Sobota, 14.12.2019, Imieniny: Alfred, Izydor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Niedzielny piknik archeologiczny w Muzeum

31.07.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Niedzielny piknik archeologiczny w Muzeum
Fot. MA-H w Elblągu

Gdzie archeolog chodzi piechotą? – odpowiedź na to pytanie, jak również inne interesujące fakty o pracy archeologów poznamy podczas pikniku organizowanego w Muzeum w najbliższą niedzielę 4. sierpnia, w godzinach 12.00 - 16.00.

Od końca maja bieżącego roku Muzeum prowadzi badania archeologiczne na terenie parcel miejskich pomiędzy ulicami Bednarską i Studzienną. W trakcie prac odsłaniane są fundamenty średniowiecznej drewnianej zabudowy miasta oraz dawnych latryn, skrywających skarby minionych epok. Efekty wykopalisk będzie można obejrzeć podczas pikniku. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną najciekawsze odkrycia tego sezonu: ceramiczne i drewniane naczynia, średniowieczne i nowożytne monety, elementy ubioru, fragmenty szklanych naczyń czy dziecięce zabawki. Archeolodzy opowiedzą o tym, jak wyglądają miejskie wykopaliska i w jaki sposób prowadzą badania. Dzięki ich opowieściom poznamy historię badań archeologicznych Starego Miasta oraz dowiemy się, dlaczego elbląskie wykopaliska są fenomenem w skali Europy, który mógłby być silnym atutem w promocji miasta.

Miłośników tematyki wikińskiej zainteresuje spotkanie z dr Markiem Jagodzińskim, który opowie o osadzie Truso i poszukiwaniach jej cmentarzyska. Prace archeologiczne w miejscu jego prawdopodobnej lokalizacji zostały zaplanowane na przyszły rok.

W trakcie wydarzenia, dzięki partnerowi Muzeum – Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu oraz firmie OPEGIEKA Sp. z o.o., poznamy najnowsze metody badań archeologicznych. Na uczestników imprezy czekać będzie między innymi symulator lotów dronem i pokaz sterowania tym urządzeniem.
Najmłodsi wezmą udział w warsztatach, podczas których wykonają własny odcisk zabytku. Będą mogli także zmierzyć się w zawodach poszukiwania artefaktów na muzealnym dziedzińcu.

Na zakończenie imprezy, o godzinie 16.00, rozpocznie się spacer z archeologiem. Wędrując po współczesnym Starym Mieście, odkryjemy jego średniowieczne oblicze. Dowiemy się, co i gdzie zostało odkryte podczas wieloletnich wykopalisk, których efekty w postaci zabytków można oglądać na aktualnych muzealnych ekspozycjach.
 

Agnieszka Sławińska
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
 

 

PROGRAM IMPREZY (niedziela, 4 sierpień 2019, godz. 12.00 – 17.00)
 

12.00 – 16.00 - Warsztaty dla dzieci – zabytki z masy solnej – chata z Truso

12.00 – 13.00 - Skarby z latryny – prezentacja najnowszych znalezisk archeologicznych ze Starego Miasta – dziedziniec

13.00 – 13.30 - Wykład dr Mirosława Marcinkowskiego: Historia prac archeologicznych na elbląskim Starym Mieście – budynek Gimnazjum, sala edukacyjna

13.30 – 14.30 - Prezentacja współczesnych (i nie tylko) metod badań archeologicznych
Stoisko archeologiczne - dziedziniec
Symulator latania dronem (PWSZ) – budynek Gimnazjum, sala edukacyjna

14.30 – 15.00 – Pokaz lotów dronem - dziedziniec

15.00 – 15.30 - Poszukiwania „zabytków” w trawie – zawody dla dzieci - dziedziniec

15.00 – 16.00 - Spotkanie z dr Markiem Jagodzińskim – odkrywcą osady Truso: O wikińskiej osadzie i zaginionym cmentarzysku – dziedziniec

16.00 – 17.00 - Spacer z archeologiem po starówce – start: dziedziniec Muzeum

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Opo
  Środa, 31.07

  To tylko paplanina będzie czy tak ma wyglądać piknik archeologiczny.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.