Podobnie jak przed rokiem, nasz klub organizuje plebiscyt na najlepszego piłkarza Concordii w rundzie jesiennej sezonu... »
Podczas nadchodzących Świątecznych Spotkań Elblążan nie tylko wzajemnie przełamiemy się opłatkiem, posłuchamy kolęd, czy... »
Gdzie archeolog chodzi piechotą? – odpowiedź na to pytanie, jak również inne interesujące fakty o pracy archeologów poznamy podczas pikniku organizowanego w Muzeum w najbliższą niedzielę 4. sierpnia, w godzinach 12.00 - 16.00.
Od końca maja bieżącego roku Muzeum prowadzi badania archeologiczne na terenie parcel miejskich pomiędzy ulicami Bednarską i Studzienną. W trakcie prac odsłaniane są fundamenty średniowiecznej drewnianej zabudowy miasta oraz dawnych latryn, skrywających skarby minionych epok. Efekty wykopalisk będzie można obejrzeć podczas pikniku. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną najciekawsze odkrycia tego sezonu: ceramiczne i drewniane naczynia, średniowieczne i nowożytne monety, elementy ubioru, fragmenty szklanych naczyń czy dziecięce zabawki. Archeolodzy opowiedzą o tym, jak wyglądają miejskie wykopaliska i w jaki sposób prowadzą badania. Dzięki ich opowieściom poznamy historię badań archeologicznych Starego Miasta oraz dowiemy się, dlaczego elbląskie wykopaliska są fenomenem w skali Europy, który mógłby być silnym atutem w promocji miasta.
Miłośników tematyki wikińskiej zainteresuje spotkanie z dr Markiem Jagodzińskim, który opowie o osadzie Truso i poszukiwaniach jej cmentarzyska. Prace archeologiczne w miejscu jego prawdopodobnej lokalizacji zostały zaplanowane na przyszły rok.
W trakcie wydarzenia, dzięki partnerowi Muzeum – Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu oraz firmie OPEGIEKA Sp. z o.o., poznamy najnowsze metody badań archeologicznych. Na uczestników imprezy czekać będzie między innymi symulator lotów dronem i pokaz sterowania tym urządzeniem.
Najmłodsi wezmą udział w warsztatach, podczas których wykonają własny odcisk zabytku. Będą mogli także zmierzyć się w zawodach poszukiwania artefaktów na muzealnym dziedzińcu.
Na zakończenie imprezy, o godzinie 16.00, rozpocznie się spacer z archeologiem. Wędrując po współczesnym Starym Mieście, odkryjemy jego średniowieczne oblicze. Dowiemy się, co i gdzie zostało odkryte podczas wieloletnich wykopalisk, których efekty w postaci zabytków można oglądać na aktualnych muzealnych ekspozycjach.
Agnieszka Sławińska
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
PROGRAM IMPREZY (niedziela, 4 sierpień 2019, godz. 12.00 – 17.00)
12.00 – 16.00 - Warsztaty dla dzieci – zabytki z masy solnej – chata z Truso
12.00 – 13.00 - Skarby z latryny – prezentacja najnowszych znalezisk archeologicznych ze Starego Miasta – dziedziniec
13.00 – 13.30 - Wykład dr Mirosława Marcinkowskiego: Historia prac archeologicznych na elbląskim Starym Mieście – budynek Gimnazjum, sala edukacyjna
13.30 – 14.30 - Prezentacja współczesnych (i nie tylko) metod badań archeologicznych
Stoisko archeologiczne - dziedziniec
Symulator latania dronem (PWSZ) – budynek Gimnazjum, sala edukacyjna
14.30 – 15.00 – Pokaz lotów dronem - dziedziniec
15.00 – 15.30 - Poszukiwania „zabytków” w trawie – zawody dla dzieci - dziedziniec
15.00 – 16.00 - Spotkanie z dr Markiem Jagodzińskim – odkrywcą osady Truso: O wikińskiej osadzie i zaginionym cmentarzysku – dziedziniec
16.00 – 17.00 - Spacer z archeologiem po starówce – start: dziedziniec Muzeum
Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.
Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.
To tylko paplanina będzie czy tak ma wyglądać piknik archeologiczny.