Niedziela, 27.11.2022, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Miejskie obchody Narodowego Czytania w I LO w Elblągu

05.09.2022, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Miejskie obchody Narodowego Czytania w I LO w Elblągu
Fot. I LO

Akcja Narodowego Czytania rokrocznie gromadzi społeczność placówek oświatowych naszego miasta. Tradycją kilku ostatnich lat jest to, że rolę gospodarzy spotkania pełnią:  Prezydent Miasta Elbląg Witold Wróblewski oraz Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. W imieniu Prezydenta zgromadzonych gości przywitała przedstawicielka Departamentu Edukacji, p. Iwona Zapolska. To również ona – jako pierwsza – odczytała utwór pochodzący z „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.


W tym roku Prezydent RP Andrzej Duda wybrał powyższy tytuł, by uczcić dwóchsetlecie wydania zbioru oraz nawiązać do obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.


Część artystyczną miejskich obchodów Narodowego Czytania przygotowali uczniowie I LO – Lidia Cytacka zaśpiewała „Niepewność”, a Michał Zbrzeźny zagrał na skrzypcach „Pożegnanie Ojczyzny”. Uroczystość uświetnił także pokaz filmu animowanego „Świteź” w reżyserii  Kamila Polaka.


W odpowiedzi na zaproszenie do wspólnej lektury utworów Mickiewicza, do liceum przy ulicy Pocztowej, przybyli przedstawiciele aż 24 elbląskich szkół:
 

 

 • Szkoła Podstawowa nr 1
 • Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3
 • Szkoła Podstawowa nr 16
 • Szkoła Podstawowa nr 4
 • Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych
 • Zespół Szkół Gospodarczych
 • Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących
 • III Liceum Ogólnokształcące
 • Zespół Szkół Mechanicznych
 • Zespół Szkół Technicznych
 • Szkoła Podstawowa nr 6
 • Szkoła Podstawowa nr 8
 • Szkoła Podstawowa nr 9
 • Szkoła Podstawowa nr  12
 • Szkoła Podstawowa nr 19
 • Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług
 • IV Liceum Ogólnokształcące
 • Szkoła Podstawowa nr 21
 • Szkoła Podstawowa nr 23
 • Szkoły Podstawowa nr 15
 • Szkoła Podstawowa nr 14
 • Szkoła Podstawowa nr 18
 • Szkoła Podstawowa nr 25
 • Zespół Szkół Zawodowych nr 1

 


Swoje umiejętności sceniczne, aktorskie i recytatorskie prezentowali zarówno uczniowie, jak i przedstawiciele dyrekcji oraz kadry pedagogicznej wymienionych szkół.


Uczestnicy spotkania mieli sposobność do podstemplowania egzemplarzy „Ballad i romansów” pamiątkową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.


Sobotniemu świętu literatury polskiej towarzyszył także happening uliczny z udziałem uczniów I LO, którzy - w przestrzeni parku przy ul. Mickiewicza – odczytywali na głos teksty poety oraz spontanicznie zapraszali do tego pozostałych elblążan.


Kostiumy i rekwizyty, tworzące piękną oprawę uroczystości, organizatorzy zawdzięczają: Teatrowi im. A. Sewruka w Elblągu, Stowarzyszeniu „Oleśno. Wieś z pomysłem” oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Autorką scenografii była p. Joanna Śledź.


Młodzi ludzie z niecierpliwością czekają na kolejną odsłonę Narodowego Czytania, przy czym nie ukrywają, że chcieliby zmierzyć się tym razem z tekstem współczesnego twórcy.

 


Informacja nadesłana


 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Miejskie obchody Narodowego Czytania w I LO w Elblągu ( zdjęć 32 )
Dodano: 2022-09-05 | Fot. I LO
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ szkoła
  Poniedziałek, 05.09

  Pięknie! I lo spokojnie ale robi sporo przedsięwzięć wychowawczych, rozwojowych. Oby tak dalej! Nikogo z PO , PSL, czerepaka nie było? Nawet płachty z informacją o 1%? już się pokazali 1 września i teraz liczą efekt.

 2. 2
  --2
  ~ Do idioty powyżej
  Poniedziałek, 05.09

  Byli tam, gdzie twoi znajomi, rodzina i reszta takich złodziei jak wy z PiSu. Albo może nawet i nie, bo PO myśli, jak naprawić kraj, a wy przecież go rozkradacie. Już Kurski odszedł z TVP, żeby wejść do rządu, nie?

 3. 3
  0
  ~ Ja
  Poniedziałek, 05.09

  Błąd w tekście. Zaśpiewała Lidia Cytacka, nie Julia...

 4. 4
  0
  ~ żenuje bezwstydne szczekanie
  Poniedziałek, 05.09

  ~do kulturalnego Członka PO, PSL - nie cierpię pisiorów, ale jeżeli wy proponujecie taką zmianę jaką pokazaliście w trakcie "miejskiego otwarcia roku szkolnego" i to was nie zawstydziło, to wolę aby przy korycie pozostał pis a nie trzy partie cwaniaków nie szanujących apolityczności szkoły, prezentujących próżność , autorytaryzm, narcyzm, a jeszcze nie wygraliście . Do tego jeszcze śliniaczek czerepak. O takiej Polsce mówi Tusk, Hołownia, Kamysz? O partyjniactwie na terenie azylu, wśród uczniów? No , ale skoro to popierasz i poprawnie się przedstawiłeś (idiota), to współczuję Polakom gdy przejmiecie władzę.Aha, pamiętaj by nosić za Wróblewskim płachtę przypominającą mu że jest prezydentem bo zapomina. Noś ją mu na pogrzeby, manifestacje, otwarcia, imprezy, do kibla,.... PIS-u tam nie było

 5. 5
  0
  ~ Ty frajerze
  Poniedziałek, 05.09

  Pisiorow nie cierpisz, ale wolałbys, żeby rządzili? Przyznaj się, ile ty i twoja rodzina ukradliscie od początku rządów karakana

 6. 6
  +1
  ~ kkk
  Poniedziałek, 05.09

  A oprócz odczytania dyrektorka I LO dodała kilka słów od siebie?

 7. 7
  +1
  ~ bob
  Poniedziałek, 05.09

  A zdjęcia to były robione starą komórką? :)

 8. 8
  +1
  ~ norma stepowa
  Wtorek, 06.09

  Pewien stepowy imigrant (pod 2 i 5) w sposób typowy, czerepakowo - MaRyjuszkowy, nie zastanawia się jakie świństwo jest krytykowane, tylko szuka tego co świństwo zauważył i je skrytykował. Słownictwo także prezentuje bogate ze stepu, ale nie miał odwagi przesłać partyjniakom ojczyźnianego pozdrowienia - "idzi w ch.u.j". koryto silniejsze od przyzwoitości.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1568920612335