Niedziela, 21.04.2024, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Kierowcy utknęli w korkach. "Z Gronowa Górnego do Elbląga jedzie się prawie godzinę" [aktualizacja]

29.11.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kierowcy utknęli w korkach. "Z Gronowa Górnego do Elbląga jedzie się prawie godzinę" [aktualizacja]
Źródło: KMP Elbląg

- Droga do domu powinna mi zająć 5,10 minut. Tymczasem teraz dodatkowe 45 minut stoję w korku - mówi pan Marek, elblążanin pracujący w Gronowie Górnym. Utrudnienia to efekt remontu ul. Szafirowej. Ruchliwa w normalnych warunkach droga teraz w godzinach szczytu jest całkowicie sparaliżowana, przekonuje Czytelnik info.elblag.pl.

 

 

 

Sytuacja wygląda tak, że o godzinie 14, gdy kończą zamianę pracownicy DRE (to duża fabryka drzwi działająca w Gronowie Górnym - przyp. red.) i ruszają do domów, ul. Szafirowa całkowicie się korkuje. W normalnych warunkach droga z pracy do domu do Elbląga, na ul. Sadową zajmuje mi do 10 minut, a teraz jest to ponad 45 minut. Mój kolega dojeżdżający na Zawadę wraca teraz 1,5 godziny. To, co tutaj się dzieje to jakaś masakra. W tej chwili, w tych godzinach szczytu, drogowcy kierują już ruchem ręcznie, wcześniej były światła, ale te światła niewiele dawały. Chciałbym wiedzieć, jak długo potrwa jeszcze ta sytuacja

 

- pyta Czytelnik info.elblag.pl.

 

 

 


Ul. Szafirowa to najważniejszy i najbardziej uczęszczany ciąg komunikacyjny w Gronowie Górnym, ale też i najbardziej problematyczny. Przez lata mieszkańcy tej ulicy domagali się jej remontu i wprowadzenia nowych rozwiązań, które ograniczą ruch pod ich oknami i sprawią, że w tym miejscu będzie bezpieczniej. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Remont ulicy rozpoczął się całkiem niedawno (wcześniej prowadzono tam prace związane z budową sieci kanalizacyjnej). To sprawiło, że jeszcze częściej w tym miejscu tworzą się korki, a pokonanie Szafirowej wymaga od kierowców więcej cierpliwości.

 

 

 

 

Zarząd Dróg Powiatowych w Pasłęku, który jest zarządcą również ul. Szafirowej, przypomina, że na czas remontu to wykonawca odpowiada za jej funkcjonowanie.

 

 

 

 

To w tej chwili nie jest droga, ale plac budowy. Do momentu kiedy nie zostanie skończony remont, i zostanie droga oddana do użytku, za funkcjonowanie tej drogi odpowiada wykonawca, firma Colas. My możemy oczywiście interweniować u niego. Tutaj jednak nie ma możliwości utworzenia objazdu i stąd problem. Wiemy, że w tym miejscu dochodzi do różnych incydentów. Są np. sytuacje, że mieszkańcy nie stosują się do świateł, wjeżdżają na czerwonym i blokują w ten sposób innych. Wykonawca nie ma możliwości karania takich kierowców, więc wzywa policję. Takich sytuacji było już kilka w tym miejscu

 

 

- mówi Grzegorz Daszkiewicz, kierownik sekcji dróg i mostów ZDP w Pasłęku.

 

 

O zachowanie ostrożności zapelowała do kierowców policja. - W Gronowie Górnym na ul. Szafirowej trwają prace związane z remontem drogi. Utrudnienia w ruchu panują szczególnie w godzinach popołudniowych, gdy zwiększa się natężenie ruchu. Pamiętajmy stosujmy się do znaków tymczasowej organizacji ruchu oraz poleceń osób kierujących tym ruchem. Za jakiś czas będzie tam już nowa nawierzchnia - czytamy na fanpage'u Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

 

 

 

 

Zgodnie z umową wykonawca powinien zakończyć remont ulicy Szafirowej do marca przyszłego roku.

 

 

 

 

Termin zakończenia prac jest do 1 marca 2024 roku. Mamy jednak zapewnienie ze strony wykonawcy, że robią wszystko, aby zakończyć ten remont wcześniej. To jednak będzie zależało od warunków pogodowych. Warto też dodać, że wykonawca dopiero na przełomie września i października wykonawca mógł wejść na plac budowy i rozpocząć prace. Gmina Elbląg o trzy miesiące przedłużyła budowę kanalizacji w tym miejscu. Gdybyśmy weszli na drogę w maju, jak było to planowane, w tej chwili byłoby już po robocie

 

- wyjaśnia kierownik Grzegorz Daszkiewicz.

