Czwartek, 18.04.2024, Imieniny: Apoloniusz, Boguslawa, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Kto poniesie koszty wprowadzania ustawy oświatowej? Rząd czy samorządy?

02.01.2016, 14:00:56 Rozmiar tekstu: A A A
Kto poniesie koszty wprowadzania ustawy oświatowej? Rząd czy samorządy?
Jerzy Wcisla podczas wystąpienia w Senacie (fot. nadesłana)

Elbląg otrzymuje 130,5 mln zł subwencji oświatowej i dopłaca do oświaty z własnego budżetu kolejne 71 mln zł. W 2016 roku czekają nasze miasto jeszcze większe wydatki związane z wprowadzeniem znowelizowanej ustawy oświatowej, których nie przewiduje nowo uchwalony budżet na 2016 rok, chyba, że Senat przyjmie wniosek senatora Jerzego Wcisła, o to, by koszty wprowadzania tej ustawy poniósł budżet centralny. - To uczciwe, skoro Rząd twierdzi, że koszty wprowadzenia ustawy będą niewielkie, a samorządy twierdzą inaczej - mówi senator.

- To kolejna ustawa, wprowadzana w trybie nocnym, bez konsultacji, m.in. z samorządami. Przez kilkanaście godzin obrad w Komisji Samorządu Terytorialnego i podczas posiedzenia Senatu próbowałem się dowiedzieć, jakie koszty z tytułu realizacji ustawy będą ponosiły samorządy. Zamiast liczb otrzymywałem niewiele mówiące zapewnienia m.in. od wiceminister Teresy Wargockiej, że Rząd będzie współpracował z samorządami, że przecież dzieci nie przybyło, a samorząd otrzymuje subwencje. W tej sytuacji, w trosce o budżety samorządowe po blisko 8 godzinach obrad zgłosiłem formalny wniosek, by to rząd sfinansował ewentualne koszty wprowadzania ustawy w życie - informuje senator Jerzy Wcisła.

Ustawa budzi wiele obaw. Także ze strony samorządów, które obawiają się, że - wprawdzie przejściowo - ale będą musiały znacznie zwiększyć liczbę miejsc dla dzieci w przedszkolach. Zbiegną się bowiem ze sobą roczniki, które nie pójdą do szkoły w wieku 6 lat, z nowymi rocznikami przedszkolaków. W skali kraju może to być liczba ok. 360 tys. dzieci. Obowiązek stworzenia miejsc w przedszkolach, zgodnie z ustawą obciąży samorządy. Np. Wrocław szacuje, że będzie to dla miasta koszt ok. 20 mln zł.

Kontrowersje budzą także uprawnienia nadane kuratorowi - zablokowania likwidacji szkół przez samorządy. Taką "niechcianą" szkołę będzie musiał finansować samorząd, a nie Państwo, chociaż decyzję o jej utrzymaniu podejmie organ Państwa.

- Pani minister zapewniała, że koszty, o których mówię są przesadzone i tak naprawdę mieszczą się w nieco zwiększonej subwencji, w związku z czym złożyłem formalny wniosek, by Rząd wprowadził w ustawie zapis, że to budżet Państwa pokryje ewentualne koszty wprowadzania ustawy - dodaje Jerzy Wcisła.

Wniosek senatora Jerzego Wcisła musi zostać przegłosowany przez senatorów, z których większość należy do PiS. - Mam nadzieję, że nie będzie z tym problemów, bo skoro Rząd nie widzi problemów finansowych dla samorządów, pewnie nie będzie sam miał problemów ze spełnieniem tego wymogu - kończy senator Wcisła.
 

Sylwia Warzechowska

 

Oceń tekst:

Ocen: 24

%54.2 %45.8


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ v1
  Sobota, 02.01

  Trzeba być głuchym i ślepym by nie rozumiec do czego prowadzą rządy pislamistów. Kazdy kto pamieta ich z lat 2005-2007 powinien trafnie ocenic bełkot i nowomowę tuzów tej formacji. No cóz kod autodetrukcji wsród elektoratu jest nadal silny. My juz mielismy jedna partie , ktora pod sztandarami rozprawienia sie z wyzyskiem, niesprawiedliwościa zagwarantować miała wieczną szczęsliwość dla mas pracujących miast i wsi a tak naprawdę zaprzedała Polske na 40 lat Moskwie. A co do artykułu nigdy władze centralne nie poniosa kosztów wprowadzenia ustaw. Ja po opodatkowaniu banków, jeżeli wzrosna opłaty, to wyciąg z regulaminu wysle poslowi wnioskodawcy z podziękowaniami za taki bubel.

 2. 2
  +7
  ~ eWA .....................
  Sobota, 02.01

  PYTAM A KTO WTEDY POnosił WSZYSTKIE KOSZTY JAKIE WNOSIŁA ZA RZĄDÓW MAFII - PO , WSZYSTKO SIĘ TYLKO WIDZI ZA RZĄDÓW PIS I ROZLICZA SIĘ KAŻDĄ KROPKĘ I PRZECINEK , PRZECIEŻ panowie dziennikarzyny JEST TO TAKIE WIDOCZNE DLA KAŻDEGO MĄDREGO W NASZYM KRAJU I NASZYM MIEŚCIE ..............

