Wtorek, 31.03.2020, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Wojewoda stwierdził, że elbląscy radni nie złamali prawa

13.09.2011, 16:50:33 Rozmiar tekstu: A A A
Wojewoda stwierdził, że elbląscy radni nie złamali prawa
(fot. Rafał Kadłubowski)

W czerwcu do wojewody warmińsko-mazurskiego trafił anonim informujący, że Antoni Czyżyk i Marek Kucharczyk zasiadając w Radzie Miejskiej Elbląga łamią prawo. Po trzymiesięcznej skrupulatnej analizie dokumentów wojewoda  nie dopatrzył się jego naruszenia.

Antoniemu Czyżykowi i Markowi Kucharczykowi anonimowy obywatel zarzucił, że wbrew ustawie o samorządzie gminnym, oskarżani radni zarządzają i wykorzystują na własny użytek mienie gminy, tj. Centrum Tańca „Promyk”.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, „radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności”.

Dziś Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego, potwierdziła informację, że wojewoda nie dopatrzył się naruszenia prawa przez elbląskich radnych.

O korzystnym wyniku dochodzenia Marek Kucharczyk dowiedział się od nas. - Bardzo cieszę się z decyzji wojewody - stwierdził. - Teraz mogę odetchnąć z ulgą i znowu skupić się w pełni na pracy na rzecz wyborców, bo nie chciałbym ich zawieść. Już na początku czerwca, gdy zaczęła się ta cała sprawa mówiłem, że moja praca w Promyku w żaden sposób nie łamie prawa. Promyk od 27 lat należy do Światowida, jest jego tworem, a od 1999 roku jest placówką kultury województwa warmińsko-mazurskiego. To ze Światowidem mam podpisaną umowę o pracę, a nie z miastem. Dla mnie ważne jest to, że w końcu została podjęta decyzja potwierdzająca moje słowa, że działalność kulturalna nie jest typową działalnością gospodarczą. O tym wprost mówi ustawa o działalności kulturalnej. Jestem bardzo zadowolony, że mam to już za sobą.

O zdanie zapytaliśmy również Antoniego Czyżyka. – Dziś w locie odebrałem telefon od mecenasa, który przekazał mi postanowienie wojewody. Szczerze mówiąc miałem tyle spraw na głowie, że nie zdążyłem się nad tym zastanowić – wyznaje. – Jesteście pierwszymi mediami, z którymi o tym rozmawiam. Przyznaję, że nie skakałem z radość i okrzyku „hura” też nie było, bo nic nie miałem na sumieniu i byłem pewny, że ta sprawa nie może się inaczej zakończyć. Prawo wyraźnie mówi o tym, że działalność kulturalna nie jest stricte działalnością gospodarczą. Marek Kucharczyk jest moim etatowym pracownikiem, a Światowid, w tym i Promyk, są instytucjami non profit. Wszystkie pieniądze, które zarobimy np. na biletach, wydajemy na kulturę. (...) W takich sytuacjach żal mi tylko rodziny, która się przejmuje oszczerstwami, bo ja zdążyłem się przyzwyczaić do słuchania oskarżeń wyssanych z palca. Prawda jest taka, że tylko ci, co nic nie robią nie są atakowani.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 10

%70.0 %30.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ as
  Wtorek, 13.09

  może w końcu nie trzeba będzie płacić za prywatne lekcje !!!!!

 2. 2
  --2
  ~ w
  Wtorek, 13.09

  tata i syn

 3. 3
  +2
  ~ ww1
  Wtorek, 13.09

  as to się zdziwisz

 4. 4
  +2
  ~ anonim
  Wtorek, 13.09

  No i dobrze, głupotą była ta cała sprawa. Prędzej niech wojewoda złoży rezygnacje, niż wybrani przez nas radni! Podziewskiego chyba nikt w Elblagu nie popiera, czy się mylę?

 5. 5
  --4
  ~ anonim
  Wtorek, 13.09

  I w końcu będą mogli spokojnie pracować dla miasta, popieram odwołanie Pana Wojewody, chociażby za Ogrody^^

 6. 6
  0
  ~ Michał Anioł
  Wtorek, 13.09

  Współczuję naszemu regionowi wojewody:(

 7. 7
  +1
  ~ gość
  Wtorek, 13.09

  oczywiście na kulturę :)

 8. 8
  --4
  ~ gość
  Wtorek, 13.09

  Bardzo dobrze! Kucharczyk jest dobrym radnym, szkoda byłoby go stracić ; )

 9. 9
  --5
  ~ chemik
  Wtorek, 13.09

  no błagam, to chyba dobrze, że nie żyją tylko i wyłącznie za kasę podatników. Anonim coś nie do końca sprawdził informacje o tych panach, o których mogę wyrazić się wyłącznie w samych superlatywach i cieszę się, że to już się skończyło (:

 10. 10
  --5
  ~ JestemZmiasta
  Środa, 14.09

  Aż tak kogoś boli, że Pan Marek Kucharczyk jest bardzo aktywną i ambitną osobą? Łatwo jest kogoś bezpodstawnie oczernić, ale później trudno oskarżonej osobie wytłumaczyć się z tego. Pan Marek nie zrobił niczego, co mogłoby się kolidować z prawem. Powinniśmy cieszyć się, że mamy w radzie młodego człowieka, który jednocześnie aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Elbląga.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.