Niedziela, 5.05.2024, Imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama










Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2010

Czego młodzi oczekują od polityków?

09.08.2010, 11:59:56 Rozmiar tekstu: A A A
Czego  młodzi oczekują od polityków?
Goścmi Debaty Regionalnej w Elblągu byli wiceprezydent Artur Zieliński oraz marszałek Grzegorz Nowaczyk

Zwiększenia płacy minimalnej, dbania o jakość staży, stworzenie wolnych mediów, które nie będą faworyzowały żadnej z opcji politycznych – to niektóre postulaty młodych ludzi, biorących udział w projekcie „Małe kroki – Wielki Postęp”. Wszystkie zostały zawarte w publikacji, która będzie przekazywana m.in. politykom.

- Problemy dotyczące spraw młodzieży są często pomijane. Wielokrotnie czujemy się osamotnieni w naszych działaniach. Nasze pomysły nie są respektowane przez dorosłych, którzy mają bezpośredni wpływ na nasze życie.- piszą  młodzi we wnioskach z debat młodzieżowych organizowanych w ramach projektu „Małe Kroki – Wielki Postęp”.

W marcu br. w Elblągu odbyła się debata regionalna pn. „Małe Kroki – Wielki Postęp”, która  była częścią projektu o tej samej nazwie. Podobne debaty odbyły się w Kielcach i Łodzi. Celem projektu było wypracowanie rekomendacji w obszarze polityki młodzieżowej, tj. młodzi ludzie chcą powiedzieć decydentom, czego od nich oczekują.

Wypracowane podczas debat postulaty i rekomendacje zostały zawarte w publikacji, która  została przekazana   przedstawicielom władz, decydentom, politykom oraz instytucjom pracującym na rzecz młodzieży.  Praca,  uczestnictwo w życiu publicznym i dostęp do informacji oraz zdrowie, sport I edukacja nieformalna. Właśnie w tych obszarach młodzież sprecyzowała swoje oczekiwania wobec władz. W publikacji wyliczono także jakie inicjatywy rządzących są przez młodych ludzi doceniane.

Zwiększcie płacę minimalną, kontrolujcie staże

W obszarze rynku pracy młodzi ludzie oczekują konsultacji z doradcami zawodowymi w ramach godzin wychowawczych lub lekcji z podstaw przedsiębiorczości. Zwracają także uwagę na jakość staży. Piszą:
- Podczas staży młodzi ludzie w większości nie wykonują pracy związanej ze stanowiskiem, na jakim chcą zdobywać doświadczenie zawodowe, dlatego powinny być one kontrolowane.

Uczestnicy projektu postulują także o zwiększenie płacy minimalnej:.
 - Uważamy, że zwiększenie zróżnicowania pomiędzy płacą minimalną, a zasiłkiem zmotywuje bezrobotnych do  podjęcia pracy – argumentują.

Zainteresujcie się naszymi sprawami

Zdaniem młodych, władze powinny działać na rzecz aktywizacji młodzieży m.in. poprzez umożliwianie spotkań z ekspertami i decydentami. Chcą, aby wyróżniająca się młodzież  była gratyfikowana nie tylko ocenami, ale również środkami, które ułatwiają bycie aktywnym i rozwiną ich pasje. Postulują także o stworzenie obszarów do dyskusji, np. spotkania młodzieży z politykami i przedstawicielami instytucji.

Pozwólcie nam rozwijać nasze pasje i umiejętności

W obszarze edukacji nieformalnej młodzi oczekują przede wszystkim skrócenia procedur administracyjnych związanych z różnego rodzaju projektami,  programami i uzyskaniem środków finansowych na ich realizację. Ponadto zwracają uwagę na konieczność podnoszenia kwalifikacji nauczycieli oraz skrupulatne dobieranie pedagogów pracujących z młodzieżą.

- Uważamy, że uczenie się pozaformalne i nieformalne umożliwia młodzieży nabywanie niezbędnych kompetencji oraz przyczynia się do indywidualnego rozwoju i nabywania umiejętności społecznych – piszą we wnioskach  z debat młodzieżwoych– Uczestnictwo w zajęciach pozaszkolnych, kołach zainteresowań i organizacjach młodzieżowych wykształca potrzebę aktywności obywatelskiej i zwiększa szansę na znalezienie pracy.

W dziedzinie sportu i zdrowia młodzi postulują o rozszerzenie oferty zajęć pozaszkolnych, ułatwienie dostępu do tej oferty, która już jest ( np. poprzez dofinansowanie opłaty za zajęcia) oraz zatrudnienie w szkołach wykwalifikowanego personelu medycznego.

Młodzież biorąca udział w projekcie „Małe Kroki – Wielki Postęp” liczy na to, że ich postulaty i rekomendacje zostaną przyjęte do wiadomości przez decydentów i polityków. Liczą również na to, że zbliżające się wybory samorządowe dodatkowo ich do tego zmobilizuje.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ młody pragnący wolności
    Poniedziałek, 09.08

    Odpowiadam na pytanie : Oczekujemy byście się od nas odwalili ! Nie potrzebujemy waszych socjałów, zapomóg, "bezpłatnego" tego czy tamtego. Możecie sobie też wsadzić te zniżki na autobus. Nie wyciągajcie tylko łapy po coraz to nowe podatki na utrzymanie was, waszych żon i rodzinek.

  2. 2
    0
    ~ młody
    Poniedziałek, 09.08

    Młodzi chcą przyszłości dla siebie w tym mieście a politycy są ludżmi którzy zostali wybrani,dostali mandat zaufania lecz zapomnieli o wyborcach,kłamią ,obiecują i słowa nie dotrzymują.Degradują miasto ,przez polityków młodzi wyjeżdżają nie widząc zmian na lepsze,brak rozwoju wielu dziedzin życia całkowity zastój doprowadzi do tego że Elbląg stanie się miastem dziadków.

  3. 3
    0
    ~ zgred
    Poniedziałek, 09.08

    To się młodzi obudzili. Debata w marcu, wnioski w sierpniu. Oj czarno widzę przyszłość z takimi rączymi aktywistami.

  4. 4
    0
    ~ młEl.
    Wtorek, 10.08

    Nowych miejsc pracy,mieszkań , orlików,agua parku,parku linowego,stadionu ,rozrywki,Góra Chrobrego teren rekreacyjny, bez tego nie ma przyszłości.

  5. 5
    0
    ~ aa
    Wtorek, 10.08

    "marszałek Grzegorz Nowaczyk" ???

  6. 6
    0
    ~ a jak
    Wtorek, 10.08

    Zgoda jeśli Marszałek zrealizuje to co napisano w komentarzach np.wpis młEl. i młody , ja dodam więcej młodych na stanowiskach a starzy nie mają koncepcji tylko obiecują to na emeryturkę.

  7. 7
    0
    ~ wróć komuno, wróć
    Wtorek, 10.08

    Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.060585975647