Poniedziałek, 20.09.2021, Imieniny: Konstancja, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Od 1 marca miał być koniec teleporad dla seniorów i dzieci. Dlaczego tak się nie stało?

01.03.2021, 19:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Od 1 marca miał być koniec teleporad dla seniorów i dzieci. Dlaczego tak się nie stało?

Od dziś, 1 marca, teleporady miały być dostępne jedynie dla pacjentów między 7. a 64. rokiem życia. Seniorzy i dzieci po poradę do lekarza mieli stawiać się osobiście. Tak zapowiadał rząd. Na razie jednak nic się nie zmieniło. 

 

Zapowiadana przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowelizacja rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej zakładała, że część pacjentów wróci do systemu osobistych wizyt u lekarza. Miało to dotyczyć dzieci do 6. roku życia i dorosłych powyżej 65 lat. Zmiana miała wejść w życie 1 marca. Tak się jednak nie stało. 

 

Pomysł resortu zdrowia od razu nie spodobał się zarówno pacjentom, których zmiana miała dotknąć, jak i lekarzom, którzy przekonywali, że to oni powinni decydować o tym, kiedy jest potrzeba wizyty osobistej, a kiedy wystarczy teleporada. - Te przepisy są zbyt sztywne. Teleporady się sprawdziły. Dzięki temu nie mieliśmy sytuacji, że wszyscy tłoczyli się w poczekalni. Teraz to się zmieni. Nowe przepisy wprowadzone przez ministerstwo będą miały taki efekt, że przychodnie znów będą pełne - najmłodsi i najstarsi stanowią przecież większość naszych pacjentów - mówił jeden z elbląskich medyków (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). 

 

MZ ze wszystkim zmian się nie wycofuje, jednak wejdą one w życie później, niż początkowo planowano. Resort zdrowia zamierza również uwzględnić głosy medyków. Jak się dowiedzieliśmy, nadal trwają prace nad nowymi rozwiązaniami w podstawowej opiece zdrowotnej. 

 

Prace nad ostatecznym kształtem docelowych rozwiązań, ujętych w przedmiotowej nowelizacji standardu, są na końcowym etapie. Termin 1 marca br. był przewidywaną datą wejścia w życie przedmiotowej nowelizacji. Mając na uwadze, że jest ona nadal procedowana, celem wypracowania najlepszych rozwiązań, ww. termin ulegnie stosownemu przesunięciu. Jednocześnie informuję, że finalna wersja rozporządzenia zostanie opublikowana na stronie RCL w momencie skierowania aktu do ogłoszenia

 

- informuje Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia. 

Przypomnijmy.  System teleporad w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, w miejsce wizyt osobistych, wprowadzony ze względu na pandemię funkcjonuje od marca ubiegłego roku.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Toni
  Poniedziałek, 01.03

  Zajekur..abiście

 2. 2
  --1
  ~ Iza
  Poniedziałek, 01.03

  Puśćmy seniorów w kolejki do lekarza. ZUS się ucieszy...

 3. 3
  +18
  ~ Azi .
  Wtorek, 02.03

  Przypominam niektórym, że do lekarza chodzą nie tylko emeryci i renciści. A obecnie u nas największym problemem jest właśnie nieodpowiednie funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. Praktycznie to nie funkcjonuje, a w przypadku osób z poważnymi schorzeniami, a te dotyczą osoby w różnym wieku, w tym dzieci, to tolerowanie tego fatalnego systemu doprowadzi do klęski.

 4. 4
  +20
  ~ zzzz
  Wtorek, 02.03

  teleporady to absurd...pacjenci bez opieki medycznej od początku pandemii dlatego tyle osób umiera

 5. 5
  +12
  ~ hm
  Wtorek, 02.03

  Google zatem powinno pobierać nasze składki zdrowotne.

 6. 6
  +6
  ~ Bo to
  Wtorek, 02.03

  Bo to jest Elbląg i nie kwapia się by zabrać się wreszcie do pracy. Przychodnie ,biura na co wy czekacie. Montować pleksy i do roboty.

 7. 7
  +8
  ~ emeryt 67
  Wtorek, 02.03

  Taki system obsługi pacjenta bardzo podoba się tym w białych fartuchach.

 8. 8
  +9
  ~ xyz
  Wtorek, 02.03

  bo w h,,,,,a lecą

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.