Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Cztery miesiące walczył z urzędnikami, by móc legalnie pracować w Elblągu! (Interwencja INFO i senatora Jerzego Wcisły!)

28.11.2018, 07:00:03 Rozmiar tekstu: A A A
Cztery miesiące walczył z urzędnikami, by móc legalnie pracować w Elblągu! (Interwencja INFO i senatora Jerzego Wcisły!)
Jean Claude Essomba Ondoua do Elbląga przyjechał w 2014 r. Został piłkarzem Klubu Concordia Elbląg, w którym grał kilka lat. To w naszym mieście poznał wybrankę serca - Agnieszkę, z którą ma syna. Niestety założenie rodziny i wieloletnia legalna praca nie gwarantowały Mu przedłużenia pozwolenia na pobyt w Polsce. Przez kilka miesięcy walczył z urzędnikami. Jednak interwencja INFO oraz senatora Jerzego Wcisły sprawiły, że sytuację udało się rozwiązać w ciągu tygodnia.
 
Agnieszka Walczak i Jean Claude Essomba Ondoua są parą od kilku lat. Trzy lata temu na świat przyszedł ich syn. Ten fakt przypieczętował plany Jeana – to w Elblągu chce żyć i pracować. Niestety ani założenie rodziny ani kilkuletnia legalna praca w Klubie Concordia Elbląg nie była dla urzędników Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie dostatecznym powodem do tego, aby wydać Jeanowi kartę pobytu tymczasowego.
 
Wszystko zaczęło się na początku lipca br. Jean chcąc otrzymać możliwość dalszej pracy w naszym mieście udał się do Olsztyna, do Urzędu Wojewódzkiego.
 
To niesamowite, że ciągle były jakieś problemy. Ciągle im czegoś brakowało, coś trzeba było dosyłać
 
– zaznaczyła Agnieszka.
 
Niestety lista niezbędnych dokumentów była wciąż zmieniana. Gdy tylko Jean dosyłał dokument, który żądali urzędnicy, po miesięcu okazywało się, że potrzeba jeszcze innego pisma. - Z naszej strony nie było żadnego problemu, bo wszystko to, co mieliśmy złożyć, złożyliśmy osobiście w Olsztynie. Później dosłaliśmy dwa brakujące dokumenty i wydawało nam się, że już wszystko będzie dobrze – mówił Jean.
 
Mijały miesiące i nic się nie zmieniało. Urzędnicy wciąż nie wydawali karty tymczasowego pobytu, co wiązało się z tym, że Jean nie mógł w tym czasie podjąć legalnej pracy. Za co miał się zatem utrzymywać przez ponad cztery miesiące?
 
- Miesiąc czekaliśmy na odpowiedź z Urzędu. Przychodziła informacja np. że mamy im przedstawić dokumenty, na podstawie których Jean przyjechał do Polski. A to były dokumenty, które już były w Urzędzie. Zawoziliśmy je w lipcu, za pierwszym razem, kiedy osobiście byliśmy w Olsztynie – opowiadała Agnieszka. - Ciągle prosili o jakieś dokumenty. Również o te, które już były składane.
 
Sytuacja trwała do listopada. To wtedy Agnieszka opowiedziała nam całą historię. Widząc, że rozwiązanie tej sytuacji tkwi w chęciach urzędników, a nie w kwestii formalnej skontaktowaliśmy Jeana i Agnieszkę z senatorem Jerzym Wcisłą.
 
- O pomoc w rozwiązaniu swoich problemów często proszą osoby, których kłopoty wymykają się ze standardów. Takim problemem była sprawa młodego obywatela Kamerunu, który przebywał w Polsce jako sportowiec, ale gdy wystąpił o zgodę na pobyt, bo jest ojcem dziecka mieszkanki Elbląga zaczęły się kłopoty. Procedura się przedłużała, a bez jej zakończenia nie mógł ani podjąć pracy, ani kontynuować kariery sportowej – opowiadał Jerzy Wcisła, który spotkał się z Jeanem i Agnieszką obiecując pomoc w szybkim rozwiązaniu sprawy.
 
