Wtorek, 26.01.2021, Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Plusy i minusy przejęcia przez Miasto Góry Chrobrego? Radni odpowiadają

05.05.2018, 08:00:45 Rozmiar tekstu: A A A
Plusy i minusy przejęcia przez Miasto Góry Chrobrego? Radni odpowiadają

1 mln 660 tys. złotych to kwota, którą zaproponowało Miastu Przedsiębiorstwo w zamian za Górę Chrobrego. Dziś przedstawamy stanowisko polityków z Klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Komitetu Wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego oraz radną niezrzeszoną.


Wojciech Rudnicki z Klubu SLD

To na pewno lepsza oferta spędzania czasu zimowego dla mieszkańców Elbląga. Szczególnie młodzież ma możliwość nauki jazdy na nartach blisko miejsca zamieszkania, nie musi wyjeżdżać w góry. Poza tym to lepsza oferta turystyczna – jeśli mamy ściągać do siebie turystów, to musimy im coś zaproponować. To taka atrakcja, która nie powinna zginąć z naszej oferty miasta. Jeżeli mamy przyciągać ludzi do Elbląga, to musimy mieć świetną kompleksową ofertę. Jesteśmy po to, aby służyć mieszkańcom, a nie ograniczać im możliwości rekreacji, treningów. Minusem jest kwestia ekonomiczna, zbilansowanie, zarobienie na tej ofercie może być trudne ze względu na krótki okres zimowy. Śniegu było coraz mniej. Ale można przecież wymyślić jeszcze inne sposoby na spędzenie w tym miejscu czasu. Wiele inwestycji nie niesie za sobą zysk – a nie o to chodzi – trzeba myśleć o mieszkańcach, żeby mieli gdzie wypoczywać i uprawiać sport.

 Andrzej Tomczyński z Klubu SLD

Nie widzę żadnych minusów w tej sprawie. Uważam, że należy przejąć Górę Chrobrego. Ta Góra umożliwi mieszkańcom i innym okolicznym turystom uprawianie sportu, spędzenie miłego czasu z najbliższymi. Góra Chrobrego jest po to, aby służyła mieszkańcom Elbląga i okolic: Olsztyna, Trójmiasta, Bartoszyc. Co będzie – zobaczymy.

 

 

Ryszard Klim z Klubu SLD

Dużym plusem jest to, że Góra Chrobrego będzie funkcjonowała – to przecież możliwość uprawiania sportu w naszym mieście.  W okresie zimowym jest to jedno z nielicznych możliwości tego typu. Góra Chrobrego jest masowo odwiedzana. Warto by było, żeby ten obiekt nadal istniał dla mieszkańców. Myślę, że Miasto zapewniłoby jakość funkcjonowania Góry Chrobrego. Mankamentem jest natomiast to, że musimy dopłacać w takiej sytuacji do działalności obiektu. Poza tym cena wykupu infrastruktury technicznej – moim zdaniem jest to cena zawyżona. Wnioskowałbym o niższą cenę, zatrzymałbym się na poziomie 1 miliona złotych plus VAT. Zawsze jest to kilkaset tysięcy złotych „zysku” na rozwinięcie przedsięwzięcia. Dziś ta cena jest dla mnie za wysoka.

 

 

 

Marek Burkhardt z Klubu Wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego

Góra Chrobrego powinna być i funkcjonować w naszym mieście. Ale nie można dopuścić do tego, aby Góra została „rozebrana ze sprzętu”, ponieważ my nie odbudujemy tego w przeciągu kilku lat. Dla mnie propozycja ceny jest dobra dla nas. Myślę też, że zadowalająca inwestora. Wiele osób korzysta z Góry Chrobrego i nie powinniśmy tego przerwać, bo nawet jeśli teraz zamknęlibyśmy Górę, to w zimie jej nie odbudujemy, nie mając tej infrastruktury. Jeśli Miasto przejmie Górę Chrobrego, to najprawdopodobniej Miejski Ośrodek Sportu i Turystyki jako jednostka budżetowa zająłby się tym. Myślę, że przy dobrym zarządzaniu poradzimy sobie z tym. Obiekty sportowe, turystyczne, np. baseny, lodowiska, nie są obiektami, które przynoszą dochody. Być może i Góra sama też nie będzie się bilansowała. Ale jest to już produkt turystyczny miasta. Tutaj nie ma innej drogi, tylko należy kontynuować to, co jest.
 


