Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Feralne przejście nadal stanowi problem dla pieszych

04.05.2012, 11:15:36 Rozmiar tekstu: A A A
Feralne przejście nadal stanowi problem dla pieszych
fot. AS

Kilka dni temu, w materiale naszego redakcyjnego kolegi, informowaliśmy Państwa o przejściu dla pieszych sprawiających mieszkańcom Elbląga niemałą trudność. Mianowicie chodzi o dwuetapowe przejście dla pieszych, znajdujące się przy Pomniku Odrodzenia, które prowadzi od Placu Konstytucji.

Wyżej wspomniane przejście dla pieszych jest dosyć skomplikowane ze względu na to, że jest ono dwuetapowe, a rozwiązanie takie wprowadzono dlatego, gdyż przy obecnym, dużym natężeniu ruchu pojazdów unika się wtedy zatorów na skrzyżowaniu. Na wspomnianym przejściu znajdują się cztery słupy, na których zlokalizowane są przyciski konieczne do włączenia, by pojawiło się zielone światło, a pieszy mógł przejść na drugą stronę ulicy. Przyciski te również są oznakowane stosownymi napisami w formie naklejek pod nimi.

Przypomnijmy: niebezpieczeństwo pojawia się, gdy piesi idący od strony Pomnika Odrodzenia w stronę parku Traugutta nie zauważają zazwyczaj słupa po swojej lewej stronie. Na słupie tym znajduje się przycisk konieczny do włączenia zielonego światła. Zazwyczaj bywa tak, że Elblążanie przechodzą przez pierwszy etap przejścia, mijają tory tramwajowe i czekają na zielone światło umożliwiające im wejście w kolejny etap opisywanego przejścia i tym samym - włączenie się w ruch. Zazwyczaj czekanie na zielone światło bez wcześniejszego włączenia sygnalizatora wydłuża ich czas oczekiwania na przejście do kilkunastu minut. Zdezorientowani przechodzą więc przez jezdnię na czerwonym świetle. Czasami zdarza się, że ktoś wychodzący z Parku Traugutta włączy przycisk na słupie zlokalizowanym na drugiej strony ulicy. Uruchamiane zostaje zielone światło i pieszy „korzysta” z możliwości bezpiecznego przejścia. Co ważne, piesi nie mogą korzystać z przycisku znajdującego się po prawej stronie, przed torami tramwajowymi – ten przycisk przeznaczony jest bowiem dla wychodzących z Parku, którzy chcą przejść do Pomnika Odrodzenia!

Skąd te problemy? Jak wynika z odpowiedzi Departamentu Zarządu Dróg w Elblągu: "Skrzyżowanie zostało wyposażone w sygnalizację świetlną zmiennoczasową (w języku drogowym nazywaną również akomodacyjną). Tego typu rozwiązanie pozwala na bardziej efektywne przydzielanie światła zielonego dla poszczególnych grup uczestników ruchu, ponieważ sygnalizacja ta uruchamia światło zielone po dokonaniu zgłoszenia przez nadjeżdżające samochody, tramwaj lub pieszych." W obecnej sytuacji Departament Zarząd Dróg może jeszcze dodatkowo na słupach z przyciskami umieścić strzałki (koloru białego o wysokości 20 cm) pokazujące kierunek przejścia. Zadanie to zostało zrealizowane po ukazaniu się wcześniejszego materiału, opisującego wyżej wspominany problem.

Jak wygląda opisywane przejście dla pieszych dzisiaj, z perspektywy długiego, majowego weekendu? Słupy, zgodnie z obietnicą, zostały oklejone stosownymi strzałkami nie tylko na feralnym przejściu od Pominika Odrodzenia, ale też na drugim, dwuetapowym, przecinającym ulicę Grota-Roweckiego, w stronę Zespołu Szkół Muzycznych. Czy mieszkańcy docenili ułatwienia wprowadzone przez Departament Zarządu Dróg? - Nadal nie mogę się połapać, o co w tym wszystkim chodzi - mówi pani Danuta. - Strzałki owszem, widzę, ale dla mnie wskazują one kierunek, a ja przecież wiem, w którą stronę mam iść. A na światło umożliwiające przejście nadal czeka się za długo - dodaje pani Danuta. - Proszę pani, ja wiem, że nie powinno się przechodzić na czerwonym świetle. - mówi starszy pan przyłapany na łamaniu przepisów. - Wiem, ale czekam już na zielone ładnych kilka minut. Nie ma dzisiaj dużego ruchu, samochodów nie widać, więc szybko przeszedłem. - dodaje.

