Piątek, 7.08.2020, Imieniny: Dorota, Konrad, Kajetan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

PiS zaostrzył kodeks wyborczy. Poseł PO: Są tu zastosowane podwójne standardy

07.02.2019, 10:00:18 Rozmiar tekstu: A A A
PiS zaostrzył kodeks wyborczy. Poseł PO: Są tu zastosowane podwójne standardy
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)
- Niestety po raz kolejny większość Sejmowa PiS zajmowała się kodeksem wyborczym – mówił poseł PO Jacek Protas podczas zwołanej we wtorek konferencji prasowej.
 
- Konstytucja przewiduje, że na pół roku przed ogłoszeniem wyborów nie można zmieniać ustawy kodeks wyborczy. Jak zwykle te argumenty nie docierały do parlamentarzystów PiS-u i złożony został projekt, który też dotyczył wyborów do Europarlamentu, które będą się odbywać 26 maja, a ogłoszenie tych wyborów będzie w marcu – zaznaczył Jacek Protas.
 
Polityk PO odniósł się do niedawno złożonego projektu dotyczącego zaostrzenia praw Burmistrzów, Wójtów i Prezydentów Miast. - Bardzo mocno zostały zaostrzone wybory dotyczące karalności, odbierania mandatów, pozbawiania biernego prawa wyborczego dla Burmistrzów, Wójtów i Prezydentów – dodał.
 
Na czym mają polegać zmiany?
 
Dotychczasowe prawo przewidywało, że bierne prawo wyborcze, a co za tym idzie również możliwość sprawowania mandatu, Wójt, Burmistrz, Prezydent tracił, kiedy został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, przestępstwo umyśle, w momencie, kiedy został skazany na karę więzienia. Natomiast nowelizacja mówi, że nawet jeżeli oskarżony zostanie skazany na karę grzywny, albo odstąpi się od ukarania, ale uzna się go winnym to wtedy traci mandat i możliwość startu w wyborach. To samo dotyczy przestępstw skarbowych
 
– opowiadał Jacek Protas.
 
W czym, zdaniem polityka PO tkwi problem? - Naszym zdaniem to jest nieuzasadnione zaostrzenie praw, bowiem kara grzywny nie powinna powodować odbierania praw wyborczych. Te prawa są chronione w Konstytucji – zaznaczył Jacek Protas. - Są tu zastosowane podwójne standardy, bo dotyczy to tylko Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów. Nie dotyczy radnych, posłów, senatorów, kandydatów na Prezydenta Rzeczpospolitej.
 
 
Budzi to obawy, że będzie to oręż w rękach służb prokuratury do tego, aby niewygodnych samorządowców eliminować
 
– podkreślił Jacek Protas.

Co o tym sądzą nasi czytelnicy?
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ lol
  Czwartek, 07.02

  No i ma rację, pismaki zrobią wszystko aby pozbyć się największej konkurencji przed wyborami. Pisiory nie chcą przegrać i robią wszystko aby temu zapobiec bo wiedzą że wtedy sami trafią pod sąd za wszystkie afery i łamanie konstytucji.

 2. 2
  +9
  ~ A może
  Czwartek, 07.02

  Ten gość niech przestanie zajmować się PiS em a zajmie się bankrutem szymany lotnisko i termy. To P O i PSL podejmowali decyzje o budowie tych bankrutow. Zero dopłat upadek o won.

 3. 3
  +4
  ~ kiki
  Czwartek, 07.02

  Mieszkańcy wybierając prezydenta chcą aby ich przedstawiciel był nie tylko dobrym menedżerem ale również nieskazitelnym obywatelem miasta. A więc w czym rzecz?

 4. 4
  +3
  ~ oko
  Czwartek, 07.02

  Kto chce mieć prezydenta przestępce ? Co na to łodzianie ?

 5. 5
  +2
  ~ to niemoralne
  Czwartek, 07.02

  kłamcy qrwy i złodzieje nie powinni mieć biernych praw wyborczych

 6. 6
  +2
  ~ JASNOWIDZ
  Czwartek, 07.02

  Popieram wszystkich , którzy mają takie zdanie dla oszustów i złodziei . Nie do rządzenia , a to siedzenia we WRONKACH .

 7. 7
  --2
  ~ Najnowocześniejszy
  Czwartek, 07.02

  Jak znam polskie realia, najwięcej wykluczonych z wyborów będzie polityków PiS;) Pisiory sami sobie kręcą sznur;)

 8. 8
  +2
  ~ patriota
  Czwartek, 07.02

  a my porządni Polacy sądzimy że wszelka swołocz ,aferzyści ,złodzieje zdrajcy ,komuniści osoby karane.członkowie PO,Nowoczesnej Pederaści Biedronia jako zboczeńcu nie powinni reprezentować polskiego społeczeństwo !!A pan Protas szczególnie ,niech odda zmarnowane nasze pieniądze za "termy" Lidzbarskie

 9. 9
  +3
  ~ lol
  Czwartek, 07.02

  lol jesteś zażyłem komunistą . Przyjdzie czas i dla tych durni z opozycji , którzy są opłacani przez oszustów .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.