawdziwe, jego zdaniem, wypowiedzi obu panów w okresie wyborczym. Partyjnych kolegów w obronę bierze poseł Jerzy Wilk. - Sąd to jest złe rozwiązanie w takich sprawach. Wystarczyło porozmawiać, podać sobie ręce i powiedzieć: "wybory się skończyły, teraz przystępujemy do pracy". Ja bym tak zrobił - mówi poseł PiS.

Jerzy Wilk, poseł PiS, podczas konferencji prasowej zwołanej w tym tygodniu odniósł się do sprawy pozwów skierowanych przez prezydenta Witolda Wróblewskiego przeciw radnym PiS: Piotrowi Opaczewskiemu i Rafałowi Traksowi.

Te fakty miały miejsce podczas kampanii wyborczej - mówił Jerzy Wilk. - Wydaje mi się, że to nie jest dobre rozwiązanie, kiedy prezydent miasta spotyka się w sądzie z radnymi odnośnie do tego, jakie zadanie mają, nawet jeśli jest to zdanie krytyczne w stosunku do prezydenta. Mamy wolność słowa. Wszystkie wyroki Trybunału w Sztrasburgu mówią jasno, że w stosunku do osób, które pełnią funkcje publiczne, ochrona prawna dóbr osobistych jest znacznie mniejsza. Prezydent jest politykiem, osobą publiczną, prócz tego, że często spotyka się z komplementami, jeszcze częściej zdarza się, że spotyka się uwagami krytycznymi. Mieszkańcy miasta i radni, którzy ich reprezentują, mają prawo do krytyki tego, co robi władza wykonawcza. Spotykanie się w sądzie to jest chyba najgorszy sposób rozwiązywania problemu.

Sąd jest niezawisłym, wierzę w to, że rozstrzygnie to w sposób obiektywny. Natomiast sam fakt, że radni opozycji są pozywani do sądu, może być uważane za formę tłumienia krytyki, tego, że próbuje się im zamknąć usta

- podkreślał poseł.

Przypomnijmy. Pierwszy pozew, wobec Piotra Opaczewskiego, trafił do sądu przed drugą turą wyborów samorządowych, w której Witold Wróblewski zmierzył się z Jerzym Wilkiem. Złożył go prezydent Wróblewski w imieniu Gminy Miasto Elbląg. Chodzi o wypowiedź radnego w programie TVP "Alarm". Opaczewski bardzo krytycznie odniósł się w nim do wykonania wiadukt na Zatorze, w takim tonie zresztą przygotowany był cały materiał. - Robota została wykonana niezgodnie z projektem budowlanym, użyto materiałów niezgodnych z projektem. Jeżeli jest zagrożenie i ryzyko katastrofy budowlanej, ten ruch powinien zostać wstrzymany i powinna powstać bardzo szybko komisja, która te wątpliwości rozwieje - mówił Piotr Opaczewski w programie wyemitowanym na antenie TVP 1.

Zdaniem Witolda Wróblewskiego, radny powiedział nieprawdę, a cała wypowiedź stanowiła jedynie elementem brudnej kampanii wyborczej. Prezydent sprawę skierował do sądu. Domaga się publikacji w mediach sprostowania oświadczenia oraz przekazania 20 tys. zł na rzecz elbląskiego schroniska dla zwierząt. Pierwsza rozprawa w sądzie Okręgowym w Elblągu odbędzie 12 marca.

Piotr Opaczewski do winy się nie poczuwa. - Skomentowałem to, co znalazło się w piśmie od mieszkańców, które zostało opublikowane w ogólnopolskiej gazecie. Miałem odnieść się do zarzutów z pisma, a Telewizja to tak skróciła, że oddźwięk był taki, że to ja coś zarzucam. Ja niczego nie zarzucam Prezydentowi. Chciałem, tylko żeby te uwagi mieszkańców zostały wyjaśnione - przekonywałał w rozmowie z info.elblag.pl w listopadzie ubiegłego roku. Cały tekst znajduje się tutaj.

Drugi pozew, tym razem z powództwa cywilnego, Witold Wróblewski skierował przeciw Rafałowi Traksowi. Poszło o wywiad, którego radny PiS, tuż po wyborach samorządowych udzieli info.elblag.pl. - ten tekst można przeczytać tutaj. Dokładnie o słowa, które padają na początku rozmowy. - Ostatnie cztery lata pokazały, że Witold Wróblewski i jego koalicjanci nie mają pomysłu na Elbląg. W zamian za to bardzo szybko rozwija się kolesiostwo oraz tworzenie dziwnych powiązań, które szybko i sprawnie zbierają apanaże - powiedział w rozmowie z info.elblag.pl.

Nie wyznaczono jeszcze terminu pierwszej rozprawy. Radny w tej chwili ma czas na odpowiedź na pozew.

W moim przekonaniu ten pozew jest daleko idący. Wiele osób mogłoby to odbierać jako próbę ograniczenia wykonywania mandatu radnego

- komentuje skierowanie sprawy do sądu Rafał Traks.

