Środa, 22.09.2021, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Kierowcy karetek: Nic nie wiemy o zmianach organizacji ruchu. Czy musi dojść do tragedii, by to się zmieniło?

27.06.2017, 07:00:32 Rozmiar tekstu: A A A
Kierowcy karetek: Nic nie wiemy o zmianach organizacji ruchu. Czy musi dojść do tragedii, by to się zmieniło?

Ratownicy medyczni nie wiedzą o planowanych przez Urząd Miasta zmianach w organizacji ruchu. Czy musi dojść do tragedii, by to się zmieniło?

Gdy kierowca natrafi na zmianę organizacji ruchu bądź zamkniętą drogę w związku z przeprowadzanymi na niej robotami, zazwyczaj kończy się na popsutym humorze bądź spóźnieniu. To jednak nic w porównaniu z konsekwencjami, jakie w takiej sytuacji mogą ponieść kierowcy karetek oraz pacjenci, do których jadą.

Od wczoraj, 26 czerwca, zmiany w organizacji ruchu obowiązują  na skrzyżowaniu 12 Lutego - Teatralna - Nowowiejska, a odcinek ul. Lotniczej został  całkowicie zamknięty.  Sprawdziliśmy, jak na te zmiany reagowali kierowcy. Nie trudno było się domyśleć, że elblążanie, którzy wcześniej przeczytali w mediach o planach Miasta, nie byli zdenerwowani. Część z nich świadomie omijała dane miejsce, by skrócić sobie drogę do celu.

Niestety Urząd Miasta nie widzi za zasadne informowanie o planowanych zmianach pracowników Ratownictwa Medycznego. - Kiedyś mieliśmy opracowaną taką dobrą praktykę, że wykonawca kilka dni przed rozpoczęciem inwestycji informował nas, od którego dnia będzie zamykana dana ulica i jaka będzie obowiązywać organizacja ruchu - mówił Michał Missan, koordynator Działu Ratownictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. - Dzięki temu mogliśmy informować o tym swoje zespoły i one wiedziały, jakie miejsca należy omijać.

Jak sprawa wygląda obecnie?

Z przykrością muszę powiedzieć, że w 90 procentach remontów realizowanych na zlecenie Miasta informacji albo wcale nie otrzymujemy, albo dostajemy ją już w trakcie trwania przebudowy. Ewentualnie dowiadujemy się z mediów. Zwracałem na to uwagę i myślałem, że dobry zwyczaj będzie przez Miasto kultywowany, ale niestety tak nie jest

- zaznaczył Michał Missan.

Dotyczy to również weekendowych napraw dróg, które ostatnio często przeprowadzane są w naszym mieście. Co prawda dla mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy weekend spędzają poza miastem, są one nieodczuwalne, jednak karetka również w soboty i niedziele może jechać do nagłego przypadku. W takim wypadku liczą się minuty.

- Nie byliśmy o nich informowani - dodał Michał Missan. - Na szczęście w większości tych przypadków te drogi nie są zamykane całkowicie, tylko zwężane, ale ruch jest utrudniony. Upomniałem się do wiceprezydenta Janusza Nowaka o  informację, jak  na weekend zamykano ul. Kościuszki. Wtedy ją otrzymaliśmy, ale to dopiero po mojej interwencji.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy organizowane są imprezy miejskie.

Do Wojewódzkiej Komendy Policji  organizator musi wystąpić o wykorzystanie danej drogi w sposób szczególny. Wtedy Referat Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego otrzymuje  arkusz uzgodnień, czyli tabelkę, gdzie wszystkie służby  stawiają pieczątkę, że przyjęły do wiadomości, że będą określone zmiany  w organizacji ruchu. Sądzę, że na poziomie Miasta udałoby się to załatwić jeszcze szybciej - jednym telefonem

- podkreślił  Michał Missan.

Czy dla bezpieczeństwa mieszkańców nie należałoby w Elblągu wprowadzić arkusza uzgodnień, który obowiązywałby również w przypadku przeprowadzania remontów drogowych?

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ jjj
  Wtorek, 27.06

  lapiduchy jak zwykle nieobeznani tylko strajkowac potrafia

 2. 2
  0
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 27.06

  To trzeba czytać gazety!

 3. 3
  +1
  ~ noname
  Wtorek, 27.06

  @jjj. poczekaj aż będziesz potrzebował ich pomocy

 4. 4
  +7
  ~ vvvc
  Wtorek, 27.06

  czy pan Missan nie czyta nic w necie, no bez przesady, za dużo pan Missan słucha głupot wygłaszanych przez Wcisłę, Protasa i Gelertową!

 5. 5
  +6
  ~ anonim
  Wtorek, 27.06

  Nie rozumiem jednego. To nie można się umówić na spotkanie z prezydentem miasta i odpowiednim dyrektorem departamentu od drogownictwa w celu spokojnego omówienia sytuacji i ustalenia zasad współpracy? To samo przecież dotyczy innych służb: straży pożarnej, policji, pogotowia gazowego, straży miejskiej itp. To normalne że powinny być informowane osobno i odpowiednio wcześniej a nie z mediów czy ustnych informacji od mieszkańców. Inicjatywa może wyjść od zainteresowanych albo od Ratusza. Czy Elblągu to naprawdę taki problem że trzeba korzystać z po

 6. 6
  +2
  ~ trrhyty
  Wtorek, 27.06

  Nissan szuka już pomysłu na zaistnienie na siłę przed wyboranmi

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.