Sobota, 24.08.2019, Imieniny: Bartlomiej, Jerzy, Bartosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

To oni przyczynili się do rozwoju elbląskiej kultury - zobacz zdjęcia z wręczania Elbląskich Nagród Kulturalnych

19.04.2018, 07:00:08 Rozmiar tekstu: A A A
To oni przyczynili się do rozwoju elbląskiej kultury - zobacz zdjęcia z wręczania Elbląskich Nagród Kulturalnych
Fot. Ryszard Biel
Wczoraj, 18 kwietnia, odbyło się uroczyste wręczanie Elbląskich Nagród Kulturalnych. - Gala stanowi doskonałą okazję do wyróżnienia i docenienia tych wszystkich, którzy w minionych kilkunastu miesiącach swoją działalnością przyczynili się do rozwoju elbląskiej kultury. Chcę również, aby te coroczne spotkania wskazywały na to, jak ważne miejsce w życiu społecznym Elbląga zajmuje kultura – mówił Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.
 
Elbląskie Nagrody Kulturalne przyznawane są w naszym mieście od kilku lat. - Czynimy to  w wymiarze finansowym, materialnym, czy organizacyjnym. Tymi działaniami jesteśmy niejako w tle, dając przede wszystkim elblążanom możliwość działania artystycznego i kulturalnego – mówił Prezydent Elbląga.
 
Witold Wróblewski wspomniał o trzech ważnych dla Miasta inwestycjach. - Jak ważne są dla nas inwestycje w infrastrukturę pokazuje pewna klamra, a więc dobiegający końca remont Muzeum Archeologiczno-Historycznego i rozpoczynająca się w tym czasie modernizacja Biblioteki Elbląskiej przy ulicy Świętego Ducha – dodał. - A przed nami już kolejny ważny remont, tym razem Centrum Sztuki Galeria EL. Wszystkie te prace modernizacyjne poszerzą znacznie możliwości działania każdej z tych instytucji.
 
Podczas wczorajszej uroczystości przyznane zostały stypendia i Elbląskie Nagrody Kulturalne.
 
Ich celem jest promocja dorobku artystów i zwiększenie obecności kultury w życiu codziennym miasta. Elbląskie Nagrody Kulturalne składają się z kilku programów, są to: adresowane do najzdolniejszej młodzieży - Stypendia Artystyczne Miasta Elbląg, Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga, czyli wyróżnienie dla osób, które pomimo młodego wieku, już mogą poszczycić się sukcesami w dziedzinie kultury i sztuki, Nagroda „Kreator Kultury” - wręczana za znaczący wpływy na wizerunek elbląskiej kultury i najwyższej jakości projekty artystyczne oraz „Wydarzenie Roku” – to nagroda przyznawana autorom przedsięwzięć o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym
 
– wymieniał Witold Wróblewski.
 
Prezydent podkreślił, że Stypendia Kulturalne są przyznawane artystom, którzy swoją działalnością zmieniają na lepsze nasze miasto oraz promują Elbląg w kraju i na arenie międzynarodowej.
 
Ilość składanych wniosków do Elbląskich Nagród Kulturalnych i opisanych w nich działań wskazuje, że w naszym mieście nie brakuje uzdolnionej młodzieży, jak również dojrzałych artystów i animatorów kultury. Z dumą patrzę na ich osiągnięcia
 
– stwierdził Witold Wróblewski.
 
