Sobota, 19.06.2021, Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Ukryte skarby biblioteki

03.05.2021, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ukryte skarby biblioteki

W zabytkowych oprawach pochodzących z Biblioteki Elbląskiej znajdziemy wiele cennych znalezisk. Jeśli jesteście ciekawi, jakich – zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu „Wirtualna Regioteka”, które będzie można oglądać na profilu FB Biblioteki Elbląskiej w środę, 5 maja, o godz. 17:00. Gościem Radosława Kubusa będzie Ewa Chlebus i dr Paulina Pludra-Żuk. 


Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie skarby kryją się w starych księgach? Mogą to być odciski zwierzęcych łap, zasuszone liście, zabawne rysunki na marginesach oraz fragmenty innych zdekompletowanych ksiąg. To właśnie tym ostatnim elementom odnajdywanym w księgach z okresu nowożytnego (XVI-XVIII) przyjrzymy się bliżej. Czym były tajemnicze fragmenty tkwiące w nowożytnej książce? Skąd pochodziły? Po co je umieszczano? Czy znajdujemy je również w zbiorach elbląskiej librarii? Tego wszystkiego dowiecie się już w następnym spotkaniu z serii „Wirtualna Regioteka” – zapowiada spotkanie prowadzący Radosław Kubus z Pracowni Regionalnej Biblioteki Elbląskiej.

 

Najstarszy tekst prozatorski w języku polskim – „Kazania świętokrzyskie” – przetrwał do dziś dzięki temu, że pergamin, na którym go spisano, wykorzystany został przez introligatora do oprawy zupełnie innej książki. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele cennych zabytków piśmiennictwa przetrwało jako fragmenty w oprawach. Dawne, niepotrzebne już lub zużyte rękopisy na pergaminie służyły jako cenny materiał dla introligatorów, którzy z pergaminowych kart wykonywali niektóre elementy opraw, albo wręcz całe oprawy. Również w oprawach pochodzących z „Biblioteki Elbląskiej” znajdziemy wiele cennych skarbów – dodaje konserwatorka Ewa Chlebus z Biblioteki Elbląskiej.

Gościniami Radosława Kubusa będą:

 

Ewa Chlebus – konserwator zbiorów zabytkowych w Bibliotece Elbląskiej. Doktorantka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w zakresie tegumentologii.

 

Dr Paulina Pludra-Żuk – absolwentka filologii klasycznej oraz bibliologii i informacji naukowej. Od 2019 roku doktor nauk humanistycznych. Pracuje w Instytucie Historii Nauki PAN (Pracownia Wiedzy o Dawnej Książce). Autorka książek, tłumaczeń oraz artykułów. Specjalizuje się tematyce funkcjonowania tekstów w średniowieczu, kodykologii oraz Biblii wierszowanych.

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ jacek
  Poniedziałek, 03.05

  Najcenniejsze zostały w Toruniu Tylko głupi oddaje takie skarby do depozytu w innym mieście Elbląskie barachło, zwane pionierami, rozebrało bibliotkę, a księgozbiór wysłano do Torunia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.