Piątek, 16.05.2025, Imieniny: Andrzej, Malgorzata, Wienczyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Dźwięki muzyki organowej w elbląskiej katedrze

16.05.2025, 09:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dźwięki muzyki organowej w elbląskiej katedrze
fot. Piotr Diehl

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na drugi koncert III Elbląskiego Festiwalu Organowego, którego gościem będzie Michał Markuszewski – absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, organy (prof. Joachim Grubich), fortepian (prof. Kazimierz Gierżod). W 2007 roku ukończył studia (specjalizacja – improwizacja organowa) na Universität der Künste w Berlinie w klasie prof. Wolfganga Seifena. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej prof. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu.

 

 

 

 


Od 2012 roku jest wykładowcą na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Rok później uzyskał tytuł Doktora Sztuki Muzycznej  w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, nadany przez Radę Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2018 ta sama Rada Wydziału przyznała mu tytuł Doktora Habilitowanego. Od października 2022 roku jest profesorem UMFC w Warszawie.

 


Do jego największych osiągnięć należą: II nagroda w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii i wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha oraz nagroda prezydenta miasta Gdańsk, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Zürychu-Wiedikon.

 


Wystąpił z ponad 700 recitalami w prestiżowych salach koncertowych oraz na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach m.in. w Polsce, na Litwie, Ukrainie, Białorusi, Wyspach Alandzkich, w Andorze, Austrii (katedra w Grazu, St. Florian), Czechach, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Luxemburgu, Belgii, Francji (Katedra Notre-Dame w Paryżu), Finlandii, Norwegii, Szwajcarii (sala Kultur Kongreszentrum Luzern), Wielkiej Brytanii (Katedra św. Pawła), we Włoszech oraz ponad 300 miastach w Niemczech. Koncertował w Stanach Zjednoczonych (Katedra Narodowa w Waszyngtonie, Kościół St. Thomas w Nowym Jorku), Hong-Kongu (Hong-Kong Cultural Center) oraz na dalekiej Syberii.

 


Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach pod kierunkiem takich mistrzów jak: Guy Bovet, Aleksander Fiseyski, Julian Gembalski, Lorenzo Ghielmi, Jean Guillou, Bernhard Haas, Naji Hakim, Rudolf Innig, Edgar Krapp, Olivier Latry, Heribert Metzger, Peter Planyawski, Martin Sander, Christopher Stembridge.

 


Współpracował z wieloma wybitnymi solistami, Polskim Chórem Kameralnym „Schola Cantorum Gedanensis”, chórem „Camerata Varsovia”, orkiestrą Camerata Janáček, orkiestrą Collegium Instrumentale Bochum, orkiestrą Jeunesses Musicales, Płocką Orkiestrą Symfoniczną.  Dokonał również licznych nagrań płytowych (Organum Classics, Label Harp, DUX, Chopin University Press). Dwie jego płyty nagrane na zabytkowych organach Kościoła Reformowanego w Warszawie (DUX 0707) oraz na zabytkowych organach Śląska Opolskiego nominowane były w dwóch kategoriach do nagrody FRYDERYK. Artysta ma na swoim koncie prawykonania współczesnej polskiej muzyki organowej, a także organowo-kameralnej.

 


Michał Markuszewski zajmuje się również problemami ochrony zabytkowych organów. Jest członkiem „Stowarzyszenia na rzecz badań i utrzymania śląskich organów” VEESO oraz od 2001 członkiem niemieckiego „Towarzystwa przyjaciół organów” GdO. Wykonał ponad 350 dokumentacji zabytkowych polskich organów.  Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem  w latach 2004-2008 odrestaurowano zabytkowe organy (firmy Schlag und Söhne z 1900 roku) w kościele Ewangelicko - Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 roku pełni funkcję organisty.

 


W 2018 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”. W 2023 otrzymał Medal za zasługi dla UMFC. W 2024 roku otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

 


W niedzielnym koncercie usłyszymy m..in. tak bardzo lubiane przez miłośników muzyki organowej improwizacje alle też utwory znakomitych kompozytorów:

 

 

Johann Sebastian Bach

  • Aria Schäfe können sicher weiden z Kantaty BWV 208
  • Was mir behagt, ist nur die muntre Jagd!

 

Alexandre Guilmant

  • Paraphrase sur un Choeur de Judas Macchabee de Handel op. 90

 

Henry Smart

  • Festive March

 

Niels Wilhelm Gade

  • Uroczyste preludium nt.: „Lobet den Herren“

 

Franz Liszt

  • Chór pielgrzymów z opery Tannhäuser R. Wagnera

 

Vinzenzo Bellini

  • Sonate in sol-maggiore per Organo

 

 

 

Organizatorzy wydarzenia: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Fundacja Beaty i Marka Górskich „Dialog, Rozwój i Miłosierdzie”, Parafia św. Wojciecha  w Elblągu, Parafia św. Mikołaja w Elblągu, Parafia kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jegłowniku.


Patronat honorowy nad III Elbląskim Festiwalem Organowym objęli: Michał Missan – Prezydent Elbląga, Jacek Jezierski – Biskup Elbląski, Marcin Ślęzak – Wójt Gminy Gronowo Elbląskie.


Partnerzy: Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo, Hotel Młyn Aqu Spa, Cosinus Elbląg, Elposter, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne.


Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso TV,  Bogaty Region


Kierownictwo artystyczne i prowadzenie koncertów:  Bartosz Skop. Przygotowanie organów: Jakub Wszołek, Andrzej Włodarczyk, Wiktor Kurańczyk.


III Elbląski Festiwal Organowy jest realizowany przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląg,
Na koncert zapraszamy 18 maja 2025 r. godz. 19.00, katedra św. Mikołaja  w Elblągu.
Wstęp wolny

 

 

Teresa Wojcinowicz
ETK Elbląg

 

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ Patriota
    3 godziny temu

    Swietnie,lubię muzykę organową,szczegolnie barokową,

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2253820896149