 

 

 

Czy zakończenie remontu ul. Szafirowej rozwiąże problem korków? - My nie zwiększymy przepływu samochodów na ul. Szafirowej, tylko wyremontujemy ulicę, podwyższając jakość drogi i bezpieczeństwo użytkowników - podkreśla przedstawiciel Zarządu Dróg. - W tym miejscu zawsze był korek. Teraz ruch w tym miejscu jest coraz większy, bo wokół Gronowa powstaje coraz więcej nowych domów. Będzie jeszcze gorzej, jak gmina wyda jeszcze tysiąc zezwoleń na budowę kolejnych domów. Osoby, które decydują się na inwestycję w takim miejscu, muszą sobie zdawać sprawę, że tutaj nie ma infrastruktury drogowej dostosowanej do ilości mieszkańców. Alternatywą byłaby budowa dodatkowej drogi przejazdowej, np. od ul. Opalowej.

 


O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również wykonawcę. Na odpowiedź czekamy.

 

 

 

AKTUALIZACJA [4.10]

 

 

 

Odpowiedź Colas Polska Sp. z o.o.:

 

 

Na terenie budowy obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu zgodna z projektem zatwierdzonym przez Inwestora. Zgodnie z tym projektem dopuszczone jest prowadzenie robót przy zastosowaniu połówkowego zamknięcia jezdni i kierowanie ruchem przy zastosowaniu sygnalizacji świetlnej. W celu zminimalizowania tworzących się korków skróciliśmy długości zamkniętych odcinków drogi do 300 m, dodatkowo w skrajnych przypadkach ręcznie kierujemy ruchem, aby usprawnić płynność ruchu.

 


Wykonawca przejął plac budowy w dniu 12.09.2023 i wtedy rozpoczęły się prace. Obecne zaawansowanie robót wynosi ok. 40 % dla robót brukarskich, zakończone zostały prace związane z remontem urządzeń odwadniających, uzupełniono konstrukcję bitumiczną  w miejscach po wykonanych przepustach oraz na wzmocnieniach krawędzi jezdni.

 


Z uwagi na obecnie panujące warunki atmosferyczne, które uniemożliwiają wykonywanie robót prace zostały wstrzymane. Umowny termin zakończenia prac to 01.03.2024r.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (44)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +41
  ~ Koszmar
  Środa, 29.11

  Tam od paru lat jest cyrk. Ale to się teraz dzieje to o pomstę wola. Ile czasu można latać jedna drogę

 2. 2
  +22
  ~ mieszkaniec Gronowa G
  Środa, 29.11

  dobrą porę wybrali

 3. 3
  +24
  ~ Hania
  Środa, 29.11

  To co się dzieje w Gronowie przed 8 i po 16, kiedy większość ludzi wraca z pracy do Elbląga lub do domu w Gronowie to jakiś cyrk i to nie jest jakaś nowa sytuacja, wieczne przebudowy i remonty trwają tu drugi rok.

 4. 4
  +7
  ~ Beryl
  Środa, 29.11

  Się cieszcie ,że nie ma już wysypiska.Bo nie dość ,że korki były by wieksze,to jeszcze bardzo śmierdzące i pranko codzienne.

 5. 5
  +17
  ~ H64
  Środa, 29.11

  Elbląg nie jest przygotowany na zwiększony ruch a co dopiero gronowo takie władze wybieracie tak macie

 6. 6
  +17
  ~ Dr. DRE
  Środa, 29.11

  Mija rok jak nie pracuje w Gronowie, a już rok temu kopali ulicę i chodniki i również tworzyły się kork. I niech nie opowiadają, że tylko kanalizację robili, bo przejścia już wtedy zrobili.

 7. 7
  +19
  ~ Mieszkaniec
  Środa, 29.11

  To wszystko prawda... tę drogę robią tak bez sensu, że aż trudno to skomentować... co chwila coś kopią, potem zalewają asfaltem i za kilka dni znowu rozkopują w tym samym miejscu.... dojazd do Elbląga już od dawna to jeden wielki korek...dramat

 8. 8
  +5
  ~ Poiuy
  Środa, 29.11

  Z Sadowej do Dre są niecałe 4 km. Spacerem to max godzina. Chyba bym wolał chodzić na piechotę niż tyle samo czasu jechać 4 km

 9. 9
  +2
  ~ mis
  Czwartek, 30.11

  jak droga dziurawa zle jak remontuja tez zle to kiedy bedzie dobrze?a o tej porze roku remont drogi to zly pomysl

 10. 10
  --2
  ~ Gość
  Czwartek, 30.11

  Jak każdy cebulak MUSI autem jechać na siłę to nie dziwota, że korki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0312969684601