Środa, 20.11.2019, Imieniny: Edyta, Edmund, Anatol
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Żona nie może wymeldować pedofila

30.11.2008, 22:56:45 Rozmiar tekstu: A A A
Żona nie może wymeldować pedofila

Lech K. ma odebrane prawa rodzicielskie oraz zakaz zbliżania się przez 8 lat do syna, którego wykorzystywał seksualnie. Teraz siedzi w więzieniu. Jednak jego była żona nie może go wymeldować, bo nie pozwala na to prawo, pomimo że sąd wydał nakaz eksmisji. Pomoc w tej sprawie obiecał nam Maciej Cichosz, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM w Elblągu.

Lech K. w maju 2007 roku został skazany na karę trzech lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności za to, że utrzymywał stosunki seksualne ze swoim czteroletnim synem. Wydawało się, że to koniec koszmaru dla Pani Olgi. Jako, że jest głównym najemcą lokalu, w którym mieszkał oprawca jej syna, postanowiła go wymeldować i zamienić mieszkanie na inne. Tutaj zaczęły się jednak schody.

- Na Zawadzie każdy wie o tym co się stało – mówi Pani Olga. – Sąsiedzi, sprzedawczynie w sklepach oraz pracownicy przedszkola do, którego uczęszcza mój syn. Piotruś ma dopiero sześć lat, więc jest szansa, że zapomni o wszystkim. Nie chciałabym, żeby ktoś „życzliwy” mu kiedyś o tym przypomniał, dlatego tak bardzo zależy mi na zamianie mieszkania.

Pani Olga miała już okazję przekonać się, jakich ma „życzliwych” sąsiadów.
- Nie chciałam narażać syna na przykre uwagi, dlatego powiedziałam sąsiadom, że mąż wyjechał do pracy za granicę. Nikt nie wiedział o koszmarze, który miał miejsce w naszych czterech ścianach – opowiada mama Piotrusia. – Niestety, wszystko wyszło na jaw gdy jego zdjęcie ukazało się w internecie. Poinformowała mnie o tym sąsiadka, która, wręcz biegła za mną by mi o tym powiedzieć. Ludzie uważają, że to moja wina…że mogłam coś zrobić. Ja przeżyję te spojrzenia i uwagi, ale nie chcę, żeby mój syn przez to przechodził – przyznaje kobieta.

Jak informuje Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Maciej Cichosz, by wymeldować kogoś z lokalu urzędnicy muszą ustalić następujące fakty: miejsce zamieszkania tej osoby, czy mieszkanie zostało opuszczone dobrowolnie i czy lokator trwale przebywa poza mieszkaniem.

W tym przypadku punkty pierwsze i ostatnie informacje są łatwe do stwierdzenia. Natomiast, wiadomo jest, że Lech K. nie opuścił mieszkania dobrowolnie. Pani Olga zwracała się do pomoc do różnych osób i instytucji w tej sprawie. Nikt nie potrafił jej pomóc.

- Jestem zrozpaczona. Czy pedofil ma większe prawo niż pokrzywdzone przez niego dziecko? - pyta. - Nie wiem już co mam robić i do kogo zwrócić się o pomoc. Wszyscy traktują mnie tak jakbym to ja była winna!

Jedną z osób, których o pomoc zwróciła się Pani Olga jest Komornik Sądowy, Stefan Kocemba. Oto jak odpowiedział na list poszkodowanej:

„Według art. 1046 §5 kpc, komornik nie może wstrzymać się z dokonaniem czynności, jeżeli wierzyciel wskaże tymczasowe pomieszczenie. W związku z tym, wzywam Pana(ią), jako wierzyciela, do złożenia w ciągu 14 dni informacji, czy oferuje Pan(i) tymczasowe pomieszczenie, powinno podlegać wymogom przewidzianym w art. 1046 §6 kpc i §3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 stycznia 2005r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości oraz szczegółowych warunków, jakim powinno odpowiadać tymczasowe pomieszczenie. Proszę podać adres tymczasowego pomieszczenia wraz z jego opisem.”

Czy nie jest logiczne, że gdyby Pani Olga dysponowała takim lokalem to, nie narażałaby siebie i syna na dodatkowy stres, a po prostu by się do niego przeprowadziła? Dlatego też do Sądu Rejonowego w Elblągu została złożona skarga na nieprawidłowe działanie Komornika Sądowego.

Próbowaliśmy wyjaśnić motywy postępowania Komornika. Niestety, Komornik Stefan Kocemba nie znalazł czasu by z nami porozmawiać na ten temat. Wszelkie próby kontaktu spełzły na niczym. Nie zastaliśmy go w jego siedzibie nawet w godzinach przyjęcia interesantów. Na szczęście czas dla nas znalazł Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Elblągu, Maciej Cichosz, który obiecał pomoc w tej sprawie.

- Zrobimy wszystko, żeby wymeldować tego człowieka - zapewnia Cichosz. - Nie możemy dopuścić, by ten człowiek w ten sposób mógł dotrzeć do dziecka, które tak bardzo skrzywdził. Jednak w tym momencie najważniejsze jest to by postąpić dokładnie z procedurami i dlatego to tak długo trwa. Zarówno ja jak i moi pracownicy ciężko nad tym pracujemy – informuje Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich.

Jak tłumaczy Naczelnik Maciej Cichosz, wymeldowanie Lecha K. musi przebiegać zgodnie z procedurą, bo w razie odwołania Wojewoda Warmińsko - Mazurski weźmie pod uwagę przede wszystkim jej poprawność. Jeżeli znajdzie jakiekolwiek uchybienie, uchyli decyzję i tym samym Lech K. nie zostanie wymeldowany z lokalu, a Pani Olga nie będzie mogła zamienić mieszkania.

Decyzja w tej sprawie zapadnie najprawdopodobniej do 20 grudnia. Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż Lech K. będzie się od niej odwoływał i orzeczenie będzie musiało zostać rozpatrzona przez Wojewodę Warmińsko- Mazurskiego, sprawa może potrwać jeszcze 3 - 3,5 miesiąca.

Zarówno o decyzji Wydziału Spraw Obywatelskich, jak i dalszym toku będziemy informować na bieżąco.

Personalia oskarżonego oraz pokrzywdzonych zostały zmienione na potrzeby artykułu.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ bonio
  Poniedziałek, 01.12

  Bo to jest Polska, tu logina przy ścianie skulona chodzi

 2. 2
  0
  ~ ej
  Poniedziałek, 01.12

  Współczuję sąsiadów-prostaków !!! Życzę powodzenia.

 3. 3
  0
  ~ marta
  Poniedziałek, 01.12

  Jak zwykle ciekawskie sąsiadki!

 4. 4
  0
  ~ NIEZALEŻNY
  Wtorek, 02.12

  Pan Naczelnik WSO - to niech się wczyta w ustawę a później się wypowiada - a dlaczego p. Urbaniak vel VENETI ( była redaktorka TVP Info nie wypowiadała się w tej sprawie ). Komornik poprostu ma wiele spraw ale sprawa jest na etapie rozpatrywania przez NIEZALEŻNĄ INSTYTUCJĘ WKRÓTCE POWIADOMIMY PAŃSTWA - JUŻ NIKT NIGDY PRZEZ TEGO PANA NIE ZAZNA KRZYWDY. NA HAREMIE POJADĄ Z NIM RÓWNO - ZE SAM MOŻE UZNA CO TO ZNACZY DOBRO DZIECKA

 5. 5
  0
  ~ anonim
  Poniedziałek, 10.10

  Nigdy i nikomu nie polecam kancelarii komorniczej KOC....., poprostu porażka

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.