Piątek, 10.04.2020, Imieniny: Maria, Marceli, Dymitr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Rusza modernizacja dworca w Suszu

27.08.2019, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rusza modernizacja dworca w Suszu
Polskie Koleje Państwowe rozpoczynają przebudowę dworca kolejowego w Suszu w województwie warmińsko-mazurskim, w ramach realizowanego przez spółkę ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych. Zmodernizowany przez PKP S.A. budynek dworca zostanie dostosowany do potrzeb pasażerów o ograniczonej mobilności, w tym osób z niepełnosprawnościami.
 
Zabytkowy obiekt zostanie wyposażony w rozwiązania mające zapewnić nowoczesne standardy obsługi podróżnych, przy jednoczesnej dbałości o jego niepowtarzalny, historyczny wygląd. Inwestycja obejmuje przebudowę całego budynku dworca. Gruntownie zmodernizowane zostanie wnętrze wraz z poczekalnią. Na pierwszym piętrze budynku zorganizowane zostaną pomieszczenia dla najemców. Przestrzeń zyska nową aranżację.
 
– Cieszę się, że zabytkowy dworzec kolejowy w Suszu, położony na ważnym szlaku Warszawa – Gdańsk, odzyska swój dawny blask, a dodatkowo zostanie gruntownie zmodernizowany. To gwarantuje wysoki standard obsługi zarówno mieszkańców Susza, jak i turystów odwiedzających to piękne, o bogatej historii miasto. Dziękuję Polskim Kolejom Państwowym S.A. za uwzględnienie w planach tej inwestycji, bardzo oczekiwanej przez lokalną społeczność. Zyska miasto, zyskają ludzie, a wizerunkowo województwo warmińsko-mazurskie, gdyż przebudowa ma na celu ochronę i estetyzację zabytkowego budynku dworcowego o dużej wartości historycznej i kulturowej – mówi Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski.
 
– Głównym celem realizowanego przez PKP S.A. Programu Inwestycji Dworcowych jest podniesienie jakości obsługi podróżnych w naszych obiektach, w tym sprostanie oczekiwaniom wszystkich grup pasażerów, na przykład osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Modernizujemy zarówno duże dworce, czego przykładem w województwie warmińsko-mazurskim jest Olsztyn Główny, ale także bardzo dużą wagę przykładamy do mniejszych ośrodków. Dlatego właśnie na mapie naszych inwestycji znalazł się chociażby piękny, zabytkowy dworzec w Suszu – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.
 
Zmieni się również teren wokół dworca. Planowane jest wyburzenie ścian dobudówki przy zachowaniu jej dachu i zabytkowej konstrukcji. W ten sposób powstanie wiata rowerowa. Przy dworcu powstaną także miejsca czasowego postoju.
 
Dworzec w nowej odsłonie będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, co jest jednym z kluczowych założeń Programu Inwestycji Dworcowych.
 
Podczas prac budowlanych obsługa podróżnych będzie odbywała się w kontenerowym dworcu tymczasowym, gdzie znajdą się automaty biletowe.
 
Modernizacja dworca kolejowego w Suszu zostanie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany koszt prac to ponad 8 mln złotych. Zakończenie przebudowy budynku dworca planowane jest w pierwszej połowie 2021 roku.
 
Polskie Koleje Państwowe S.A.

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Przypominamy
  Wtorek, 27.08

  A dworzec PKP zdrój Elblągu nie odnowiony . Ruina.

 2. 2
  +5
  ~ Red
  Wtorek, 27.08

  Jeśli w planie są dwa stanowiska kasowe ....to o 100 % więcej niż w Elblągu...gratulacje dla Susza:) bez cienia ironii.

 3. 3
  +3
  ~ Elbinger
  Poniedziałek, 02.09

  Jeden z nielicznych historycznych czynnych dworców wzdłuż szybkiej magistrali Warszawa - Gdańsk, ale chyba niestety dalej wyłącznie (choć może się mylę, bo w artykule o tym ani słowa...) dla ruchu lokalnego, regionalnego. Miesiąc temu tam byłem przejazdem - dworzec był akurat zamknięty na głucho, zaś przez peron bez zatrzymania przemknęło z ogromną prędkością szaroniebieskie PENDOLINO... Ubolewam tylko, że doprowadzono do upadku inne lokalne linie wraz z ich cenną historycznie infrastrukturą - jak nasz elbląski nadzalewowy HUB, na którego odtworzenie podobna kwota dotacji mogłaby wystarczyć.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.