Środa, 7.12.2022, Imieniny: Agata, Ambrozy, Marcin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Reporter od kuchni: spotkanie z Witoldem Szabłowskim

28.09.2022, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Reporter od kuchni: spotkanie z Witoldem Szabłowskim

Kolejnym gościem biblioteki w cyklu spotkań autorskich #czytElnia będzie Witold Szabłowski – dziennikarz i reportażysta, autor bestsellerowych książek „Jak nakarmić dyktatora” i „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem”, opowiadających historie za kuchennych drzwi dyktatorów i przywódców.   Zapraszamy 3 października, o godz. 18:00 do sali „U św. Ducha”. Wstęp wolny.


Witold Szabłowski swoim życiorysem, choć ma zaledwie 44 lata, mógłby obdzielić kilka osób. Ilość nagród i wyróżnień, które otrzymał za swoje książki i reportaże jest imponująca. Autor ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, studiował również w Stambule. Jako stażysta CNN Türk objechał niemal całą Turcję. Już za reportaże o Turcji (m.in. o tureckim zamachowcu, który chciał zabić Jana Pawła II i dramatach tureckich kobiet) otrzymał nagrody i wyróżnienia. W Polsce karierę dziennikarską rozpoczynał w TVN24, a w 2006 roku dołączył do zespołu Dużego Formatu Gazety Wyborczej. W 2010 r. ukazała się jego pierwsza książka „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji” - otrzymał za nią Nagrodę im. Beaty Pawlak, Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”, Nagrodę brytyjskiego PEN Clubu za angielskie wydanie i nominację do Nagrody Literackiej NIKE. W 2012 roku otrzymał specjalne wyróżnienie od jury nagrody im. Anny Lindh za artykuły o emigracji z Albanii do krajów Unii Europejskiej i o wychodzeniu Albanii z komunizmu. Kolejna książka „Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem” (napisana z Izabelą Meyzą) to zapis podjętego przez nich eksperymentu. W 2014 roku wydał książkę „Tańczące niedźwiedzie”, która została bardzo doceniona w Stanach Zjednoczonych. W 2016 Szabłowski opublikował reportaż „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”, którą nagrodzono Nagrodą „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Dwie ostatnie książki: „Jak nakarmić dyktatora” i „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem” to reportaże o przywódcach, dyktatorach i polityce "od kuchni". Na swoim profilu facebookowym autor niedawno ogłosił, że na „Rosja od kuchni” podpisał umowę z największym na świecie wydawnictwem, Penguin Random House z Nowego Jorku. Za „Jak nakarmić dyktatora” otrzymał „kulinarnego Oskara”. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w Ukrainie – komentator przebiegu wojny na profilu FB Witold Szabłowski - Notatnik Reportera. 

 

Rozmowę poprowadzi Dominik Żyłowski.


Spotkanie odbywa się w cyklu spotkań autorskich #czytElnia, który jest realizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1933350563049