Poniedziałek, 20.05.2024, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Przechodniu uważaj! Rowerzyści w Elblągu nagminnie łamią przepisy! - zobacz zdjęcia

26.06.2022, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przechodniu uważaj! Rowerzyści w Elblągu nagminnie łamią przepisy! - zobacz zdjęcia

Niestety coraz częściej dostrzegamy rowerzystów łamiących przepisy. Ciężko stwierdzić, czy robią to z premedytacją czy nie znają prawa o ruchu drogowym, dlatego przypominamy, jak należy zachowywać się podczas jazdy na rowerze. Zdjęcia rowerzystów łamiących przepisy.

 


Kodeks drogowy dla rowerzystów jasno określa zasady, jakimi powinien kierować się każdy, kto porusza się jednośladem. Art. 26, pkt 3. mówi, że "Kierującemu pojazdem zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych." W naszym mieście bez problemu można jednak dostrzec rowerzystów, którzy zamiast przeprowadzać swoje rowery przez przejścia dla pieszych po prostu przez nie przejeżdżają.


 
Często łamany jest także art. 33. pkt 1. informujący, że "Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.".


 
Oczywiście są wyjątki, w których rowerzyści mogą korzystać z chodników. Taka jazda dozwolona jest, gdy kierujący "opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)".

 


Niestety niejednokrotnie rowerzyści korzystający w wyjątkowych okolicznościach z chodnika nie zachowują szczególnej ostrożności. Jeżdżą za szybko i za blisko pieszych stwarzając potencjalne zagrożenie.

 


Apelujemy do pieszych o ostrożność a do rowerzystów o przestrzeganie przepisów.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Przechodniu uważaj! Rowerzyści w Elblągu nagminnie łamią przepisy ( zdjęć 20 )
Dodano: 2022-06-24 | _INFO_ELBLAG_PL
0

Komentarze do artykułu (44)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ ...
  Piątek, 24.06

  tylko nakręcacie hejt i karmicie tym trolli

 2. 2
  +16
  ~ menel
  Piątek, 24.06

  Winę za ten stan ponosi POLICJA. Lenistwo !

 3. 3
  +10
  ~ mieszkaniec
  Piątek, 24.06

  Gdzie jest policja na takich skrzyżowaniach powinno być więcej patroli

 4. 4
  +17
  ~ Janos
  Piątek, 24.06

  Tak jak wszędzie, są tacy jeżdżący przepisowo i tacy, którzy wszystkie przepisy maja gdzieś. Ale powinno być zabronione przejeżdżanie po przejściu dla pieszych na rowerze i hulajnodze nawet jeśli na przejściu jest wytyczona ścieżka rowerowa. Jest to bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla pędzących i nie zważających na nic.

 5. 5
  +10
  ~ ......
  Piątek, 24.06

  To może trzeba też poruszyć temat pieszych poruszających się po ścieżkach rowerowych. Nowa ścieżka wzdłuż Kościuszki nagminnie wykorzystywana przez pieszych, a zwróć uwagę to jeszcze wielkie oburzenie.

 6. 6
  +12
  ~ 12 lutego pod wasza siedziba...
  Piątek, 24.06

  naglosnijcie slrawe, tam potrzebne sa slupki, bramki, ciagle z ogromna szybkoscia tam jezdza rowerzysci mimo zakazu!! Elblag miasto dziwakow bez oglady! Wczoraj nawet slyszalam tam klotnie babka darla sie na rowerzyste pod swiatem dziecka, i miala racje bo nie powinni tamtedy jezdzic. Jest ciasno a juz przed biedronka rozpedzaja sie na maxa...naglosnijcie to

 7. 7
  --7
  ~ takżetego
  Piątek, 24.06

  "rzetelne" dziennikarstwo w pogoni za liczbą komentarzy i odsłon... :P

 8. 8
  --8
  ~ roweryk
  Piątek, 24.06

  alez sianie nienawisci i propagandy antyrowerowej. to miasto jest patologia. brak nalezytej,bezpiecznej infrastruktory rowerowej jest jednym z powodow powyzszej jazdy. przejscia dla peiszych powinny obligatoryjnie miec takze przejazdy rowerowe. ale np jadac ogolna droga dla rowerow mozna zostac kilkukrotnie potraconym przez kierowcow wyjezdzajaych z podporzadkowanych uliuczek. i to sie dzieje nagminnie

 9. 9
  +14
  ~ ls
  Piątek, 24.06

  Niestety, jaki kraj, takie prawo. Kierowca musi mieć prawo jazdy, badanie techniczne pojazdu, ubezpieczenie OC i tablice rejestracyjne. Rowerzyści i operatorzy tzw. sprzętu transportu osobistego są prawnie bezkarni. To chyba rodzi i potwierdza to przekonanie w większości przypadków. Zwłaszcza u panów przebranych za uczestnika peletonu wykształciła się taka bezkarność, tak się wczuwają, jakby jechali w wyścigu Tour de Pologne, mając przepisy i innych uczestników ruchu drogowego w okolicy siodełka.

 10. 10
  --9
  ~ noname
  Piątek, 24.06

  rowerzyści jeżdżą prawidłowo, pedalarze jak im się podoba mając innych uczestników ruchu gdzieś

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1100060939789