Wtorek, 28.09.2021, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Skutki uboczne po szczepionce przeciw COVID-19. Ilu elblążan się na nie uskarżało?

17.02.2021, 20:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Skutki uboczne po szczepionce przeciw COVID-19. Ilu elblążan się na nie uskarżało?

Ból, zaczerwienienie skóry, a wyjątkowo powiększone węzły chłonne... Na to uskarżali się elblążanie, u których zaobserwowano skutki uboczne po szczepieniach przeciw COVID-19. Sprawdzamy, ile w naszym mieście odnotowano takich przypadków i czy dotyczyły one również nauczycieli, o których obecnie jest najgłośniej.

 

Informacja o nauczycielach uskarżających się na skutki uboczne po szczepieniach obiegły media. Takie przypadki odnotowano między innymi w Olsztynie. W Elblągu pierwsza dawka AstryZeneki podawana jest pedagogom od poniedziałku. Czy w naszym mieście wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne i jak często w ogóle dochodzi do takich sytuacji?
 

Jak informuje Marek Jarosz Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu, do tej pory żaden z zaszczepionych nauczycieli nie uskarżał się na skutki uboczne po otrzymaniu zastrzyku. 

 

Do tej pory nie otrzymaliśmy ani jednego zgłoszenia o niepokojących objawach poszczepiennych u osób zaszczepionych AstraZeneką

 

- mówi Marek Jarosz. 

 

Nie oznacza to jednak, że w Elblągu do tej pory u nikogo nie zaobserwowano niepożądanych odczynów poszczepiennych. W naszym mieście do tej pory odnotowano cztery takie przypadki (dane z najnowszego raportu o NOP Ministerstwa Zdrowia). Osoby te uskarżały się na zaczerwienie i ból odczuwalny w miejscu wkłucia, a w jednym przypadku również na powiększenie węzłów chłonnych. 
 

Tylko niewielki procent osób zaszczepionych uskarża się na skutki uboczne po zastrzykach. Lekarze podkreślają, że te nie są powodem do niepokoju, bo objawy niepożądane są naturalną reakcją organizmu. Od początku akcji szczepień w całym kraju wykonano 2 230 117 szczepień, a zgłoszono 1950 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 1635 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Odnotowano również blisko 10 zgonów wśród osób, którym podano szczepionki, te sytuacje są w tej chwili wyjaśniane. 

W Elblągu do tej pory wykonano 8 650 szczepień. Zdecydowana większość z nich preparatami  Pfizera i Moderny. Szczepienia nauczycieli, którym podawana jest szczepionka AstryZeneki, rozpoczęły się w poniedziałek (15 lutego). Chęć zaszczepienia się zgłosiło do tej pory około 60 proc. pracowników szkół z pierwszej uprawnionej do tego grupy obejmującej nauczycieli wychowania przedszkolnego, pomoc nauczyciela, pomoc wychowawcy, nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, placówek specjalnych, nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz pracowników pedagogicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych. Szczepienia są prowadzone w elbląskich szpitalach. 

 

Od poniedziałku w naszym punkcie szczepień zaszczepiono pierwszych 96 osób kadry pedagogicznej z Elbląga i okolic. Łącznie do szczepień przeciwko COVID-19 w naszym szpitalu zostało zgłoszonych 739 pedagogów szkół, przedszkoli i żłobków. Przewiduje się, że dziennie  będzie szczepionych około 100 nauczycieli

 

- informuje Karol Wądołowski, zastępujący Rzecznika Prasowego WSZ w Elblągu.

 

Jak rozpoznać NOP? Niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najczęściej spotykamy się z łagodnymi przypadkami. Co to oznacza w praktyce? Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie. Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --7
  ~ Yuki
  Środa, 17.02

  Moj kolega wzioł na bul kregoslupa Ketonal.Miał rozwolnienie przez 4 dni Poprostu z kibelka nie wychodził.Może ktoś to nagłosnić w mediach ogólnopolskich.

 2. 2
  +4
  ~ rex
  Środa, 17.02

  Oczywiście, że nikt się nie uskarżał po zrobieniu zastrzyku, ale na drugi dzień już tak. Radzę podpytać nauczycieli, akurat znam kilku, którzy wylądowali na niekrótkim L4.

 3. 3
  --3
  ~ Holo
  Środa, 17.02

  Kaszanka po 6,57 jest w sklepie na ogólnej. Dobra. Gdyby nie to samo co do mnie piszecie że nie ma chętnych do pracy w zespole placówek oświatowych na terenie obiektu także możliwość grillowania w odległości około dwóch tygodni.

 4. 4
  --9
  ~ bluselka
  Czwartek, 18.02

  Skutki uboczne sa notowane w jednym przypadku na 200 000 szczepien. Rex - widac jaka etyke reprezentuja nauczycile na L4

 5. 5
  --1
  ~ Odnotowano również blisko 10 zgonów
  Czwartek, 18.02

  Gratulacje

 6. 6
  +2
  ~ oko
  Czwartek, 18.02

  W WB zaszczepiono ponad 15 % populacji , ale nie są oni członkiem UE.

 7. 7
  +6
  ~ m.
  Czwartek, 18.02

  Bzdura! U mnie w pracy przeszło szczepienie ciężko 70% nauczycieli.

 8. 8
  +1
  ~ Do brukselka
  Czwartek, 18.02

  Jaka etyka kobieto, tych ludzi porządnie siekło!

 9. 9
  +5
  ~ JAjoj
  Czwartek, 18.02

  W jednej ze szkół po szczepieniu tym cudem trzeba było odwołać radę pedagogiczną z powodu stanu po szczepieniu. Ciekawe ilu medyków by się tym zaszczepiło jakby im to zaproponowali zamiast Pfeizera?

 10. 10
  +1
  ~ Antek
  Czwartek, 18.02

  W życiu tego ***a nie dam sobie podać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.