Wsparcie finansowe (Stypendia Kulturalne) w tym roku otrzymali: Krzysztof Bidziński – 6 tys. zł (na wydanie czwartej edycji publikacji pt. „ Elbląska Encyklopedia Muzyczna”), Konrad Kosacz – 6 tys. zł (na realizację wystawy fotograficznej „Nic Szczególnego”), Agnieszka Kopczyńska – 6 tys. zł (na wydanie Książki „Elblążanki” oraz przeprowadzenie działań edukacyjnych), Kamila Łyłka – Kosińska – 3 tys. zł (na realizację spektaklu inspirowanego sztuką „Drugi pokój” Zbigniewa Herberta), Anna Peplińska – 3,7 tys. zł (na wydanie i dystrybucję powieści pt. „Andzia”), Przemysław Piejdak – 3,7 tys. zł (na nagranie płyty zespołu „Banda Czworga”, wykonującego muzykę w gatunku folku morskiego), Tomasz Steńczyk – 3,7 tys. zł (na nagranie skomponowanych przez muzyka piosenek, ze wstępnym ich miksem oraz utrwaleniem na płycie CD), Krzysztof Szewczuk – 3,7 tys. zł (na skomponowanie 21 utworów muzycznych, przygotowanie płyty z tymi utworami do wydania oraz edycji), Jacek Żukowski – 3,7 tys. zł (na realizację filmu krótkometrażowego pt. „Film polski o lekkim zabarwieniu”)
 
Po 5 tys. zł trafiło do Zuzanny Markowskiej zdobywczyni Nagrody Artystycznej Prezydenta Elbląga, trzeciej edycji „Grafatak – Bitwa na rysunki” organizowanego przez Stowarzyszenia Kulturalnego “Co Jest?” (Wydarzenie Roku), Anny Łebek-Obryckiej (Nagroda Kreator Kultury).
 
W ramach Stypendiów Artystycznych Miasta Elbląg, w wysokości od 500 zł do 1,7 tys., wyróżnieni zostali: Maja Andrzejewska, Damian Bojanowski, Anna Capek, Andżelika Duczek, Dariusz Gatza, Mateusz Grodziewicz- Cernuto, Kateryna Iermolaieva, Paulina Kownacka, Wiktoria Łopatto, Maja Magiera, Martyna Matysiak, Dominika Marciniak, Julia Olenkiewicz, Szymon Stasik, Maksymilian Więckowski, Antonina Wiśniewska, Bogumiła Wiśniewska, Mateusz Wojtyński, Małgorzata Wójcik.


 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Elbląskie Nagrody Kulturalne ( zdjęć 36 )
Dodano: 2018-04-19 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ ?????????????????????????
  Czwartek, 19.04

  Bez komentarza to najlepszy komentarz.

 2. 2
  +1
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 19.04

  W tym miejscu warto byłoby przypomnieć, że za cięcia na kulturę w tegorocznym budżecie miejskim (głosowanym w grudniu 2017 r.) odpowiedzialni są przede wszystkim elbląscy radni PiS, którzy wymyślając kolejne partyjno-propagandowe, kampanijne bzdury na kwotę 900 tys. zł ograniczyli jednocześnie wydatki departamentu kultury i promocji (m.in. na promocję samorządu i organizację imprez kulturalnych) oraz zmniejszyli też rezerwę celową na dofinansowanie unijnych inwestycji. Pamiętamy.

 3. 3
  0
  ~ Panie Robercie
  Czwartek, 19.04

  Pięknie Pan pisał w kwestii basenu odkrytego, a tu nie rozumiem Pana. Czy pieniądze na to, co odbywało się podczas dni Elbląga nazywa Pan nakładami na kulturę? Ja już naprawdę pomijam kwestię gustów i guscików ale były to tanie pod względem intelektualnym igrzyska.

 4. 4
  0
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 20.04

  @Panie Robercie - To co Pan proponuje w zamian mieszkankom i mieszkańcom Elbląga? Procesje? Koncert dla biskupa na Dni Papieskie? Czy może więcej celebracji "przeklętych" i "konferencji" dla młodzieży, jak ta wtorkowa w Bibliotece Elbląskiej z udziałem kato-narodowych wyłącznie, IPN-owskich i religianckich "dyskutantów"? Elblążanie nie pójdą masowo do teatru czy pojadą do opery, bo odebraliście im kolejne wydarzenia w mieście - były one może i plebejskie, nic w tym złego, ale jednak były jakąś propozycją spędzenia wspólnie czasu w mieście przez mieszkańców, propozycją integracyjną i turystyczną. Wyście zaproponowali natomiast, żeby nie było niczego, w zamian zaś "obdarowaliście" elblążan biletowo-przejazdowym salcesonem wyborczym, jak piszą internauci, bo to już nawet kiełbasa nie jest.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.