A co, jeśli ruch w mieście, na tym etapie drogi będzie duży? Co wtedy? Mieszkańcy nadal są niedoinformowani, jeśli chodzi o bezpieczne korzystanie z opisywanego przejścia. Na razie, na tym odcinku drogi, wstrzymany jest ruch tramwajów nr 3 i 5 w związku z remontem elbląskich ulic. Co jednak, jeśli wróci on do wcześniejszego, ustalonego porządku? Przejście to stanie się dwakroć niebezpieczniejsze. Z naszej strony przypominamy: Elblążanie, idąc od Placu Konstytucji, po przejściu przez pierwszy etap przejścia naciskajcie przycisk znajdujący się na słupie po waszej lewej stornie, który to pozwoli uruchomić zielone światło i umożliwi wam w ten sposób bezpieczne włączenie się do ruchu. Obiecana zmiana ze strony Departamentu Zarządu Dróg została zrealizowana. Teraz my dajmy sobie szansę na to, aby prawidłowo korzystać z przejścia. Tak, aby nie łamac prawa i zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 6 )


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ wr
  Środa, 02.05

  Innym NIEBEZPIECZNYM przejściem dla pieszych jest przejście przy skrzyżowaniu Grota Roweckiego - Jaszczurczego bez sygnalizacji świetlnej - szczególnie idąc od strony cerkwi greckokatolickiej. Kierowcy maja utrudnioną widoczność na pieszych i piesi mają utrudnioną widoczność na nadjeżdzające samochody z kierunku ul. Bema. Wyjeżdżając samochodem z ul. Jaszczurczego w kierunku 12 Lutego nie widać samochodów jadących od strony ul. Bema. Jest to bardzo nieudane i niebezpieczne skrzyżowanie.

 2. 2
  +8
  ~ pytam sie
  Środa, 02.05

  Bardzo dobrze, ze urzednicy cos zrobili i dali te strzalki. Tylko ze nadal czeka sie tam na zielone po 10 minut - czy to jest normalne?

 3. 3
  +1
  ~ ja
  Środa, 02.05

  Pytanie do debila ktory to zaprojektowal i wziol duza kase. Czy nie mozna bylo zrobic slupka z trzecim wlacznikiem tak aby bylo bezpiecznie? Tak jest na calym swiecie.

 4. 4
  +2
  ~ Monia
  Środa, 02.05

  Dobrze info pilnujcie takich spraw ,bądźcie bliżej nas i pomagajcie nam w rozwiązywaniu trudnych codziennych spraw

 5. 5
  +1
  ~ fgh
  Środa, 02.05

  Ja tam nie widzę żadnego problemu w tym przejściu

 6. 6
  +2
  ~ kierowca
  Środa, 02.05

  Niech lepiej redakcja zajmie się problemem tych sygnalizatorów świetlnych na skrzyżowaniach które utrudniają życie każdemu kierowcy. W tym mieście nie da rady płynnie jeździć po ulicach bo przed każdym sygnalizatorem trzeba się zatrzymywać bo zawsze zapala się światło czerwone. W Elblągu przed każdym sygnalizatorem trzeba wciskać gaz do dechy aby udało się przejechać na zielonym. Niech info.elblag zapyta się prezydenta Nowaczyka czemu nas bezczelnie oszukał obiecując wprowadzenie "zielonej fali"

 7. 7
  0
  ~ rioDj
  Czwartek, 03.05

  Szkoda tylko, że te inteligentne sterowanie ruchem nie wykrywa motocykli i rowerów i można tak stać na czerwonym i stać...

 8. 8
  +1
  ~ ja
  Piątek, 04.05

  To samo jest na Tysiąclecia . Szczególnie dzieci się mylą bo najpierw włancza sie zielone ale na drugi etap tylko , z automatu wszyscy ruszają , szczególnie dzieci się mylą dopiero po chwili włancza się zielone na pierwszy etap , a jak dojdzie się do wysepki to na drugi etap zapala się czerwone ( chyba że się biegnie) Totalna głupota Powinni coś z TYm zrobić , ale oczywiście jak dojdzie do tragedii to się bedą zastanawiać i analizować co się stało i , że trzeba coś zrobić

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9883291721344