Poniedziałek, 27.03.2023, Imieniny: Lidia, Ernest, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Kolejny budynek ZBK gdzie mieszkańcy mają problem z gazem. Tym razem przy ul. Wyspiańskiego 27

18.12.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kolejny budynek ZBK gdzie mieszkańcy mają problem z gazem. Tym razem przy ul. Wyspiańskiego 27
Wielomiesięczny brak gazu w budynku przy ul. Wyspiańskiego 27 to kolejny problem, który zgłosiliśmy do Zarządu Budynków Komunalnych. Otrzymaliśmy podobne tłumaczenie, jak w przypadku zgłaszanego już braku gazu w budynkach przy ul. Malborskiej 59 i 81, Czerniakowskiej 14 i Stefczyka 5.


ZBK twierdzi, że w minionych latach w budynku przeprowadzane były tylko doraźne naprawy instalacji gazowej, które wskazywane były do realizacji przy obowiązkowych corocznych przeglądach. - W roku 2021 po wykonanych przeglądach technicznych instalacji gazowych (Wyspiańskiego 27– 28.08.2021 r.) zalecono natychmiastowe wyłączenie dostawy gazu z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców. Po analizie uznano, że remont instalacji we wskazanym zakresie jest nie opłacalny – informuje ZBK.
 
Zdaniem ZBK, ze względu na bardzo zły stan techniczny urządzeń i występujące liczne wycieki gazu wymagane są pilne remonty całych instalacji gazowych.
 
- Wskazano, iż instalacje wymagają optymalizacji zastosowanych średnic oraz zachowania odległości od przegrody. W wielu miejscach występuje brak możliwości oceny nieszczelności połączenia, co bezpośrednio wpływa na zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców. Otynkowane piony instalacyjne znajdujące się w częściach mieszkalnych utrudniają właściwą ocenę stanu technicznego instalacji gazowej, a to stwarza niebezpieczeństwo dla dalszego użytkowania instalacji.
Zasadnym było wyniesienie pionów do części wspólnych wraz układami pomiarowymi. Zastosowane elementy instalacji są niewłaściwym materiałem dla tego typu układów.
Zły stan techniczny infrastruktury gazowej uniemożliwia jej doraźną naprawę i ze względu na bezpieczeństwo lokatorów wymagana jest konieczność budowy nowych układów gazowych
 
– tłumaczy ZBK.
 
Co zostało zrobione w tej sprawie?
 
 
- W zaistniałej sytuacji przepisy wymuszają na właścicielu budynku obowiązek sporządzenia dokumentacji technicznych przez uprawnionego projektanta oraz uzyskanie wszelkich zgód administracyjnych na podstawie których można wybudować nowe instalację gazowe.
 
– tłumaczył ZBK.
 
Dla budynku przy Wyspiańskiego 27 przeprowadzone zostało postępowanie przetargowe na wykonanie projektów. - W pierwszym postępowaniu przetargowym prowadzonym na platformie zakupowej nie wpłynęła żadna oferta – podaje ZBK. - W drugim postępowaniu został wyłoniony wykonawca na realizację dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
 
Jak informuje ZBK przeprowadzono postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy na budowę nowych instalacji gazowych. - Podpisano umowy z wykonawcami robót. Zgodnie z zapisami umownymi wykonawcy niezwłocznie przystąpili do realizacji robót, na wykonanie instalacji mają 20 dni roboczych od dnia przekazania placu budowy – zaznaczył ZBK. - Informujemy, że wszyscy najemcy, którzy wykorzystują gaz do ogrzewania lokali czy przygotowywania posiłków otrzymali stosowne bonifikaty w opłacie czynszowej.
 
ZBK nie podało jednak dokładnej daty przekazania placu budowy, od którego należy liczyć 20 dni roboczych.
 
 
 
Pytania do Zarządu Budynków Komunalnych wysłaliśmy drogą mailową. Jako autora odpowiedzi na zadane pytania podano ZBK nazwę instytucji.
 
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +134
  ~ obserwator zdarzeń
  Sobota, 18.12

  Czy w ZBK jest dyrektor? Czy nadzór nad ZBK sprawuje jakiś wiceprezydent? Czy Prezydent Wróblewski zrobi wreszcie z tym porządek?

 2. 2
  +98
  ~ doniosłem na chwiałka
  Sobota, 18.12

  Czy dyr tej instytucji miejskiej nazywa się ZBK?

 3. 3
  +16
  ~ kjm
  Niedziela, 19.12

  ZBK wyburza budynki, może już czas na "wyburzenie" tegoż zarządu?

 4. 4
  +115
  ~ nowy dyrektor konieczny
  Niedziela, 19.12

  Kiedyś było tak jak aparatczyk był nieudacznikiem to trafiał na dyr PGR-u. A teraz nie ma PGR więc do ........... Prezydencie czekamy na Twój ruch. Radni a co Wy na to?

 5. 5
  --4
  ~ WMJ
  Niedziela, 19.12

  Kolejny budynek, w którym została naprawiona instalacja gazowa. Tylko kto do tego doprowadził?

 6. 6
  --2
  ~ Mieszkaniec
  Niedziela, 19.12

  Instalacja na tym budynku już dawno powinna zostać wymieniona. Jej stan techniczny był opłakany. Pan od przeglądu powedział, ze nie było remontów i teraz grozi wybuchem. Kazał zamknąc dopływ gazu. To sie pytam dlaczego nie wykonywano remontów nigdy w tym budynku. Przeciez to bezpieczenstwo nas mieszkanców.

 7. 7
  +78
  ~ nie wiem o co chodzi
  Niedziela, 19.12

  Chyba w żadnej instytucji w tym mieście, włączając urząd prezydenta nie ukrywa się nazwiska osoby odpowiedzialnej. Jak ktoś chce mieć stołek w budżetówce niech podpisze się z imienia i nazwiska. Nawet prezydenci tłumaczą się osobiście, a tutaj o co chodzi? Śmiesznie i nieprofesjonalnie to wygląda.

 8. 8
  +94
  ~ zmiany ,zmiany ,zmiany
  Niedziela, 19.12

  Pod tym zarządem jest całkowity upadek tego PGR-u Odwagi włodarzu.

 9. 9
  0
  ~ Dlugi
  Środa, 29.12

  zostaly wymienione rury na zewnatrz a do domu trzeba robic na wlasny koszt czy to tak mialo byc

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1716730594635