Radny dodaje również, że próbował zawrzeć ugodę z prezydentem. - Napisałem oświadczenie, którym użyłem sformułowania: "jeżeli pan prezydent poczuł się urażony, to go przepraszam", nie mogę się jednak zgodzić się na treść zaproponowaną przez pana prezydenta, który użył sformułowania, że kłamałem. Próbowałem zawrzeć ugodę z panem prezydentem, a nawet zaproponowałem, że odczytam jej treść na sesji, albo zwrócę się o zamieszczenie jej w państwa portalu. Niestety. Pan wiceprezydent Nowak, w imieniu pana prezydenta, odpisał mi, że pan prezydent nie chce się ze mną spotkać i podtrzymuje swoje stanowisko - mówił radny.

O tym, czy radni minęli się z prawdą, czy doszło do naruszenia dóbr prezydenta i gminy ostatecznie zdecyduje sąd. Prezydent na razie oba pozwy komentuje krótko. - To rozstrzygnie sąd - przekonuje Witold Wróblewski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (34)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ Clerk
  Sobota, 02.03

  To w ślad za tym pracownicy zaczną ciagac po sądach kierowników, dyrektorów ktorzy ich mobbingują oraz rozglaszaja brudne ploty ! Jak sąd to sąd ! Jak sprawiedliwosc to sprawiedliwość!

 2. 2
  +27
  ~ Stop dla WM.
  Sobota, 02.03

  A jaki pomysł ma obecny prezydent miasta na rozwój ????? Sądzę że żaden ,zdemolowana bażantarnia, amfiteatr,elbląskie tramwaje to patologia ,układy i słupy to obraz tego miasta. To chyba tam ten pan radny prawdę powiedział.

 3. 3
  --1
  ~ Roma
  Sobota, 02.03

  I bardzo dobrze, wszyscy powinni reagować na pomówienia. Jak tacy mądrzy są piszący, to dlaczego robią to anonimowo?

 4. 4
  +22
  ~ Nadzieja
  Sobota, 02.03

  Żądamy zatem od przedstawicieli władzy kultury osobistej , pokory, braku arogancji , ograniczenia chamstwa w postepowaniu z pracownikiem , sprawiedliwych podwyżek i uśmiechu na zlowrogiej twarzy!

 5. 5
  --6
  ~ As
  Sobota, 02.03

  Bardzo dobrze że pozwał jeśli ktoś góry Noe słusznie atakował i kłamał to niech to Sąd wyjaśni bo oceniać każdy może ale nie liczy się z konsekwencjami. Jeśli kłamali niech otrzymają karę A nie jak Pan Wilk chciałby żeby podać sobie ręce to co to oznacza? Że w kampanii można kłamać I oczerniać!!!

 6. 6
  --6
  ~ Franek
  Sobota, 02.03

  Bardzo dobrze panie Prezydencie tak trzymać jeśli ktoś kłamie trzeba góry wyeliminować z naszego społeczeństwa. Po co nam tacy radni którzy oczerniaja nie ponosząc za to żadnej odpowiedzialnosci... niech Sąd to wyjaśni i jeśli sklamali niech wpłaca swoją trzy krotna pensję może wtedy mądrzeją.

 7. 7
  +8
  ~ Do Franek
  Sobota, 02.03

  Franek chyba bylo na noc za duzo wazeliny , nie rozsmieszaj internautów, wiemy ze jestes z klubu " łubudubu niech zyje nam prezes naszego klubu" buziaki dawajcie sobie na spotkaniach

 8. 8
  +20
  ~ kto pracuje?
  Sobota, 02.03

  Tak, to prawda która boli. Jestem tak ważny, że lud powinien stać zgięty w scyzoryk. Dzień Dobry też jest trudno wymawialnym zwrotem , więc go nie używam. Dużo robię , z czego jestem dumny. A że nie widać? Czuć. Bardzo czuje się w mieście to co dużo w nim robię. Dlaczego sąd? Bo jest. Skoro sąd jest nasz, to idę do niego, tym bardziej że ma zawiązane oczy.Także trzeba, dla przyzwoitości, do sądu skierować sprawę zaplanowanych i zrealizowanych oszustw wyborczych - tutaj będą awanse i wyróżnienia za lojalną, usłużną postawę. Minął kwartał tej kadencji i nie słychać nic o pracy dla mieszkańców. Słychać jedynie jazgot wokół osób zachowujących się nie jak wyrobnicy a jak celebryci.

 9. 9
  0
  ~ 100% elblążanin
  Sobota, 02.03

  Panie Wilk ma Pan moralne prawo to komentować.......? Pozdrawiam

 10. 10
  --11
  ~ Spacerowicz
  Sobota, 02.03

  Brawo Panie Prezydencie trzeba dać nauczkę tym zadufanym w sobie PiS-iorom niech nie myślą , że można bezkarnie opluwać i oczerniać wszystkich co nie myślą jak oni .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.437518119812