Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

PO i KOD połączyły siły. Z jaką inicjatywą wyszli do Elblążan?

14.09.2016, 18:25:19 Rozmiar tekstu: A A A
PO i KOD połączyły siły. Z jaką inicjatywą wyszli do Elblążan?
Fot. Ryszard Biel

Temat zamknięcia Małego Ruchu Granicznego wraca regularnie i poruszany jest przez wszystkie opcje polityczne. Tym razem, pojawił się za sprawą akcji zbierania przez przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Komitetu Obrony Demokracji podpisów pod petycją.

Komitet na rzecz przywrócenia MRG złożył petycję obywatelską do premier Beaty Szydło o jego przewrócenie. Pomysł ten wsparły elbląskie struktury PO i KOD, które dziś na Placu Słowiańskim zbierały podpisy.

Dlaczego aktywiści PO i KOD zdecydowali się połączyć siły i wspólnie pokazać, że nie zgadzają się z dedycją o zawieszeniu MRG?

Mały Ruch Graniczny obowiązywał przez cztery lata i one dowodzą, że MRG przyniósł wiele korzyści Elblągowi i korzyści na skalę krajową. On spełnił swoją rolę

- zaznaczył senator PO, Jerzy Wcisła.


Senator przyznał, że pytanie o powody zawieszenia MRG przesyłał do Ministra Błaszczaka trzy razy. - Najpierw Minister odpowiedział, że MRG generuje zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski -mówił Jerzy Wcisła. - Uzasadniał to rzeczami, które nie mają nic wspólnego z MRG.

Na dzisiejszym spotkaniu pojawił się m.in. Jan Korzeniowski, który reprezentował Komitet na rzecz przywrócenia MRG. - Uważamy, że my, na terenach przygranicznych, bardzo dobrze dogadujemy się z Rosjanami. To nie są nasi wrogowie czy zagrożenie - mówił.

Podpisy będą zbierane do 21 września. - Przywrócenie Małego Ruchu Granicznego będzie miało bardzo duży aspekt pozytywny dla osób, które też pracują. (...) Wydanie 1300 zł na wizę, by 2-3 razy do Rosji pojechać całkowicie się nie opłaca. Przywiezienie legalnie baku paliwa jest to dodatkowy budżet dla tych domów. Teraz jest to całkowicie ograniczone - zaznaczył Jan Korzeniowski. - Nas, z naszych terenów, najbardziej interesuje to, co mamy w kieszeni, a nie co się dzieje na dużej polityce.

- Jeśli będziemy zabarykadowani po oby stronach granicy i patrzyli na siebie, ja na wroga, to nic z tego dobrego nie wyjdzie - stwierdził Leszek Kotyński, szef elbląskich struktur KOD-u.

Sześć dni po zawieszenie MRG burmistrz Gołdapi skierował pismo do wszystkich samorządów objętych MRG. - Nasze wsparcie odpowiednim pismem zostało okazane - powiedział starosta elbląski, Maciej Romanowski. - Nasz powiat elbląski to 9 gmin, 6 tys. mieszkańców. To tereny biedne, popegeerowskie.  Obywatele sami dają sobie radę, w sposób gospodarczy osiągali dodatkowe dochody przez legalną współpracę z Obwodem Kaliningradzkim. Obywatel z powiatu elbląskiego nie wyciągał ręki do Rządu. Sam  potrafił dorobić i trudno teraz się zgodzić, by ktoś z Warszawy przyjeżdżał i mówił nam, jak mamy żyć i w jaki sposób osiągać dochody.

Głos zabrał także radniyPO, Michał Missan.

Jestem radnym to pozwolę sobie wypowiadać się w imieniu Elblążan i mam nadzieję, ze nikt mi tego za złe nie będzie miał. Perspektywa ze strony Warszawy może spłycać temat do papierosów, paliwa i alkoholu, ale ja bym to rozszerzył o kontakty społeczne. Realizowaliśmy projekty transgraniczne, nawiązaliśmy kontakty z Rosjanami, przyjaźniliśmy się z nimi. Brak Małego Ruchu Granicznego utrudnia nam kontakty w różnych grupach  społecznych

- stwierdził.

Otwarcie za przywróceniem MRG głośno wypowiedzieli się m. in. Jadwiga Król - radna sejmiku warmińsko-mazurskiego, Alicja Tomczyk - prezes elbląskich Amazonek czy Stanisław Nowak z Ośrodka Sportów Wodnych Fala.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Galeria / Zbieranie podpisów ( zdjęć 32 )
Dodano: 2016-09-14 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --9
  ~ Zet
  Środa, 14.09

  Trzeba walczyć o przywrócenie MRG !!!

 2. 2
  +14
  ~ Dyktatura ciemniaków - na nowo
  Środa, 14.09

  Znowu jak za PRL-u. Banda przygłupów z W-wy w ***.la się w nasze sprawy. A lokalne koordoople pisowskie nabrały wody w usta. Bo przecież kartofel z Żoliborza nie wypowiedział swojego zdania.

 3. 3
  +22
  ~ karakan
  Środa, 14.09

  A KOD I PO TO OD POCZĄTKU NIE BYŁA TA SAMA KOALICJA?

 4. 4
  +11
  ~ pero
  Środa, 14.09

  wylapac wszystkich kodowcow i wpier....c do jednego duzego worka i jeszcze dolozyc duzy glaz i na srodku zalewu spuscic do wody

 5. 5
  +12
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 14.09

  Kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga żal....Nigdy więcej z tymi ugrupowaniami i tymi osobami w żadnej sprawie i żadnym kierunku razem!

 6. 6
  +3
  ~ Mieszko I
  Środa, 14.09

  No cóż Pan Senator nie jest żadnym autorytetem , więc poparcie ...znikome . Jak tam Panie , Panie ... przekop przez Mierzeję , który to Pan " robi " od kilkunastu lat ???

 7. 7
  --4
  ~ homo homini
  Środa, 14.09

  ~ pero; ~ Kat Na Idiotów; ~ Mieszko I. Ktoś Wam płaci, czy jesteście tacy ślepi? PiS zamyka granicę. Przychodzą ludzie, którzy mówią o tym, ile przez to upadło inicjatyw, ile stracili na tym Elblążanie. A Wy zamiast wskazać winnego, to czepiacie się Wcisły, KODu i wszystkich, którzy próbują coś naprawić.Takim "wyborcom" lepiej się nie pokazywać, jak to niektórzy parlamentarzyści czynią, niż cokolwiek robić.

 8. 8
  +8
  ~ Jeszcze podatnik w tej biedzie
  Środa, 14.09

  Pomijając problem MRG, gdzie było PO-PSL przez 8 lat, żeby ściągnąć firmy i pomóc ludziom w znalezieniu pracy w tym bagiennym, najbiedniejszym województwie? "Zimne termy" czy "Lotnisko Łąki" za potężne pieniądze nie generują dużych miejsc pracy!

 9. 9
  +11
  ~ wyborca
  Czwartek, 15.09

  Oprócz garstki ludzi przyszli ustawieni działacze aby utrzymać swoje stołki .Akcja pod publikę Szkoda tylko ,że niektórzy dyrektorzy są włączani w gre polityczną

 10. 10
  0
  ~ obserwator77
  Czwartek, 15.09

  MRG to nie tylko wyjazdy po paliwo,ale wiele inicjatyw,o których większość tutaj komentujących nie ma najmniejszego pojęcia.Smutne

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4032030105591