Niedziela, 11.06.2023, Imieniny: Bogumil, Malgorzata, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Dzicy lokatorzy elbląskich osiedli

03.10.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dzicy lokatorzy elbląskich osiedli
joda
Zatorze, Nad Jarem, Zawada, Osiedle za Politechniką, to największe sypialnie Elbląga. Bloki zamieszkuje większość mieszkańców naszego miasta. Ale czy tylko oni w nich mieszkają?
 
Bloki mieszkalne zajmują dużą część naszego miasta i są domem dla ogromnej ilości elblążan. Zakładając, że w jednym wieżowcu jest ponad 30 mieszkań, a każde zamieszkują tylko dwie osoby, to na kilkudziesięciu metrach kwadratowych gruntu żyje ponad 60 lokatorów. A jeżeli wieżowiec jest pięcioklatkowy, to liczba ta wzrasta do ponad 300.
 
Pomiędzy najwyższym piętrem a dachem bloku znajduje się około półtorametrową przestrzeń. Jak jest ona wykorzystana? Ze zdjęć jakie otrzymaliśmy od zaniepokojonej, tym co zobaczyła, czytelniczki wynika, że zamieszkują ją ptaki, które przestrzeń tę wykorzystują na budowę gniazd, wysiadywanie jaj, chowanie swojego potomstwa i … zostawiają całą masę odchodów.
 
- Nad moim mieszkaniem mieszkają ptaki. To nawet urocze jak nie widzi się tego co zostawiają w prezencie. Jaki wpływ ma to na ludzi? Dzieli nas od tego tylko płyta stropowa – pyta poruszona mieszkanka zasiedlonego przez ptaki bloku.
 
Zdania na temat ptasich odchodów są podzielone. Jedni bagatelizują problem, inni – w tym prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z Katedry Entomologii Stosowanej SGGW w Warszawie, który w wypowiedzi dla portalu murator.pl, ostrzega. „Odchody, pióra, padłe ptaki i gniazda gołębi miejskich należy dokładnie usunąć, gdyż stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.” Namawia też do zachowania szczególnej ostrożności, „aby pył nie przedostał się np. z poddasza do pomieszczeń, w których przebywają ludzie i do pomieszczeń produkcji żywności i pasz.”
 
Słuchając wypowiedzi eksperta i widząc, jak wygląda ilość zgromadzonych przez lata śladów pozostawianych przez ptaki, nie dziwi niepokój czytelniczki.
 
Aktualnie na Zawadzie, skąd dotarły do nas niepokojące sygnały, prowadzone są prace termomodernizacyjne budynków, wymieniane są windy, montowane uruchamiane samoczynnie oświetlenie, czy planowane jest również uprzątnięcie zaniedbanych pomieszczeń z nieobojętnych dla zdrowia ptasich odchodów? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo”.
 
„Przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych stropodach zastanie oczyszczony. Otwory wentylacyjne były zabezpieczane w latach poprzednich przez pracowników Spółdzielni od wewnątrz oraz będą zabezpieczone kratkami wentylacyjnymi w procesie termomodernizacji budynku w 2020r.” – czytamy w odpowiedzi przesłanej przez Sławomira Łopieńskiego ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo”
 
Ptaki stanowią ważny element ekosystemu i są bardzo potrzebne choćby po to, by w naturalny sposób dokonywać selekcji populacji owadów. Gdzie zamieszkają ptaki, którym zostanie uniemożliwione gniazdowanie w blokach mieszkalnych? Czy Spółdzielnia zadba również o zwiększenie zadrzewienia osiedla tak, by ptasi lokatorzy mogli zamieszkać w naturalnych warunkach?
 
„ SM „Zakrzewo” sukcesywnie dokonuje i dokonywać będzie nowych nasad zieleni na terenie osiedla Zawada, wykonując decyzje środowiskowe Urzędu Miasta – zapewnia Sławomir Łopieński. - Na rok 2019 przewidziano do nasadzeń 43 szt. drzew iglastych i liściastych oraz 70 m² krzewów iglastych.”
 
Wszystko wskazuje na to, że SM „Zakrzewo” uwzględniła w swych działaniach modernizacyjnych również dzikich lokatorów osiedla. Po ich przeprowadzeniu mieszkańcy będą mogli być spokojni o zdrowie i skupić się na delektowaniu ptasimi koncertami.
 

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Dzicy lokatorzy bloków ( zdjęć 13 )
Dodano: 2019-10-03 | fot. joda
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 03.10

  Zawada to nie sypialnia.Redaktor cos przespal w tym temacie.To najbardziej zyjace osiedle w miescie z centrum i zaglebiem handlowo-edukacyjno-zdrowotnym.Sa tu szkoly,przedszkola,przychodnie zdrowia,galerie handlowe,banki,apteki i wlasciwie male miasteczko w miescie czyli caly ruch i kierunek zakupowy jest wlasnie w kierunku Zawady.Jak nie musze to tygodniami nie zapuszczam sie w kierunku 1 maja i Hetmanskiej.Do pracy tez wszedzie z Zawady nie jest daleko.Pozdrawiam.

 2. 2
  0
  ~ zdegustowana ptasia kupa
  Czwartek, 03.10

  Nad Jarem Korczaka, Tuwima nie było gołębi. Teraz już są, nawet w kominach. Bo jakiś dobrodziej ciągle wysypuje im kupe żarcia.

 3. 3
  +6
  ~ Kolonializm?
  Czwartek, 03.10

  Jednak nadal panuje opinia, że największe dzielnice miasta są sypialniami. To jest archaiczne myślenie, ta sytuacja nie występuje praktycznie w żadnym mieście, nawet w Pasłęku tzw Dzielnica Ogrodowa ( nazwa od ulicy) stanowi niezależny kompleks aglomeracyjny. Jeśli chodzi o nasze miasto żadna z wymienionych dzielnic nie może zostać określona mianem sypialni. Takie opinie wygłaszają głównie ci, którzy z rożnych względów zatrzymali się na poziomie wiedzy z początku lat osiemdziesiątych ubieglego wieku. To, że w tych rejonach mieszka najwięcej ludzi nie oznacza, że są one tym co zawarto w artykule. To samodzielne, niezależne KOMPLEKSY. Jest to zgodne z ogólnymi trendami i ten system stosują na całym świecie. Tego rodzaju dzielnice traktowane są jako swego rodzaju miasta.

 4. 4
  --5
  ~ Victime
  Czwartek, 03.10

  ~ mieszkaniec, masz rację to nie sypialnia, tam nie da się spać normalnie, za nic w świecie nie zamieszkałbym w ty blokowisku.

 5. 5
  0
  ~ IWO
  Piątek, 04.10

  Chyba delektowaniu ptasimi odchodami . Pan ze spółdzielni stwierdził że ptaszki też muszą żyć , a tych wstrętnych gołębi już dawno jest więcej niż mieszkańców. Obsrane samochody , balkony to jest nasze życie na osiedlu Zawada. Liczą się ptaszki nie mieszkańcy. I Ci nawiedzeni karmiciele ptaszków i kotków. Śmiech na sali że one będą łapać owady. W jakim celu skoro dostają żarcie pod nos.

 6. 6
  0
  ~ anonim
  Piątek, 04.10

  Mieszkam na Zawadzie i w bloku.Nie wyobrażam sobie mieszkać nigdzie indziej.Tym co ptaszki przeszkadzają niech zamieszkają na wsi tam napewno nie robią kupki. :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.382138967514