Sobota, 18.09.2021, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Ratownicy medyczni wywalczyli podwyżki, ale... za małe. „We wszystkich miastach wojewódzkich odbędą się pikiety”

26.06.2017, 15:30:19 Rozmiar tekstu: A A A
 Ratownicy medyczni wywalczyli podwyżki, ale... za małe. „We wszystkich miastach wojewódzkich odbędą się pikiety”
fot. Ryszard Biel

Ratownicy medyczni w całej Polsce protestują. Walczą o podwyżki wynagrodzeń. Zaproponowane przez Ministerstwo kwoty nie rozwiązują problemu, bo ratownicy medyczni chcą dwa razy więcej.

W kwietniu rozpoczął się ogólnopolski protest ratowników medycznych. W Elblągu oflagowana została baza, a na karetkach pojawiły się naklejki z logiem protestu. - W takim zawodzie jak ratownik medyczny nie można sobie pozwolić na bardziej ostre formy protestu  - stwierdził Michał Missan, koordynator Działu Ratownictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.

Ratownicy medyczni walczą o podwyżki. Chcą docelowo zarabiać tyle, ile pielęgniarki. - Jak zwykle, w każdej grupie zawodowej, która protestuje, chodzi o pieniądze. Pielęgniarki mają swoje 4 razy 400 zł. I nie chodzi o to, że chcemy komuś zabrać. Sam mam żonę pielęgniarkę i bardzo się cieszę, że tak jest - zapewniał Michał Missan. - Natomiast w innych miastach, bo w Elblągu takich sytuacji nie ma, jest tak, że są zespoły ratownictwa medycznego, gdzie jeżdżą pielęgniarki i ratownicy medyczni. Mają takie same kompetencje,mogą robić to samo w zespole, ale ich płaca różni się. To nie buduje dobrej atmosfery w ramach jednego zespołu. Wręcz dzieli ludzi. Walka toczy się o to, aby to wyrównać.

Jak wyglądałoby to w praktyce? - W realiach naszego miasta trudno mówić o średnim wynagrodzeniu. W Dziale Ratownictwa Medycznego ratownicy medyczni są na umowach cywilnoprawnych. Nie pracują w godzinach etatowych i nie zarabiają etatowych pieniędzy. Ale te plus 1600 zł brutto na osobę by wyrównało różnicę między nami a grupą zawodową pielęgniarek. Ratownicy chcieliby w tym roku 800 zł i w przyszłym roku 800 zł, bo pielęgniarki w tym roku osiągną już 1200 zł dodatku, a w przyszłym roku 1600 - mówił Michał Missan.

Ratownictwo medyczne finansowane jest z budżetu państwa. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu przyznała, że otrzymała informację o wprowadzeniu podwyżek.

Od 1 lipca ratownicy  medyczni otrzymają 400 zł brutto na etat przeliczeniowy. To będzie do 30 czerwca 2018 r. A od 1 lipca 2018 r. następne 400 zł

– mówiła Elżbieta Gelert.

Czy taki stan rzeczy zadowala protestujących ratowników?

Kwoty zaproponowane przez Ministerstwo nie będą zaakceptowane przez środowisko. 30 czerwca mają odbyć się pikiety we wszystkich miastach wojewódzkich. U nas ma to być pikieta pod Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie. Z Elbląga będzie jechał autokar

– informuje Michał Missan.


W Elblągu w sumie pracuje ok. 100 ratowników medycznych.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ ...
  Poniedziałek, 26.06

  To kompletnie demagogiczne , takie porównywanie do innych grup zawodowych . Każdy z nas zarabia za mało i mógłby zrobić to samo , wskazać na onych , co to mają więcej i chcieć tyle samo . Czy to oznacza , że wszyscy dostaniemy takie podwyżki , jakie się nam zamarzą ? Trochę umiaru proponuję .

 2. 2
  +1
  ~ a
  Poniedziałek, 26.06

  Pani/pan chyba nie wie co pisze, proponuję zacząć pracę jako ratownik, 400 godzin miesięcznie zeby oplacalo sie pracowac w zawodzie, bez urlopu, chorobowego czy innych dogodnien. Czlowieka nie ma w domu, ryzykuje zycie żeby ratować innych. Takim ludziom należy się dobra płaca.

 3. 3
  --4
  ~ Olo
  Wtorek, 27.06

  Czy ktoś tym ludziom przystawiał pistolet do głowy i kazał zostać ratownikiem ? I te dziecinne ŻALE od "a" - proponuję zacząć pracę jako ratownik , to samo piszą nauczyciele , pielęgniarki , policjanci itp itp. DOROŚNIJ DZIECIAKU

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.