Środa, 18.05.2022, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Przy ul. Rycerskiej powstaje Pomnik Twórców Niepodległości

29.09.2021, 13:05:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przy ul. Rycerskiej powstaje Pomnik Twórców Niepodległości
fot. KJ
Rozpoczęły się prace przy budowie Pomnika Twórców Niepodległości. Ma on powstać przy ul. Rycerskiej do 11 listopada br. W budżecie Miasta na ten cel zabezpieczono 150 tys. zł.
 
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta radni wyrazili zgodę na wzniesienie Pomnika Twórców Niepodległości przy ul. Rycerskiej. Projekt zakładał miejsce vis a vis Hotelu Arbiter, przy parkingu od ul. Przymurza.
 
Pomnik będzie się składał z czterech płyt z jasnego granitu oraz granitowego cokołu, na którym usytuowane będzie popiersie Józefa Piłsudskiego odlane w brązie. Na płytach oraz cokole wyryte zostaną imiona i nazwiska postaci wraz z latami urodzin i śmierci: „Ignacy Daszyński 1866 – 1936, Wincenty Witos 1874 – 1945, Józef Piłsudski 1867 – 1935, Ignacy Paderewski 1860 – 1941, Roman Dmowski 1864 - 1939”.
 
 
Inicjatywa budowy Pomnika wyszła od pana Prezydenta Elbląga oraz Związku Piłsudczyków RP oddział gdański. Budowa tego Pomnika została pozytywnie zaopiniowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Lokalizacja przy Rycerskiej otrzymała pozytywna opinię Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
 
– wyjaśniał w kwietniu br. Sławomir Skorupa, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji.
 
 
 
Dyrektor zapewniał wówczas, że brane pod uwagę były różne lokalizacje. - Ulica Rycerska nie była jedyną rozważana lokalizacją. Nad tym pracował też Departament Architektury (…) Braliśmy pod uwagę m.in. Plac Wolności czy Park Planty. Ostatecznie stanęło na ul. Rycerskiej m. in. z uwagi na bezpośredni dostęp z tytułu obchodów i przemarszów, które się obywały i będą się odbywały 11 listopada – wyjaśniał w kwietniu br. Sławomir Skorupa.
 
 
Pozwolenie na budowę zostało wydane 23 września br.. W poniedziałek, 27 września, teren budowy został przekazany wykonawcy. Projektant pomnika p. Stanisław Szwechowicz pełni nadzór artystyczny na wykonywanymi pracami. Sam pomnik ma być zamontowany na przełomie października i listopada, ale do czasu oficjalnego odsłonięcia będzie on przykryty
 
– informuje Łukasz Mierzejewski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
 
Oficjalne odsłonięcie pomnika planowane jest na 11 listopada.
 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +27
  ~ skandal
  Środa, 29.09

  czy radna nieporadna Kosecka może do jasnej cholery wydawać wlasną kasę. !!!! dosyć tego!! a jak nie ma niech sprzeda dom w Bogaczewie i przestanie się chełpić, już raz wywaliła ponad 100.000 zł na sralnik dla psów

 2. 2
  +21
  ~ Dehjd
  Środa, 29.09

  Wstyd i skandal. wydano kupę kasy na nikomu niepotrzebny gadżet. Proszę o informację, kto musiał zarobić

 3. 3
  --8
  ~ obserwator
  Środa, 29.09

  Powodzenia w realizacji budowy Pomnika Twórców Niepodległości.

 4. 4
  +13
  ~ wnioski
  Środa, 29.09

  Stuk, puk! Tu Ziutek z kobyłą. Wartę przy "pomniku" zaciągnie Marysia w męskim ancugu i z szablą w pochwie u boku. Skoro tak , to należy też "wznieść" ( może za 140 000 - miejsce w szyku) obelisk ku czci kumpla Ziutka, niejakiego Petlury. Zapewne aktualni rodacy konerta w mieście chcieli by pomnik patrona stadionu w Tarnopolu. Przybędzie wiele patriotycznych miejsc Międzyrzecza. Idąc do katedry na sumę będzie trzeba się ukłonić antyklerykałowi na cokole. Uczeni z "Rycerskiej" będą mieli gdzie biegać na fajkę w czasie przerwy.

 5. 5
  +24
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 29.09

  Dramat tego Miasta nadal trwa.

 6. 6
  +21
  ~ bzdura
  Środa, 29.09

  jak ta Kosecka śmie wydawać nie swoją kasę, może by tak sama ufundowała pomnik skoro jej tak potrzebny. Czy do cholery w tym mieście nie ma innych pilnych wydatków? wróblewski powinien się wstydzić i wyleciec ze stołka bo i tak nic nie robi tylko trwoni kasę, 200.000 zł na olimpie teraz 160.000 zł na zbyteczny pomnik

 7. 7
  +26
  ~ WINDYKATOR DŁUGÓW
  Środa, 29.09

  Proszę UM obciążyć kosztami 150 tyś .zł niejaką Marysię K. bo na te jej fanaberie miasto wywala pieniądze , nasze, podatników, na nikomu nie potrzebny pomnik, gdzie Piłsudski nie miał nic współnego z Elblągiem. Gdyby to był pomnik założyciela miasta , Balka , to kok.

 8. 8
  --10
  ~ fghjk
  Środa, 29.09

  Heh, nie ma tragedii. patrząc po tym rządzi tym miastem można obawiać się, że zamiast tego postawią pomnik Bismarckowi, i Dzierżyńskiemu.

 9. 9
  +17
  ~ Elblazanin
  Środa, 29.09

  Zmarnowane pieniądze bo Pani radna i coś nazywane związkiem pilsudczykow miało kaprys

 10. 10
  +16
  ~ więcławska pyta
  Środa, 29.09

  Co łączy Marysię z "prezydentem", że bez chwili namysłu rzekł "tak"? Przecież mógł kontynuować tradycję i, tak jak mieszkańcom proszącym o chodnik, powiedzieć "... z uwagi na..., NIE!".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98398017883301