Pierwszym ważnym wydarzeniem artystycznym wpisującym się w cykl Elbląskiego Lata Kulturalnego, będzie koncert poezji śpiewanej „Stachura, czyli List do Pozostałych”. Koncert, do którego muzykę, scenariusz i reżyserię napisał Jerzy Satanowski odbędzie się 13 lipca o godzinie 19 w sali „U św. Ducha” w Bibliotece Elbląskiej. Wstęp wolny.
Spektakl jest próbą przedstawienia dramatycznego losu i niezwykłej, splątanej osobowości poety otoczonego nimbem wiecznego buntownika. Osobowości artystycznej będącej inspiracją dla kilku pokoleń czytelników. Wiersze i piosenki Stachury, do których muzykę skomponował jego przyjaciel – Jerzy Satanowski – prezentują Mirosław Czyżykiewicz, Jan Janga Tomaszewski, Radosław Elis i Andrzej Perkman. Akompaniować będzie im zespół muzyczny pod batutą Wojciecha Zielińskiego. Elbląska publiczność usłyszy m.in. „Życie to nie teatr”, „Biała lokomotywa” oraz inne utwory.
Edward Stachura – również znany pod pseudonimem „Sted”. Urodził się w Point – de – Cherry we Francji 18 sierpnia 1937 roku, poeta i prozaik. W 1948 roku powrócił wraz z rodzicami do Polski, ukończył romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jego debiut autorski miał miejsce w 1957 roku. W swoich opowiadaniach „Falując na wietrze” i autobiograficznych powieściach „Cała jaskrawość’ „Siekierezada”, a także tekstach, lirykach, poematach zaprezentował dezaprobatę dla szaleństw współczesnej cywilizacji. Bohaterami jego utworów są przeważnie wyobcowani samotnicy przeżywający swój los jako nieustanną ucieczkę przed śmiercią, zbuntowani, choć świadomi, że bunt jest daremny.
Poeta znany był także z dość oryginalnego sposobu na życie jakim było wędrowanie. Był w Meksyku i na Bliskim Wschodzie, Jugosławii, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Szwajcarii i Kanadzie. Już za życia był legendą, a jego tragiczna śmierć (samobójstwo) w lipcu 1979 roku przerodziła legendę w rodzaj kultu, który narósł wokół jego osoby i twórczości.
Na zdjęciu Edward Stachura