Senator skontaktował się z wicewojewodą, który osobiście zainterweniował w tej sprawie.
 
Na szczęście, przy wsparciu wicewojewody, udało się przyspieszyć procedury i po kilku dniach mężczyzna otrzymał upragnione dokumenty. Cieszę się, że mogłem pomóc i rodzinie i młodemu Kameruńczykowi
 
– dodał Jerzy Wcisła.
 
Sprawę udało się zakończyć w ciągu tygodnia. - Jesteśmy bardzo wdzięczni senatorowi za tak szybkie spotkanie się z nami i interwencje. Przez kilka miesięcy borykaliśmy się z tym problemem, a teraz możemy odetchnąć z ulgą. Jean dostał dokumenty na trzy lata – mówiła Agnieszka.
 
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 24

%75.0 %25.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Jdjdj
  Środa, 28.11

  Y.... polskie urzędy

 2. 2
  --16
  ~ pytam się
  Środa, 28.11

  A jakiej pracy ten pan poszukuje? Tylu już "obcych" jest zatrudnionych w Elblągu bez problemów. Gra w piłkę nie jest typową pracą, a chyba i tak my za piłkarzy płacimy.

 3. 3
  +1
  ~ sczurek
  Środa, 28.11

  przestańcie na siłę promować tego Wcisłę, już i tak jest spalony w naszym mieście, i słusznie

 4. 4
  +10
  ~ jp
  Środa, 28.11

  Te prawo bylo uchalane za rzadow PO wiec co Wcislo wtedy robil spal ze teraz musi interweniowac glupkow z nas robicie i z Wcisly .Schowajcie sie razem z nim

 5. 5
  +9
  ~ Dariusz Babojć
  Środa, 28.11

  Tak, a po mimo upływu lat wieża widokowa na jezioro Drużno przy szlaku wodnym św. Wojciecha nadal nieodbudowana bo senator nie widzi potrzeby interweniowania? Eh życie.

 6. 6
  +4
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Środa, 28.11

  Bardzo nam przykro z powodu braku empatii. Przekonał się co to jest urząd województwa w Olsztynie gdy patent z Elbląga. My to wiemy od dawna, w zasadzie od początku województwa z nazwy tylko warmińsko mazurskiego. Bo życzliwość, przychylność i kompetencje tam obejmują tylko teren do Morąga, dalej już są schody dla interesantów. A im bliżej są oni z Elbląga są to schody nie do przebycia.

 7. 7
  +2
  ~ Ciekawy
  Środa, 28.11

  Ciekawe czym Jean zaimponował Agnieszce... :)

 8. 8
  +2
  ~ Marek elbląski
  Środa, 28.11

  Ta dziura zabita dechami zawsze będzie nam robiła pod górkę,buraczane gryzipóry chcą pokazać jacy są ważni,zapomnieli o tym,że są opłacani z naszych podatków i tak naprawdę to powinni nam służyć.Wiocha wojewódzka zawsze będzie miała kompleksy względem Elbląga,stąd tak nas gnębi i nie pozwala na wyjście przed szereg,ale kij ma dwa końce i kiedyś popegeerowskie agromiasteczko obudzi się z ręką w nocniku,oby jak najbrędzej,bez żalu z mojej strony i myślę-większości elblążan.

 9. 9
  --1
  ~ Marek elbląski
  Środa, 28.11

  Ta dziura zabita dechami zawsze będzie nam robiła pod górkę,buraczane gryzipóry chcą pokazać jacy są ważni,zapomnieli o tym,że są opłacani z naszych podatków i tak naprawdę to powinni nam służyć.Wiocha wojewódzka zawsze będzie miała kompleksy względem Elbląga,stąd tak nas gnębi i nie pozwala na wyjście przed szereg,ale kij ma dwa końce i kiedyś popegeerowskie agromiasteczko obudzi się z ręką w nocniku,oby jak najbrędzej,bez żalu z mojej strony i myślę-większości elblążan.

 10. 10
  +5
  ~ dobre
  Środa, 28.11

  praca dla kopacza piłk,i a kto za to płaci Kamerun?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2430419921875