Maria Kosecka - radna niezrzeszona

Góra Chrobrego stanowi wspaniałą atrakcję na okres zimy. Niewiele miejscowości może oferować miłośnikom białego szaleństwa tak atrakcyjne warunki. Bażantarnia jest oryginalnym miejscem do wypoczynku i rekreacji dla amatorów różnego rodzaju form spędzania wolnego czasu. Wiedzieli już o tym przedwojenni mieszkańcy naszego miasta, organizując na tym terenie szereg atrakcji. Jak przy każdej sprawie należy dokonać dogłębnej analizy wszystkich argumentów za i przeciw. Biorąc pod uwagę kilkutygodniowe okresy zimy w Elblągu, z „białego szaleństwa” można korzystać odpowiednio krótko. Koszty eksploatacji są przy tym tak wysokie, że nawet prywatnemu operatorowi nie opłacało się prowadzić tam działalności. Mamy więc z jednej strony zniszczoną powodziami Bażantarnię, z której można korzystać przez cały rok, a na naprawę której nie ma pieniędzy, i jeden stok, z którego można korzystać przez kilka tygodni w roku, na który raptem znalazły się pieniądze dla prywatnego inwestora. Jestem zwolenniczką zrównoważonego rozwoju miasta, dlatego uważam, że Góra Chrobrego ze swoimi „ułomnościami” nie może być w tym przypadku traktowana priorytetowo.
 

 

Rozmawiała Justyna Grzesiowska

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (31)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ po co ten bełkot?
  Sobota, 05.05

  Dziwni ludzie i dziwne "artykuły" w lokalnych mediach Elbląga występują. Kolejni " ***u- ***u", że góra jest. To wiadomo, że jest. Teraz potrzebny jest plan biznes , decyzja kto będzie prowadził górę, jaki koszt dla zjeżdżającego Kowalskiego, franczyza czy wynajem "przyległości, może współpraca z innymi górami w okolicy (Lidzbark, Wieżyca). Jesteście "wybrańcami" ,teoretycznie najlepszymi (arystokratami) w mieście , a pitolicie gorzej od Wieśka sprzed klatki. Po wypowiedziach radnych "autorytetów" nie dziwię się, że dusza miasta gnije, że pobożnie chcą "przekopu" i kolei nad Zalewem, wynajmują majątek miejski kumplom i jeszcze im dopłacają. Z naszego. Panie , czy karzesz to miasto za przyjęcie rezunów ? Wydawało mi się, że radny ma coś mądrego do powiedzenia . Co ty na to Stefan?

 2. 2
  +14
  ~ za co wam płacimy?
  Sobota, 05.05

  Miasto (mieszkańcy) zatrudnia setki urzędników, którzy znani są z tego, że są, czyli nieroby. Gdyby facet biorący pensję prezydenta miasta myślał o mieście, to by zatrudniał menagerów a nie wuefistów. O "upadku" góry wiadomo od dawna. Dlaczego departament sportu jeszcze nie ma planu na zagospodarowanie jej przez miasto - plan biznes, zarząd, fachowcy,... . Nadal wszystko tkwi w kolesiostwie i układach , a ci co nazywają się radnymi ośmieszają się bredniami za 1,7 mln na początek. Wróblewski - wydaj komendę - wszystkie ręce na pokład - i uporządkuj wreszcie miasto. Pokaż co zrobiłeś a nie co za pieniądze miejskie spartolisz. Skoro komendy z ratusza nie ma, to ja ją wydam - UM, RM, do roboty i zarządzania albo taczka i oczyszczanie poniemieckiego basenu. Miejcie honor i przyzwoitość.

