Czwartek, 16.05.2024, Imieniny: Andrzej, Malgorzata, Wienczyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Elbląskie sociètè – cz. 6.

28.10.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Stanisław Filipowicz urodził się  w 1934 roku w Wilnie. W latach 1945 – 1952 był więźniem politycznym. Zmarł w Dzierzgoniu, koło Elbląga, w 1996 roku.

Przygodę z pisaniem zaczął dzięki konkursom literackim organizowanym przez ETK, zdobywając główne nagrody i wyróżnienia. Jego utwory wydawano w lokalnych czasopismach, bądź w postaci książkowej, najczęściej sumptem ETK.

Tworzył poezję i prozę, w obu przypadkach przywiązywał ogromną wagę do słowa pisanego. Język jego utworów jest niezwykle oszczędny i esencjonalny. Widać, że twórca z namysłem dobiera każdy szczegół, aby jak najdokładniej wyrazić swoje myśli. Jako poetę najbardziej interesowały Filipowicza relacje: jednostka – zbiorowość – rzeczywistość. Częstym zabiegiem artystycznym jest wprowadzanie zbiorowego podmiotu lirycznego, co pozwala na podkreślenie lęków egzystencjalnych człowieka, jakie rodzi postęp cywilizacyjny. Zwłaszcza zanik uczuć i pęd ku samozagładzie pod wpływem technizacji, wydaje się nurtować duszę poety najbardziej. Filipowicz próbował uciec przed niepokojami w idyllicznie postrzegane dzieciństwo, ale zrozumiał, że to tylko pozorne bezpieczeństwo. Dorosły bowiem może tylko udawać, że nie zauważa złożoności i niebezpieczeństw otaczającego świata.

Innym sposobem na ukojenie rozterek umysłu było zanurzenie się w ciepło rodzinne. Tomik pt.: „Saga” poświęcony jest właśnie rodzinie, która stanowi cichą przystań dla skołatanych nerwów twórcy. Filipowicz opisuje różne sytuacje, wydarzenia, relacje rodzinne, tworząc niejako obraz mityczny. Udało się w ten sposób poecie uzyskać różnorodność nastrojową tomiku: od zadumy do żartu. Ważnym miejscem okazuje się dom, mieszkanie, które stanowi  bezpieczny azyl niedostępny obcym, gdzie można w spokoju odpocząć od zgiełku świata.

„Buty z podłogą” oraz „Lot i kara” dotykają problemów samotności człowieka, która wraz z rozwojem cywilizacyjnym silniej zniewala ludzi. Wiersze zawarte w tomikach opowiadają tez o pobycie Filipowicza w więzieniu. W trakcie recepcji utworów czytelnik współodczuwa  gwałtowny bunt poety przeciwko niesprawiedliwości ustroju PRL. Gorzka ironia podkreśla ogromny żal i poczucie wyrządzonej krzywdy, jakie czuł więziony twórca. Ponadto poeta przebywając w zamknięciu zrozumiał, że każdy człowiek, tak naprawdę, nosi wiezienie w sobie i podstawowym jego dążeniem powinna być próba wyswobodzenia siebie. Ratunkiem dla spętanego ducha jest przyjaźń, dobro, szlachetność. Surowość językową równoważą liczne odwołania do kultury antycznej, Biblii, muzyki Chopina czy malarstwa Breughla.   

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5109171867371