Niedziela, 7.03.2021, Imieniny: Róza, Wiktor, Jordan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Noc Muzeów – przyjdź, dotknij przeszłości

16.05.2012, 09:12:29 Rozmiar tekstu: A A A
Noc Muzeów – przyjdź, dotknij przeszłości
Fot. nadesłane

W najbliższą sobotę czeka nas Noc Muzeów. Cała Europa spędza ten wieczór wśród zabytków i dzieł sztuki. Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu przygotowało na sobotę sporo propozycji. Będzie otwarcie wystaw w nowych aranżacjach oraz cała gama ciekawostek, opowieści, pokazów, gier i zabaw. Będą też koncerty, przygotowane przez młodzież ze szkoły muzycznej. Muzealnicy i przyjaciele zapraszają elblążan 19 maja 2012 r., w godz. 19.00 – 23.00, na Bulwar Zygmunta Augusta 11. Wejście do muzeum bramą od ulicy Zamkowej.

Wśród wielu możliwości spędzenia kilku godzin w muzeum, znajdziemy chwilę na otwarcie wystaw „Truso – nadmorskie emporium” i „Historia gocka” w salach tzw. Domu Rektora. Wystawy te zostały zaaranżowane w nowych pomieszczeniach na czas remontu obiektu Podzamcza, w którym były dotychczas prezentowane. Otwarcie wystaw to też okazja do wspólnej zabawy w Wikingów, czy też skorzystania z wróżb skandynawskiej wiedźmy. Do tego dojdzie stanowisko zabaw plastycznych w Chacie Wikingów na dziedzińcu, gdzie całe rodziny będą mogły sprawdzić swe umiejętności.

Tradycyjnie już, będą tego wieczora opowieści o zabytkach – mini-wykłady o ciekawych eksponatach. Odbędą się one w pierwszej godzinie imprezy, w sali koncertowej budynku Gimnazjum. O godz. 19.10 Joanna Fonferek przedstawi „Piec secesyjny z elbląskiej kamienicy”, który niedawno został w tej właśnie sali postawiony przez elbląskich zdunów. Natomiast o godz. 19.30 Krystyna Laskowska opowie, jaką rolę spełniały „Wiatraki w krajobrazie Żuław”. Duże modele wiatraków są bowiem uzupełnieniem wystawy „W żuławskim domu” i też uzyskały w tym roku nową aranżację. Niedaleko wystawy, w muzealnej sali edukacyjnej, będą prowadzone warsztaty etnograficzne „Od ziarenka do bochenka”, pokazujące tradycje wypieku chleba i specyfikę Żuław.

W budynku Domu Rektora odbędzie się nocna edycja „Planszowiska”, prowadzonego w muzeum cyklu spotkań z grami planszowymi, zarówno historycznymi, jak i współczesnymi. Turniej gier będzie trwał przez całą, czterogodzinną Noc Muzeów. Będzie to zarazem okazja do zaprezentowania efektu, prowadzonej przez Piotra Adamczyka, akcji zbierania zabawek z czasów PRL-u i zaproszenia do dalszego zaglądania do piwnic i strychów, w poszukiwaniu misiów, lalek i żołnierzyków.

W kolejnej z sal obejrzeć można będzie pokazy audowizualne, związane z historią. Będzie tam pokazana część kronik z bogatego zbioru elbląskiego, pozostawionego przez Stefana Mulę. Będzie też ciekawostka, czyli podróż tramwajem elektrycznym sprzed wieku, zarejestrowana kamerą stojącą obok motorniczego.

Na wystawie pokazującej bogactwo wykopalisk z elbląskiego Starego Miasta będzie można przenieść się w czasie i skorzystać z „Salonu przebrań historycznych”- to gratka dla chętnych do sfotografowania się w sukniach, czy też w zbroi. Noc Muzeów jest też szansą na fotografowanie w ramach „Muzealnych spotkań z fotografią” i dołączenie do rywalizacji w międzynarodowym konkursie fotograficznym dla młodzieży oraz uczestnictwie w Elbląskich Spacerach Fotograficznych.

Tego wieczora, obok muzealników, pojawi się też część grona ich przyjaciół. Młodzież z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, pod opieką Anny Wojak i Katarzyny Chmury, zaprezentuje się w dwóch koncertach. Pierwszy z nich to efekt konkursu kompozytorskiego dla uczniów, drugi zaś - popisy solistów z towarzyszeniem fortepianu. W organizacji koncertów pomaga też Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur. Pojawi się też Stowarzyszenie Poszukiwawczo-Historyczne „Denar”, prowadzące projekt „Skrzynia czasu”, polegający na zebraniu i zachowaniu dla kolejnych pokoleń elblążan kapsuły czasu, która ma przeleżeć sto lat.

Dopełnieniem będzie kiermasz wydawnictw i pamiątek regionalnych, które są ofercie muzealnych sklepików. Tym razem pojawią się też dodatkowe, okazjonalne prezenty. Będą też oryginalne pamiątki z Nocy Muzeów, które jednak trzeba będzie wykona samemu. Oczywiście, na wszystkich wystawach znaleźć będzie można fachową pomoc w zwiedzaniu. Na dziedzińcu można będzie skorzystać z przygotowanego stoiska gastronomicznego, wypić herbatę i zjeść drobną przekąskę. A po nocy... odbędzie się spotkanie z elbląskimi kolekcjonerami – Targi Staroci na muzealnym dziedzińcu – w niedzielę, 20 maja 2012 r., w godz. 10.00 – 14.00.

Program koncertu solistów - uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu jest dostępny na stronie

 

Tomasz Gliniecki
Kierownik Działu Edukacji i Promocji
Muzeum Archeologiczno Historyczne w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Piotr Adamczyk
  Środa, 16.05

  Zapraszam do włączenia się do akcji zbierania pamiątek sprzed 1989 r. Podczas Nocy Muzeów będzie można przekazać na rzecz Muzeum obiekt a również włączyć sie w nową akcję - poszukujemy informacji o dawnych zabawach podwórkowych w Elblągu i okolicach. Będzie specjalny formularz, który chętni będa mogli wypełnić, później zostanie on również udostępniony na stronie edukacyjnej muzeum.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8992700576782