 3. 3
  +4
  ~ klik
  Sobota, 02.01

  Jezeli PiS "naprawia" to powinien mieć pieniądze. Dlatego też panie Senatorze należy sprawdzać i kontrolować ich "poczynania". Życzę Panu wytrwałości.

 4. 4
  --11
  ~ Mariusz Lewandowski
  Sobota, 02.01

  V1 po raz pierwszy ma rację - trzeba być głuchym i ślepym żeby słuchać takich głupot i czytać takie głupoty jak te w tekście. Po pierwsze już wydano straszną kasę na adapatacje szkół dla 6 latków czemu sprzeciwiali się ich rodzice. Niech wieć banda kretynów która te decyzje podjeła zapłaci za klozeciki i krzesełka które teraz będzie trzeba zamieniać na większe. Jeśli Platforma zwróci za swoje wygibasy z kapitału jaki zgromadziła w czasie swoich rządów to pewnie starczy na kilka takich reform i jeszcze zostanie. Po wtóre zaś dzieki tym samym mądrym głowom mamy za wielu nauczycieli i za mało uczniów bo nasze dzieci rodzą się w Angli Francji czy Kanadzie. Wystarczyło sprzedąć Polskę na 25 lat Unii i Niemcy zrealizowały plan Hansa Franka z czasów II Wojny Światowej, Gratulację za głupotę ,,,,

 5. 5
  +1
  ~ pampi - ZAWADA
  Sobota, 02.01

  Problem z subwencjami oświatowymi mamy od 2008 od podwyżek Pana Tuska dla pedagogów , podwyżki miały miejsce do 2013 r . Dlaczego nie został rozwiązany za rządów PO ? Dokładały samorządy . A teraz senator z PO porusza ten temat , nie szybciej by było POprostu zapytać się koleżanek , kolegów z partii ?? Jak tam Panie Senatorze " przekop : o którym Pan tak często się wypowiadał między innymi tu na info ? Coś Pan działa w tym ..temacie.

 6. 6
  +9
  ~ v1
  Sobota, 02.01

  Panie ML polemika z Panem , to obowiązek kazdego normalnego człowieka. Jeżeli ktoś ma płacic za decyzje, to niech zrobi to pis, bo to oni wstrzymali zmiany. Niech Pan zada sobie trochę trudu i poszuka w jakim wieku dzieci( np. w WB ) zaczynają realizowac obowiązek szkolny.Porównywanie UE i III rzeszy, to demagogia karłów umysłowych. Niech Pan odpowie na pytanie dlaczego około 5 mln. Polaków wyjeżdza na zgniły zachód?Dlaczego takiego exodusu nie ma z kierunku zachodniego do wschodnich krajów UE?Przeciez tam jest krwiożeczy kapitalizm, media są w większości w rekach prywatnych itd...a u nas u władzy sami prawi i sprawiedliwi. Na pytanie o panska przeszłośc nie spodziewam sie odpowiedzi ale na dwa powyższe moze..........Pozdrawiam

 7. 7
  +8
  ~ ilu uczniów w klasie
  Sobota, 02.01

  a jak sie okaże , że do klasy I zapisanych bedzie jeden albo dwoje uczniów to czy klasa powstanie , czy będzie łączona np. z ii - gą ? Powodzenia z " reformą " .

 8. 8
  0
  ~ Polak
  Sobota, 02.01

  Pełna zgoda z eWA - miałem to samo napisać ale nie będe się powtarzał. Gdzie był wcisła jak w nocy jego Partia Oszustów zabierała nam miliardy z OFE??? Gdzie był jak w trybie ekspresowym wydłużyli nam przejście na emeryturę do 67 roku życia? Ps. artykuł pisany pod wcisłe aby wykazać, ze ten nierób cokolwiek tam robi ;P aha i ML akurat tutaj także ma rację, jednak POlemika z v1 to tak jak próba rozmowy z niesiołowskim - każdy normalny człowiek by po prostu go zawinął w kaftan i odstawił do domu bez klamek aby sobie (a przede wszystkim innym) krzywdy nie zrobił ;)

 9. 9
  +3
  ~ pjs2
  Niedziela, 03.01

  edukacja 18 tys uczniow pochlania 201 mln zlotych rocznie. czy mi sie zdaje czy 40% budzetu miasta idzie na edukacje dla 15% obywateli? albo mi sie zdaje, albo ktos kreci niezle lody na tej "Edukacji"

 10. 10
  --4
  ~ opus
  Niedziela, 03.01

  a co mnie obchodzi belkot tego powskiego aparatczyka? to zwyky nierob i karierowicz na dodatek rozlozyl na lopatki elblaska filie parti obludy. nie publikujcie publicznie jego kocopolow. niech umieszcza je na swoim fejsie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.053836107254