 3. 3
  +13
  ~ WŁADZA WIE LEPIEJ.
  Sobota, 05.05

  A gdzie w tym wszystkim jest brana pod uwagę opinia Elblążan? Czemu te ratuszowe ***zistołki nie wpadli na prosty pomysł, zaprosić Elblążan, czyli nas podatników, do rozmów w sprawie? Wiadomo, więcej głów, to byśmy wymyśli jak przejąć górkę za grosze. Ale nas Elblążan te ratuszowe ***zistołki widzą tylko dwukrotnie:gdy mamy zapłacić podatki lokalne i podwyżki medió i przy urnie.

 4. 4
  +7
  ~ WonZWroblewskim
  Sobota, 05.05

  Robicie darmową kampanię radnym-bezradnym, powinniście pobierać od nich opłaty za ten lans.

 5. 5
  +13
  ~ Dosyć
  Sobota, 05.05

  Czas byscie wszyscy zniknęli raz na zawsze. Kiedy wreszcie będzie, byli nie sprawdzili się to precz.

 6. 6
  +1
  ~ pytam się
  Sobota, 05.05

  Po co ta dyskusja w ogóle, Miasto do płaca do różnych działalności, z których korzystają nieliczni Elblążanie. Zawsze powinien być brany interes mieszkańców, dlatego proszę wykupić sprzęt, niech to działa.Jakaś sprawiedliwość musi być dla melomanów ile wydajemy, a to też wąskie grono ludzi.

 7. 7
  +12
  ~ mieszkaniec
  Sobota, 05.05

  Ożywienie nastąpiło ,krytyki wiele .Tylko co z tego wynika .Bażantarnia niszczeje a Prezydent w kampanii wyborczej.Tylko Elblążan żal.

 8. 8
  +9
  ~ pampi - ZAWADA
  Sobota, 05.05

  Pan Rudnicki " Wiele inwestycji nie niesie za sobą zysk – a nie o to chodzi – trzeba myśleć o mieszkańcach " to może Radni , mogli by dołożyć się do dotowania Góry , w końcu " W zależności od tego, kto jakie funkcje pełni w Radzie Miejskiej , takie otrzymuje wynagrodzenie. I tak przewodniczący Rady Miejskiej otrzymuje 100 proc. tak zwanej podstawy, czyli 2 649, 69 zł, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz przewodniczący komisji stałych 85 proc. tej kwoty, czyli 2 252, 24 zł, wiceprzewodniczący komisji stałych 60 proc. - 1589, 81 zł NETTO " I skoro TAK Radny myśli o mieszkańcach , to kiedy zacznie realizować obietnice przedwyborcze ( czy znów milczenie ? ) , a kadencja mija ? Pochwali się Pan sukcesami ? Pan Klim " Myślę też , że zadowalająca inwestora. " a Elblążan ???

 9. 9
  +11
  ~ pampi - ZAWADA
  Sobota, 05.05

  Pan Andrzej " Góra Chrobrego jest po to, aby służyła mieszkańcom .. okolic: Olsztyna, Trójmiasta, Bartoszyc " gest bardzo miły , tyle , że w takim razie niech się dołożą do jej utrzymania . Szczególnie... Olsztyn : ) : )

 10. 10
  +12
  ~ Sonik
  Sobota, 05.05

  Niestety miasto upada, brak profesjonalistow, rzutkich managerow , ludzi z klasą , dobrą wizualnoscia , dobry manager = dobry zespol a nie ludzie bez wygladu, klasy i polotu! Takie to miasto ktore stawia na biernych , miernych ! Wilk mial przynajmniej super rzecznika z polotem i osobowością! A tu pustka, nicość i brak inicjatywy , prowincją daje i czy góra czy bez góry nie ma zadnego znaczenia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4461488723755