Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Protest w Gronowie Górnym. Mieszkańcy na godzinę zablokowali ul. Szafirową

23.04.2019, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Protest w Gronowie Górnym. Mieszkańcy na godzinę zablokowali ul. Szafirową
Fot. Ryszard Biel

Mieszkańcy Gronowa Górnego (gmina Elbląg) dziś, 23 kwietnia, na godzinę zablokowali ruchu na ulicy Szafirowej. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę na problem, z którym zmagają się od lat. Chodzi o duże natężenie ruchu w tym miejscu oraz TIR-y jeżdżące dzień i noc tuż pod ich oknami.

Tutaj jest zwyczajnie niebezpiecznie. W tym miejscu jest ograniczenie do 30 km/h. Kierowcy jednak niewiele sobie z tego robią. Jeżdżą tak szybko, że naprawdę czasem strach przechodzić przez ulicę. Dlatego protestujemy. To jest problem, z którym żyjemy od lat. Chcemy, aby wreszcie coś z tym zrobiono

- mówi jedna z mieszkanek Gronowa Górnego, uczestnicząca w akcji.

Ulica Szafirowa jest jedną z głównych ulic Gronowa Górnego. Zdaniem mieszkańców, graniczącej z Elblągiem miejscowości, również jedną z niebezpieczniejszych. Jak podkreślają, ruch na niej jest tak duży, jak na autostradzie. Tędy kierowcy aut osobowych, a także ciężarówek omijają ekspresową siódemką. Jeśli do tego dodać wąskie chodniki, a te i tak nie są wszędzie, brak ścieżek rowerowych, sytuacja robi się bardzo poważna.

Mieszkańcy z problemem zmagają się od lat. Teraz jednak chcą doprowadzić do jego rozwiązania. Najpierw postanowili zwrócić uwagę na swoją sytuację. Dziś (23 kwietnia) zorganizowali blokadę ulic Szafirowej. Przez godzinę, od godz. 14.30, około trzydziestu osób spacerowało po przejściu dla pieszych. Kierowcy, którzy chcieli w tym czasie przejechać przez Gronowo, byli kierowani objazdami.

Problem jest duży. Myślę jednak, że wspólnymi siłami możemy doprowadzić do jego rozwiązania. Nie będzie to łatwe, ale są rozwiązania, które można tutaj zastosować. Spowalniacze, sygnalizacja świetlna, oświetlone pasy, lepsze oświetlenie w ogóle, to wszystko byłoby dużym plusem. Tutaj jest niebezpiecznie. Tylko czekać aż dojdzie do jakiegoś potrącenia, nieszczęścia. Tego nie chcemy, dlatego walczymy

- mówi sołtys Agnieszka Grecka.

25 kwietnia, w czwartek, w Gronowie Górnym planowane jest spotkanie wiejskie w sprawie ul. Szafirowej. Zaproszono na nie również władze powiatu (to właściciel drogi), wójta gminy Elbląg, a także przedstawiciela powiatowego zarządu dróg.

Ten protest, na dwa dni przed spotkaniem, zorganizowaliśmy też po to, aby osoby, które mogą nam pomóc w rozwiązaniu problemu, potraktowały mieszkańców poważnie

- dodaje sołtys Gronowa Górnego.

Mieszkańcy zapowiadają, że jeśli spotkanie nie przyniesie nic nowego, blokady ul. Szafirowej będą organizowali cyklicznie.

Tutaj trzeba mieszkać, żeby zrozumieć nasz problem. TIR-y jeżdżą tędy dzień i noc. Cały dom dosłownie się trzęsie, a że ta droga jest nierówna, więc i hałas jest okropny

- dodaje mieszkaniec ul. Szafirowej.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Protest w Gronowie Górnym ( zdjęć 24 )
Dodano: 2019-04-23 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ Dziku
  Wtorek, 23.04

  Zapraszam na Królewiecką koło 2 LO tu lat jeżdżą tramwaje, jest niebezpiecznie, głośno, i trzęsą się budynki. Nikt nie narzeka każdy się przyzwyczaił. Jak była stara 7 nikt jakoś nie protestował? Zawsze można się przeprowadzić do Przezmarka lub dalej. Pobudowaliście domki przy samej ulicy i teraz macie pretensje.

 2. 2
  +1
  ~ anonim
  Wtorek, 23.04

  Kogo to obchodzi?To są problemy Gronowa a nie Elbląga.

 3. 3
  +1
  ~ djdj
  Wtorek, 23.04

  Dlaczego mimo upływu tylu lat Gronowo Górne wciąż nie zostało wchłonięte w granice administracyjne miasta, tak jak Próchnik czy Rubno? To już dawno powinna być normalna dzielnica Elbląga a nie jakaś miejska wieś.

 4. 4
  +4
  ~ Oszczędność
  Środa, 24.04

  Zlikwidować urzedy w Tych miejscowościach koło Elbląga już są oszczędności, a te miejscowości byłyby dzielnica mi Elbląga. Politycy tego nie zauważają a przecież walczymy z nadmiarem biur i urzędów.

 5. 5
  +6
  ~ zx
  Środa, 24.04

  Sądzę, że natężenie ruchu TIR-ów, wynika w głównej mierze z istnienia bardzo dobrego i taniego baru przy stacji paliw łukoi przy Komorowie. Kierowcy w tym celu zjeżdżają z S7. Ponadto, jeżeli taki pojazd zatankuje 200l, to kierowca ma obiad za darmo. Jak się jedzie starą 7-ką to przy tej stacji zawsze jest tych pojazdów dużo. Często też tam zajeżdżam na golonkę (dwie w cenie jednej).

 6. 6
  +1
  ~ Adf
  Środa, 24.04

  @djdj hasło klucz - haracz od nieruchomości

 7. 7
  +2
  ~ Gnoom
  Środa, 24.04

  Mieszkam przy Grunwaldzkiej i też cała noc jeżdżą ciężarówki, żądam zamknięcia tej ulicy w porze nocnej i wybudowania tunelu dla pieszych

 8. 8
  +1
  ~ jan-49
  Środa, 24.04

  dlaczego ci ludzie budowali domy przy samej szosie myslenie nie boli

 9. 9
  +1
  ~ jurek w.
  Środa, 24.04

  Tylko, że 80 % samochodów ma rejestrację NEB

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6261751651764